Перейти на мобільну версію сайту


03.11.2017

СТАРІ «СХЕМИ» І РЕЗУЛЬТАТИ

vibori29 жовтня відбулися перші місцеві вибори голови та депутатів Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради. Минулої неділі жителі новоспеченої об'єднаної громади, до складу якої увійшло 14 населених пунктів, обирали нового очільника з п'яти претендентів та 26 сільських депутатів із 140 охочих представників. Боротьба за крісло була по-справжньому напружена, певною мірою прогнозована та оголила чимало проблем виборчого законодавства, які ніхто не поспішає усувати, залишаючи в дії старі «схеми» і «методи боротьби».

Після кількаденного підрахунку, переписування й уточнення окремих протоколів на коліні, сільська виборча комісія оприлюднила результати виборів. Із 6743 виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях, 3184 особи взяли участь у голосуванні. Виборча активність склала 47,2%. 

Із розривом у 249 голосів від найближчого опонента перемогу здобув Руслан Нестеров, колишній очільник Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради, а нині – об'єднаної громади. За нього проголосували 1362 виборці. На другому місці – аграрій Ігор Гай, за якого віддали голоси 1113 виборців. У трійці лідерів опинився «свободівець» Олег Стебницький, котрий набрав 360 голосів підтримки. Для самовисуванця Михайла Мікшанського, який не вперше бореться за крісло голови Слобідсько-Кульчиєвецької громади, ці вибори принесли четверте місце і результат у 141 голос. За «темну конячку» Руслана Мельника, якого можна швидше віднести до технічних кандидатів, аніж реальних претендентів на крісло сільського голови, віддали свої голоси 120 виборців.

Із 6750 бюлетенів, замовлених у друкарні сільською виборчою комісією для 6743 виборців, 88 СВК визнала недійсними. Щоправда, за попередніми результатами одного з виборчих штабів (про що є відповідні протоколи з мокрими печатками) кількість зіпсованих бюлетенів дій­шла до позначки 106.

Більша половина виборців Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради не виявила жодного бажання взяти участь у житті майбутньої громади на першому й одному з найважливіших етапів її створення, адже погодьтеся, вибір очільника громади – досить відповідальний крок, від якого залежить обраний курс на найближчих п'ять років. Таке небажання й свідома байдужість мають свої причини, серед яких і розчарування, і зневіра, і елементарна пасивність.

ПО ОДНОМУ – ПЕРЕВИБОРИ
Як старі, так і нові обличчя з’явилися й у депутатському корпусі. Боротьба за крісло була по-справжньому напруженою, адже за 26 місць у сільському парламенті змагалося 140 претендентів, у середньому 5 осіб на місце.

31 жовтня сільська виборча комісія видала постанову №59, якою затвердила зведену відомість про підрахунок голосів з виборів депутатів Слобідсько-Кульчиєвецької сільської територіальної об'єднаної громади. Скільки голосів за якого кандидата віддали виборці тієї чи іншої дільниці, дізнатися на той момент не вдалося, адже відповідних протоколів СВК не надала, спираючись на «зайнятість». Разом з тим, маємо переможців по 25 одномандатних виборчих округах. Крісло 26 депутата наразі залишається вакантним, адже в окрузі №10 двоє претендентів (Олександр Алексійчук, БПП «Солідарність» та Світлана Кротік, Аграрна партія) набрали однакову кількість голосів, тож там 19 листопада відбудуться перевибори.

До Слобідсько-Кульчиєвецького пар­ламенту увійшли 11 депутатів від ВО «Бать­ківщина», 6 – від Аграрної партії, троє самовисуванців та троє від провладної партії БПП «Солідарність», один представник від «Народного фронту» та один – від ВО «Свобода».

Поки що список депутатів Слобідсько-Кульчиєвецької сільської ради такий, як у таблиці на с.5.

Сільська парламентська більшість нині має цікавий вигляд. Новий очільник громади Руслан Нестеров, який йшов на вибори від провладної партії БПП «Солідарність», має лише трьох соратників-партійців. Цілком ймовірним буде припущення, що коаліційною більшістю тут керуватиме ВО «Батьківщина». У разі об’єднання з шістьма аграрниками депутати матимуть значну перевагу в лобіюванні інтересів, більше того, вони зможуть при бажанні просто «попсувати» життя новому голові, блокуючи його пропозиції. Зрештою, результат «Батьківщини» та Аграрної партії – це і своєрідний стартовий рубіж із орієнтацією на більш серйозні виборчі перегони – парламентські й навіть президентські. Хоч не забігатимемо наперед зі своїми сценаріями та припущеннями, й дамо можливість попрацювати новообраним голові та депутатам на позитивний результат для громади в цілому, а не окремих її мешканців, як це відбувається зазвичай.

vibori-1«ГОЛОВНІ» ПРИСТРАСТІ
До моменту оприлюднення офіційних результатів відбувається чимало причинно-наслідкових зв'язків, які в підсумку і впливають на той же результат. Недаремно в народі кажуть: «Не важливо, як голосують, важливо, як рахують». До цього, із відвертим корупційним душком вислову, можна додати ще один – важливо не тільки, як рахують, а й хто, як би не двозначно це наразі звучало.

