Перейти на мобільну версію сайту


24.05.2019

ПРОПОРЦІЙНА ЧИ ЗМІШАНА: ЗА ЯКОЮ СИСТЕМОЮ В РАДУ?

вибори-1Верховна Рада не внесла до порядку денного законопроект президента України щодо зміни виборчого законодавства, який передбачає запровадження пропорційної виборчої системи і зниження прохідного бар’єру до 3%.

За внесення до порядку денного сесії законопроекту президента Володимира Зеленського про зміну виборчої системи для виборів народних депутатів проголосували лише 92 нардепи.

Президент Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроект №10312 про зміну виборчого законодавства для проведення виборів народних депутатів до парламенту. Спікер Ради Андрій Парубій і деякі депутати заявили, що проект закону передбачає закриті списки та введення пропорційної системи. Раніше Парубій заявляв, що в законопроекті йдеться про відкриті списки.

На засіданні Верховної Ради депутати також заявляли, що за допомогою цього закону Зеленський хоче провести до парламенту свою більшість для «встановлення диктатури».

Стало відомо, як голосували за законопроект, запропонований президентом, народні обранці з Хмельницької області. Так, двоє нардепів Олександр Ксенжук («Народний фронт») і Сергій Лабазюк («Воля народу») висловилися «проти»; ще двоє Андрій Шинькович (БПП) і позафракційний Олександр Герега «утрималися»; не голосував Віктор Бондар («Відродження»). Решта – Роман Мацола, Сергій Мельник і Володимир Мельниченко (всі – БПП) були відсутні під час голосування.

«КЛЮЧ» поцікавився в лідерів політичних сил, що вони думають з приводу зміни виборчої системи і якою вона все ж таки має бути – змішаною (з мажоритаркою) чи пропорційною, з відкритими чи закритими списками, і зрештою, з яким прохідним бар’єром.

Володимир МЕЛЬНИЧЕНКО, мельниченконародний депутат України.
Дата 20 травня 2019 року для України відкрила ще одну віху історії державотворення. Відбулася така довгоочікувана інавгурація нового Президента Володимира Зеленського. Цього ж таки дня ним, вже як гарантом держави, було проголошено про розпуск Верховної Ради восьмого скликання. Він вважає, що людям потрібно показувати дії. Тож його першим кроком став саме цей указ. І згідно з Конституцією, позачергові вибори до парламенту мають відбутися протягом 60 днів після офіційного указу про його розпуск. За словами народного депутата Володимира Мельниченка, в цьому немає нічого поганого. Єдине, що виборчий період, який проходитиме влітку, не дасть можливість активно голосувати людям, адже це період відпусток. Але в будь-якому випадку, закон є закон і його регламент порушувати не можна. Володимир Володимирович каже: «Я повністю, стовідсотково підтримую цей Указ про розпуск. Верховну Раду розпускати треба. На мою думку, немає великої різниці, коли відбудуться вибори, раніше чи пізніше. Люди дійсно хочуть бачити якісь певні дії з боку влади, тож це перезавантаження піде лише на користь. Цей вузол треба розрубати. Дати можливість отримати в політиці нові обличчя. Нехай вони покажуть на що здатні. Новообраним депутатам тоді не зможуть нарікати, що старі кадри формують політичну систему, заважають президенту працювати, що нічого не змінюється, що все йде по старій шаблонній лінії. Для всіх буде можливість, особливо на своїх округах, показати результат своєї роботи. Саме ці вибори покажуть, хто і як, в якій мірі потужності і відповідно результативності працював цих 5 років».

Щодо самої виборчої системи, вже тривалий час йдуть дебати. За якими списками голосувати, відкритими чи закритими, гостро піднімається питання щодо відміни мажоритарної системи. За словами Володимира Мельниченка, зміна до виборчого кодексу можливо і необхідна, адже минулі вибори показали, що голосування за закритими списками завело як на державному рівні, так і на місцевому депутатами людей, яких впродовж цих років люди навіть в очі не бачили. Обирали, як то кажуть «кота в мішку». Що не можна сказати про мажоритарників, чию роботу виборці бачать щодня. Вони є завжди на місцях, вирішують проблеми своїх округів, залучаючи для цього чималі кошти з бюджетів різних рівнів. Що знову ж таки не можна сказати про тих, які стали депутатами за закритими списками. На думку народного обранця, вибори за відкритими списками справа гарна, але для цього має бути створена актуальна модель. Детально опрацьована. І прохідним бар’єром тоді має бути не 5%, а 0%. Так буде чесно.

Чомусь так складається, що під кожні вибори пишуть нові, вигідні, на жаль, не для людей закони. Кулуарні домовини 3-5 лідерів, їхній «деребан» і «договорняк» тягнуть розвиток держави назад. І відміна мажоритарної системи – це на сьогодні повний крах і колапс. Зайдуть у Верховну Раду більшість людей, які поняття не мають, що таке політика державотворення в цілому. Володимир Володимирович підтримує пропорційну модель голосування, але з врахуванням всіх «за» і «проти». Наосліп голосувати ніхто не повинен.

У проекті змін до виборчого кодексу в свій час профільний комітет парламенту прописав пропорційну систему з відкритими регіональними списками. Згідно з цим проектом, виборці голосуватимуть у регіональних округах, які за площею збігатимуться з областями. Кожна партія зможе виставити в такому окрузі регіональний список від п’яти до двадцяти кандидатів. За таких умов виборець зможе побачити всіх, за кого партія пропонує віддати свій голос. Він обиратиме і партію, і кандидата в списку цієї партії у своєму регіональному окрузі. Але знову ж таки, слід відштовхуватися від нульового бар’єру. Тільки тоді така система буде ефективною.

