Перейти на мобільну версію сайту


29.11.2013

ЄВРОМАЙДАН ПО-КАМ’ЯНЕЦЬКИ

Дежавю 9-річної давнини: без наколотих американських апельсинів, але з надією на європейське майбутнє.

Як і дев’ять років тому, світ з цікавістю спостерігає за Україною. Ми, прості українці, показуємо Європі, що ми хочемо мати такого культурного інтелігентного товариша, як вона. Разом з цим, показуємо спину другові дитинства з сусіднього двору, який все життя, скільки себе пам’ятаємо, DSC_0007.JPGпосмішковувався з нас та вважав недолугими.
Сьогодні ми думаємо, що робимо правильний вибір, зрештою наміри задекларувати свою приналежність до цивілізованого світу більш ніж красномовно говорять про наше українсько-європейське єство. Інше питання, що приховується за всіма мітигнами, лозугнами, прапорами та символами...
Вистачило єдиного підпису, єдиного слова «Призупиняємо..», аби народ знову вийшов на Майдан. Тисячі українців, що їхали в столицю на День свободи, залишились там на вікенд, реанімувавши Майдан 2004-го.

ЄВРОМАЙДАН. ДУБЛЬ ПЕРШИЙ
Так склалося, що протягом тижня довелося двічі побувати в столиці: поїздки якраз співпали в часі (22 та 25 листопада) з початок громадського руху на підтримку євроінтеграції України. Двічі пощастило спостерігати та стати учасником подій, які відбувалися на майдані Незалежності, Європейській площі та вулиці Грушевського. Власне деякими враженнями очевидця подій хотів би поділитися з читачами.
2004 та 2013 роки = рівно дев’ять років розділили дві знакові події в новітній історії нашої держави. Хитання зовнішньополітичного курсу керівництва країни останнім часом почало нагадувати ходу п’янички = крок вперед і три назад. Зрештою, українське суспільство, яке поводить себе за принципом пружини, дійшло до точки максимального стискування й різко розпрямилося. Результат бачимо. Сьогоднішні події ми попросили прокоментувати київського політолога Олексія Кошеля (колишній кам’янчанин, випускник історичного факультету нашого вишу):
- Нині в суспільстві маємо конфлікт інтересів між 45 мільйонами населення України та кількома микола жоган.JPGдесятками представників великого бізнесу, = каже Олексій. = Останнім вигідно законсервувати те, що є зараз = низькі заробітні плати, корупцію (корупційні схеми доступу великого бізнесу до ліцензій, пільгових тарифів, державного дотування тощо). Для 45-ти мільйонів населення існує потреба в євроінтеграції, що дасть інші ціни, зарплати, рівень життя та ін. Для прикладу, візьмемо металургію в Австрії, де підприємства знаходяться в межах міста, але там повністю забезпечена екологічна безпека, а зарплата в 11 разів вища, ніж в українських металургів.
У зриві євроінтеграції є провина трьох сторін: української влади, яка не хоче в ЄС, оскільки доведеться грати за чесними правилами; української опозиції, яка, керуючись особистими мотивами, поставила вузькополітичні інтереси вище суспільних, та Європи, яка не надала фінансової підтримки Україні, як компенсацію за економічні збитки через погіршення відносин з Росією. Проте таке ставлення Європейського Союзу можна сприймати як поразку української дипломатії. Що ж до Віктора Януковича, то зараз він намагається грати роль «доброго царя», хоча всім відомо, що без відома Президента в державі нічого не відбувається. Сьогодні намагаються виставити поганим прем’єра Азарова, щоб мінімізувати електоральні втрати Януковича.
Дві ситуації, свідком яких мені довелося бути на майдані Незалежності, вразили кожна по-своєму. Всім відомі сутички мітингувальників з правоохоронними органами, і це не може не викликати огиди = кидатися з кийками на тих, хто їм платить зарплати, оскільки кошти на утримання силовиків надходять саме з кишень платників податків. Проте я став свідком, коли на майдані волонтери, які збирають кошти на підтримку Єврореволюції, проходили повз одного з правоохоронців. Він, відвернувшись, щоб не бачили його колеги, вкинув гроші до скриньки та сказав: «Молодці! товкайло.jpgВідстоюйте своє майбутнє. Тут десь і мої діти є»...
Інша ситуація теж вразила, але неприємно. На майдан прийшли двоє хлопців, їхня поведінка була явно неадекватною. В одного з кишені стирчала недопита пляшка горілки. Час від часу він викрикував: «Мы против Европы! Мы против гей-парадов!». Та, судячи з його зовнішнього вигляду, він прагне потрапити на такий парад...