У суботу, за день до голосування, в так званий день тиші, в Слобідсько-Кульчиєвецькій СВК було аж ніяк не тихо. Тут вирували справжні сільські пристрасті. Зранку районна виборча комісія зібрала термінове засідання, на якому розглянула питання про заміну голови сільської виборчої комісії. Ось як цю ситуацію прокоментувала голова РВК Лариса Ткачук: «Відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», подання на членів сільських та дільничних виборчих комісій до районної виборчої комісії подає партія, як суб'єкт виборчого процесу. Партія має право зробити заміну будь-якого члена комісії на власний розсуд. Так, ми отримали повідомлення від партії БПП «Солідарність» про заміну поданої нею раніше кандидатури Ірини Кармаш на Валентину Чечетову. Процедура заміни зроблена без порушень виборчого законодавства».

Звідки в провладної партії з'явилися такі параноїдальні відчуття, що вона вирішила за день до виборів зробити заміну людини, яка вела увесь виборчий процес, при чому замінити на кандидатуру згаданої вище Валентини Чечетової, яка вже була задіяна у виборчому процесі, але на іншій дільниці? 

У суботу, 28 жовтня, коментар з цього приводу журналістам та правоохоронцям давала вже екс-голова СВК Ірина Кармаш.

– У п'ятницю мені почали блокувати роботу з видачі бюлетенів, – пояснює Ірина Вікторівна. – Зателефонували з районної виборчої комісії і повідомили, що я можу видати бюлетені завтра, тобто в суботу, за день до голосування. Проте я ініціювала, аби бюлетені на дільницях всі голови ДВК отримали в п'ятницю. О 16:00 прибули поліцейські, які мають супроводжувати документи до дільниць, і в 22:16 завершилася видача бюлетенів. Я була спокійна, що в суботу на кожній дільниці буде необхідна документація. Наступного дня вранці мені телефонують з правоохоронних структур і кажуть: «А ви знаєте, що ви вже не голова сільської виборчої комісії?». Як же так? А дуже просто: партія зробила заміну. Через півгодини приїжджає вже нова голова Валентина Чечетова, а я вже ніхто.

Як з'ясувалося, в провладних колах з'явилися чутки, ніби голова СВК «працює» не на їхнього кандидата, а на найближчого конкурента з Аграрної партії. Це й стало приводом для заміни. В Аграрній партії на такий крок відреагували миттєво й зробили майже аналогічне подання до РВК із проханням вивести з членів СВК їхнього кандидата і внести нового, – згадану Ірину Кармаш. У неділю вже новому члену СВК від аграрників не давали можливості скласти присягу, аж поки в справу не втрутилися журналісти.

– Якби не преса, – згодом додає Ірина Кармаш, – мене б до роботи не допустили. 

Цікаво, чому? Боялися, що вона вже «знала, як рахувати», а тому могла завадити прокрутити якісь маніпуляції. Як варіант, а, можливо, це просто збіг обставин. Саме таким збігом називають і знеструмлення в приміщеннях для голосування у сс.Мукша-Китайгородська та Слобідка-Кульчиєвецька. Світло зникло, щойно члени виборчих комісій приступили до процесу підрахунку голосів. Чи було це диверсією, чи справді шкоди наробив шквальний вітер, який не на жарт розігрався того вечора, невідомо. 

Після виборів екс-голова СВК Ірина Кармаш, яка до того працювала в сільській раді паспортисткою, написала заяву на звільнення. Каже, що її змусили це зробити, проте вона має намір відстоювати свої трудові права в судовому порядку.

Екс-голова СВК, не приховуючи, зізнається, що якби не пішла наперекір системі, то ймовірно сиділа б за гратами. «За фальсифікацію виборів?» – допитуємося. Жінка киває головою і лише розводить руками, мовляв, а ви думали, що буває інакше.

vibori-2НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ І ЗАРОБІТЧАНСТВО
Не тільки думали, а й сподівалися, як і щороку надіємося, що вже цього разу вибори будуть чесними. Але...

Численні скарги й акти, написані й складені за період виборчого процесу, дають чимало підстав для того, аби робити подібні припущення. Та їх, як кажуть, до справи не пришити, зрештою це компетенція відповідних органів, які й визначать, хто був правий, а хто винний. За порушення виборчого законодавства ще нікого серйозно й гучно (так, щоб на всю країну) не карали й не притягували до відповідальності, а даремно. Можливо, якби це робили частіше, в нас на виборах було би більше компетентних людей. А наразі маємо те, що маємо. І почнемо ми з реєстру виборців.

