Перейти на мобільну версію сайту


02.12.2016

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: ТИТАНІЧНА ПРАЦЯ, ЯКА НЕ КОЖНОМУ ПІД СИЛУ

Життя після децентралізації буде кращим чи гіршим? На якій стадії закінчиться чи зупиниться реформа? Ці та багато подібних питань хвилюють радше своєю невизначеністю, аніж перспективністю.

бецУрядовці натякають, що 2017 рік буде останнім, коли громади зможуть добровільно об’єднатися. Уже в 2018-му тих, хто так і не визначиться, до розумних вони чи гарних, приєднають до найближчих сусідів, але вже в примусовому порядку, звичайно, орієнтуючись на перспективний план розвитку.

Про бачення майбутнього Кам’янець-Подільського району напередодні Дня місцевого самоврядування поговорили з головою районної ради Борисом Бецом.

- Борисе Борисовичу, коли стартував процес децентралізації, Ви керували відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства району і стояли у витоків впровадження реформи, нині ж Ви голова районної ради й, певне, по-іншому оцінюєте ситуацію, що склалася, адже новостворені громади «відірвали» від районного бюджету майже половину фінансів, і нині вони практично самостійні міні-райони.

- Як тоді, так і тепер оцінюю ситуацію лише з розрахунком на перспективу. Так склалося, що змушені жити в перехідний період, доволі непростий, коли іноді не знаєш, як правильно діяти, адже немає єдиної й правильної відповіді. Громади, які утворилися, багато в чому були першопрохідцями, вони з нуля створювали нові структурні підрозділи, відділи, центри. Повірте, це титанічна праця, яка не кожному під силу, але троє очільників - Інна Абдулкадирова, Михайло Желізник та Юрій Безродний - довели всім, що можуть і вміють гуртувати навколо себе людей.

Хоча в зв’язку з децентралізацією до 50% бюджету району перейшло в об’єднані громади, проте ніхто не говорить про їхню абсолютну автономність. Як і раніше, ми тісно співпрацюємо. Цьогоріч ці сільські ради делегували кошти в район на дороги, пільгове перевезення, соціальну та медичну сфери.

Загалом районний бюджет збалансований, до кінця року передбачено до 5 млн грн перехідних коштів, які, переконаний, депутатський корпус спрямує на нагальні проблеми життєдіяльності району.

- Як і об’єднаним громадам, Кам’янець-Подільському району у фінансово-зміненому вигляді вдалося залучити державні кошти з Фонду регіонального розвитку. На що вони були спрямовані?

- Завдяки зусиллям народного депутата від нашого округу Володимира Мельниченка районний бюджет поповнився на більше ніж 6 млн грн, які були спрямовані на будівництво підвідного газопроводу середнього тиску до 23 населених пунктів західного регіону Кам’янець-Подільського району.

Цього року значна увага приділялася стратегічному напрямку - галузі охорони здоров’я. Хмельницька область серед пілотних, де впроваджуватимуться госпітальні округи, зокрема один із трьох буде на Кам’янеччині. За кошти районного бюджету цьогоріч було проведено реконструкцію приміщення операційної та благоустрій прилеглої території Центральної районної лікарні, в тому числі з виготовленням ПКД, також закуплене необхідне медичне обладнання, щоправда, кошти на це виділялися не лише з районного, а й з обласного бюджетів.

Капітальні ремонти приміщень були зроблені й у районній раді, зокрема по вул.Троїцькій, 2, пл.Вірменський ринок, 6. Не залишилася поза увагою й освіта району: профінансовано капітальні видатки по ремонту системи водопостачання Кадиєвецької ЗОШ, перекриття спортивної зали Залісько-1 ЗОШ, добудові їдальні та внутрішнього туалету Чабанівської ЗОШ, даху Довжоцького НВК та інші. 225 тис. грн спрямовано на різні програми розвитку освіти, як-от придбання підручників, комп’ютерів, меблів тощо.

200 тис. грн з районного бюджету було виділено для ГО «Істина добра» для підтримки воїнів - учасників АТО, які воюють на сході держави. На сьогодні ми не маємо жодної заборгованості по заробітній платі чи енергоносіях.

- На скільки налагодженою є співпраця із сільськими головами? Зі всіма найшли спільну мову, чи ні, адже за останнім Вашим дописом у соцмережі складається враження, що маєте певні непорозуміння зі Староушицьким селищним головою?

- Не можу закривати очі на те, як занепадає селище, в якому народився і виріс, як молоді й, здавалося, перспективні люди замість того, щоб господарювати, граються в політику. Комунальне підприємство, з якого нібито розгорівся конфлікт, перебуває в занепаді, але найгірше, що в такому стані увесь населений пункт. На противагу сусідня Грушка взяла чіткий курс на розвиток. Там також молодий голова. Він працює на перспективу підпорядкованих населених пунктів. Що заважає так саме робити селищному голові, я не розумію...

Цьогоріч закінчуються договори про співпрацю між районною радою та сільськими і селищним головою. До березня 2017-го ми переукладемо нові, які, безумовно, будуть змінені, адже на сьогодні вже навіть деяких сільських рад, з якими були угоди раніше, немає, бо вони перебувають у складі об’єднаних громад.

- Повертаючись до децентралізації, чи на часі вона нині?

- Цю реформу варто було би провести ще 25 років тому, після здобуття незалежності. Натомість, тоді пішло роздрібнення, сільські ради ділилися. Наприклад, Княжпіль вийшлов зі складу Кульчиєвецької, а сьогодні ця сільська рада найбідніша в районі. Спробували бути самостійними ше низка сіл, та чи покращилась там ситуація? На жаль, ні.

Чи кращою є модель місцевого самоврядування, яка пропонується сьогодні, покаже час, але вже тепер ми бачимо, що найбільш оптимальною є громада, де кількість населення в середньому сягає 5 тисяч осіб. Як приклад вдалого об’єднання можу назвати Колибаївську сільську раду: вона компактна, майже рівномірно заселена, має розвинену інфраструктуру.

- Після об’єднання чи залишиться Кам’янець-Подільський район у тому вигляді, яким він є зараз?

- Якщо буде прийнятий закон про зміни меж території, то, можливо, ми будемо мати Кам’янець-Подільський округ, до складу якого увійдуть Кам’янець-Подільський район та місто, а також Чемеровецький, Дунаєвецький, Віньковецький та Новоушицький райони. Якщо врахувати, що в перспективі ми матимемо 7-8 об’єднаних громад та місто Кам’янець-Подільський, то, відповідно, й у представницьких органах матимемо стільки ж народних обранців. Погодьтеся, це великий плюс для майбутнього регіону, адже депутати залишалися й залишаються представниками виборців, які їх обрали.

Коли стартував процес децентралізації, мало хто думав про майбутню перспективу, сьогодні ж маємо те, що маємо, а час покаже, чи правильно діємо.


Теги: децентралізація влади, район, Борис Бец

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.