ЄВРОМАЙДАН. ДУБЛЬ ДРУГИЙ
Значна частина кам’янецької громади воліла спостерігати за перебігом подій з екранів телевізорів та моніторів комп’ютерів. Кам’янецький Майдан стартував у день позачергової сесії міськради, 26 листопада. Поки місцеві активісти переминалися з ноги на ногу на майдані Відрождення, в сесійній залі кипіли пристрасті. Міський голова у зв’язку із відрядженням, передав через сесію звернення, в якому закликав депутатів дотримуватись курсу на євроінтеграцію. Після цього провладні та опозиційні депутати зачитали свої звернення до Президента з проханням (вимогою) не припиняти євроінтеграційних процесів. Варто віддати належне секретарю міської ради Анатолію Качуровському, якому довелося проводити сесію під перехресним вогнем, відбиваючись від постійних реплік на його адресу. Не маючи значного спікерського досвіду, Анатолій Іванович зумів вивести опозиційно-провладний потяг на фінішну пряму.
слободян.JPGЄвромайдан міг би стати зірковим часом для деяких опозиціонерів, та зірка згасла, не встигнувши засвітитись у небі.
Депутат Сергій Акимович зазначив, що напередодні він телефонував до всіх депутатів з проханням долучитись до написання звернення Президенту, але на його прохання відгукнулися лише 19 народних обранців, які й стали ініціаторами скликання позачергової сесії. Цих голосів виявилося недостатньо для кворуму, та й міська Партія Регіонів мала власний текст звернення (який, до речі, й направили до Президента України). Звернення із проханням ратифікувати Угоду з ЄС та відправити Уряд Азарова у відставку від міської організації ВО «Свобода» також не набрало необхідної кількості голосів.
«У всіх буде можливість попіаритись, = додав з трибуни депутат Василь Сенюк, який як ніхто знає, як це робиться. Василь Іванович запевнив, що голосуватиме за всі звернення, запропоновані на сесії.
На спекулятивну фразу «Давайте швидше приймемо звернення, бо народ, який зібрався на майдані, мерзне» миттєво відреагував голова фракції Партії Регіонів у міській раді Валерій Слободян. яриновський.JPGПорушуючи регламент, разом із кількома однопартійціями, він вийшов на вулицю. Не даючи сказати слова, мітингувальники за командою скандували: «Банду геть!» та «Смерть ворогам!»...
Виступати перед майданівцями намагалися все той же Василь Сенюк, активісти помаранчевого майдану Василь Товкайло, Віктор Притуляк та Інна Салій. Можливо ті, хто вперше вийшов у вівторок на майдан і не знав, як склалася доля в колишніх активістів, і чули слова, фрази, намагання... Та піару не вийшло, як і колишнього потужного кам’янецького майдану. По-справжньому серйозного, з розмахом, чіткою метою і вірою в ЩОСЬ!
... Не настільки радикальне, як хотілось «Свободі», не «їхнє», як думали 19 ініціаторів, а «обтікаєме» звернення від провладних депутатів було прийняте звичайною більшістю та направлене на ім’я Гаранта Конституції.
Кам’янецький євромайдан збирався ще кілька днів поспіль з перервами на обід і міцний сон.
Наступного дня долучилися студенти національного вишу, постійно гуртувались на майдані Відроження молоді свободівці.
«День на Майдані, ніч на Майдані, приходьте подивитись, як виглядають громадяни», = написала у соцмережі одна з кам’янецьких активісток, перебуваючи на київському Майдані. І справді ж бо, приходьте подивитись...
Скомбінувавши слова студентів Києво-Могилянської академії (які, до речі, оголосили страйк та перенесли пари на майдан Незалежності) та львівського історика Ярослава Грицака, прийдемо до висновку, що українці сьогодні вийшли підтримати не якісь політичні сили (до речі, постійно лунають заклики згорнути партійні прапори). Не стоять вони і за зміну влади. Головне, чого вони прагнуть = якісних змін всередині країни, власне того, чого хотіли й у 2004 році.


Валерій Слободян, голова фракції Партії Регіонів у міській раді:

- Ще в серпні депутати від фракції Партії Регіонів ініціювали звернення до керівництва держави з проханням підтримати європейський вибір. Уже тоді ми бачили політичний і економічний тиск з боку Росії. Разом з цим, ми не отримали належної підтримки від Євросоюзу, але ми впевнені, що Україна повинна підписати угоду про членство в ЄС.

Василь Товкайло, керівник міської організації «Удар»:

= Гордий тим, що Кам’янець-Подільський долучився до єдиного євроінтеграційного Майдану. Пишаюсь студентами, які сьогодні вийшли на страйк, адже за ними майбутнє. Наше місто вкотре довело, що воно знаходиться на вістрі будь-яких змін.

Микола Жоган, голова міського осередку ВО «Батьківщина»:
- Ми за євроінтеграцію, про що красномовно свідчить позиція нашого лідера, яка відмовляється від усіх додаткових умов на користь підписання асоціації з ЄС. Пишаюся, що ми. українці, робимо історичну справу та маємо всі шанси стати успішною країною у складі ЄС. Україна для нас - понад партійну приналежність.

Юрій Яриновський, голова міської організації ВО «Свобода»:
- Євромайдан - це вибір українського народу. Постулати програми та ідеологія нашої політичної сили в своїй основі збігаються із тими задекларованими засадами, які є в цивілізованому європейському світі. Ми - за сповідування принципів демократії, дотримання законів та верховенство права.

Ігор СТАРЕНЬКИЙ
Київ = Кам’янець-Подільський


Теги: євромайдан, Валерій Слободян, Юрій Яриновський, Микола Жоган, Василь Товкайло

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.