Не ліниві й свідомі виборці до голосування можуть перевірити, чи є вони в списках. 100% ви там присутні, якщо отримали запрошення. Якщо ж такого не було, необхідно звернутися до відповідної ради за місцем проживання, написати заяву і відстояти своє законне право голосувати. Напевне, держава платить гроші чиновникам з реєстру виборців, аби вони займалися відповідною роботою – перевіряли списки, вносили корективи, а не, наприклад, присилали запрошення проголосувати людині, яка вже 13 років, як на тому світі. Звичайно, запрошення розсилає виборча комісія, але остання орієнтується на списки, отримані з реєстру виборців. То як, скажіть, можливо запросити на вибори людей, яких немає в живих? І скільки «мертвих душ» защораз отримують подібні запрошення? Наразі ми маємо звернення по одному такому факту, та їх у рази більше. 

Ще одне, не менш цікаве й не менш риторичне запитання: чому кількість виборців у громаді за певний період суттєво не змінюється, якщо статистика подає щорічні звіти про зменшення кількості населення, особливо в сільській місцевості?!

Чимало порушень дозволяють собі й голови ДВК. Вочевидь, вони впевнені в своїй безкарності. За перевіреною інформацією, один із голів ДВК самовільно змінив межі дільниці по двох округах. У результаті таких «маніпуляцій» постраждали виборці, які приходили на дільницю й не знаходили себе у відповідних списках, і кандидати в депутати, які агітували людей на одних вулицях, а за них голосували, точніше не голосували, бо не знали мешканці інших вулиць. Зауважу, що межі округів встановлює Центральна виборча комісія за поданням відповідної сільської та районної виборчої комісії, вона ж і затверджує зміни, якщо такі подають, та оприлюднює на офіційному сайті ЦВК. Оприлюднення про зміну меж округів не було, відповідно ЦВК ніхто не повідомляв, обмежившись самоуправством.

Вибори до Слобідсько-Кульчиєвецької громади оголили ще одну, не менш важливу проблему – некомпетентність учасників виборчого процесу. Це стосується, в першу чергу, голів, членів виборчих комісій та спостерігачів, тобто всіх тих осіб, які би мали слідкувати за незалежним, неупередженим, без будь-якого тиску волевиявленням. По одному з округів вісім членів комісії підписали протокол із суттєвими розбіжностями, де не співпадає не лише кількість бюлетенів з кількістю виборців, яка би мала їх отримати (з великим розривом не на користь виборців), а й загальна кількість проголосованих. А це, панове, елементарна математика. Якщо в приміщенні для голосування проголосувало 74 особи, а за місцем реєстрації, тобто вдома – вісім, то загальна кількість виборців аж ніяк не має бути 74. Чи ви тих вісім, як справедливо зауважив один із моїх читачів у соц­мережі, помножили на нуль? Звичайно, спрацьовує людський фактор, можливо знервованість чи втома, тому й законом про вибори передбачено вносити уточнення до протоколів. Але робити помилки вже в уточнених протоколах?! Ну, ви мене вибачте. Далі який буде протокол – уточнений на уточнений?!

Цікаво, куди поділися кошти, заплановані для навчання членів виборчих комісій та спостерігачів основам виборчого процесу?

До слова, в СВК цьогоріч на протоколах вирішили зекономити у всіх сенсах. Їх, по-перше, замовили в друкарні, яка запропонувала нижчу ціну, з розривом в 1 грн, чим зекономили бюджетні кошти, і це плюс, але виготовили всього на 7 більше від кількості виборців, які мали брати участь у голосуванні. На деяких дільницях було на 1-2 протоколи менше, ніж виборців, хоча мало би бути навпаки. «На вибори всі ж не приходять», – пояснюють таку невідповідність у виборчій комісії, мовляв суттєвого порушення тут немає.
Немає порушень, але є заробітчанство. Вибори перетворилися в процес, на якому заробляють всі, окрім кандидатів. Ті зазвичай витрачаються. Непоодинокими бувають випадки, коли у виборчій комісії одночасно працюють цілою родиною, причому всі представники від різних партій, такі собі веселі виборчі старти «Мама, тато, я – політична сім'я». Досить звичним стало явище, коли виборчий голос міняють на пляшку, кілограм гречки, палицю ковбаси і буханку хліба. Зрозуміло, народ зубожілий і доведений до відчаю. Хтось зневірився, хтось плюнув на все й добровільно усунувся від наданого права голосу, а хтось без будь-яких докорів сумління живе за принципом: краще синиця в руці, чим журавель у небі, або як у нашому випадку – краще 250 грн у кишені за голос, аніж якісь зміни в громаді. Миттєва вигода стала важливішою за туманні перспективи.

Так, впевненості немає ні в кого. Але сьогодні ти продав свій голос за пляшку, ковбасу чи 250 грн, а завтра будеш жалітися, що доріг у селі немає, вуличного освітлення також, роботи не дають, голова поганий, і всіх навкруги можна з легкою душею охарактеризувати нецензурними словами, навіть у два поверхи. Правда ж? Тільки ти забув одне: це був твій вибір, і навіть, якщо ти не обирав цю владу, бо не ходив на вибори – це також твій вибір, і навіть, якщо ти голосував за іншого кандидата, відповідальність від цього не стає меншою. Кожен народ заслуговує на своїх керманичів...


Теги: вибори сільських рад

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.