А популізму сьогодні і так вистачає, тільки кулуарно домовляючись чомусь ніхто не думає, як людям потім і з чим жити далі.

«Сподіваюся, що дострокові парламентські вибори відбудуться так саме прозоро як і президентські. Люди визначаться, які обличчя вони хочуть бачити в Верховній Раді. Можливо, тоді і нарікань на владу стане менше»,– зазначає Володимир Мельниченко.

кобильникВасиль КОБИЛЬНИК, голова фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність» у міській раді, кандидат політичних наук.
– Зміни виборчої системи не відбулося, точніше депутати Верховної Ради не підтримали запропоновані новим президентом. Тож наразі залишається стара виборча система. На сьогодні є певні напрацювання по виборчому кодексу, де чітко передбачена наявність відкритих виборчих списків. І виборча модель пропонована виборчим кодексом справді є велечезним кроком до якісного реформування виборчої системи. Щодо системи закритих виборчих списків, яку пропонує президент Володимир Зеленський, то ми цю систему проходили, знаємо її, здебільшого, негативні сторони. Може скластися так, що, до прикладу, в раду за закритими партійними спискоми (а його склад буде визначитись партійним лідером) зайдуть депутати, до прикладу, здебільшого з Києва, а регіони не матимуть своїх представників. Розумію, що ця система підходить гаранту, в партії якого нерозвинені регіональні осередки, і вона має всі шанси завести велику кількість депутатів винятково на президентському рейтингу.

Щодо виборчого бар’єру, то за умови існування нинішньої форми державного правління (парламентсько-президентського), це може негативно відбитися на політичній ситуації загалом. Адже, роздрібленість парламенту не сприятиме формуванню стабільного уряду. Навіть, якщо взяти до уваги переговорний процес по створенню коаліції, то чим більше партій, тим більше відбувається торгів та різного роду маніпуляцій. 

На мою думку, найкраща виборча модель – це відкриті регіональні партійні списки. Проте, думаю всі розуміють, що реалізувати цю систему в 60-денний термін неможливо, а саме стільки відводиться на виборчий процес дострокових виборів. Впровадження відкритих списків потребує кардинальних змін у системі адміністрування виборів, зміни форми і змісту виборчих бюлетенів, ро’яснювальної роботи серед виборців, прийняття відповідних постанов Центрвиборчкомом та інше. Якщо б вибори до парламенту були плановими (в жовтні – прим.Авт.), то по часу можна було би встигнути впровадити зазначену систему. Разом з тим, зміни потрібні, адже недосконалостей маємо чимало. Проте, як на мене, серед двох поганих виборчих систем змішана виборча модель дещо краща ніж модель із закритими виборчими списками.

гайІгор ГАЙ, голова фракції Аграрної партії в районній раді, член Всеукраїнської аграрної ради.
– Позиція нашої партії досить чітка і зрозуміла: однозначно має бути зменшення прохідного бар’єру до 3% й обов’язкові відкриті партійні списки. Люди мають знати, за кого вони голосують. Щодо мажоритарки, то я категорично проти цієї системи, це гречкосії, які займаються популізмом, використовуючи бюджетні кошти як власний ресурс, маніпулюючи свідомістю громадян. На жаль, одна із трьох головних функцій Верховної Ради, а саме – парламентський контроль – не виконується. Основне завдання депутатів – займатися законотворчою діяльністю, при цьому контролювати дотримання всіма гілками влади виконання існуючих законів, щоб людям комфортно жилося в державі (працювала система судочинства), а не їздити по округах і перерізати стрічки, відкриваючи чергові об’єкти, на які виділялися державні гроші. Контролювати використання державних коштів повинні відповідні служби. Кожен має займатися своєю роботою, а не перетягуванням ковдри і популізмом. Загалом міняти виборчу систему однозначно потрібно.

жоганМикола ЖОГАН, голова фракції «Батьківщина» у районній раді.
– Країна не зміниться, якщо і нові вибори провести за старою системою. Наша партія проти того, щоб у парламенті надалі панували корупційні порядки, адже не секрет, що уряд проводив корупційні рішення за допомогою мажоритарників, які отримували на округи бюджетні преференції. Під час останньої сесії Верховної Ради абсолютна більшість депутатів своїм голосуванням продемонструвала, що не хоче змін.

Вони хочуть зберегти стару виборчу систему, де за гроші можуть знову приходити в парламент на мажоритарних округах і далі використовувати його для свого збагачення. Лише 92 депутати, серед яких депутати фракції «Батьківщина», показали, що вони прагнуть змін і хочуть нової якості Верховної Ради, підтримавши новий закон.

Ми підтримуємо необхідність зміни виборчої системи.

Особисто моя думка, має бути скасована мажоритарна система, 5% прохідний бар’єр і відкриті виборчі списки.

посіткоМихайло ПОСІТКО, голова фракції ВО «Свобода» у міській раді.
– Маємо проголосований в першому читанні новий виборчий кодекс, але нинішній склад парламенту неспроможний прийняти виборчі зміни. Ця влада однозначно потребує повного перезавантаження. Вибори мають відбутися за відкритими списками на пропорційній основі, тобто за справедливими правилами. Тільки так можна якісно оновити парламент. Жодної мажоритарки, ми категорично проти такої системи.


Теги: депутати про виборчу систему

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.