Перейти на мобільну версію сайту


07.08.2015

ДЕПУТАТУ ПО МАНДАТУ

Кому довіримо владу 25 жовтня 2015 року?

Учора президент Петро Порошенко нарешті підписав закон про місцеві вибори, який депутати Верховної Ради ухвалили 14 липня.

Відповідно до новоспеченого закону, вибори міських, районних та обласних радах пройдуть за пропорційною системою, а сільських, селищних радах та об’єднаних громадах - за мажоритарною. Закон виключає участь політичних блоків, а також передбачає, що вибори не відбудуться на частині Донбасу та Криму. При голосуванні була врахована пропозиція про виключення блоків з переліку суб'єктів виборчого процесу.
У перехідних положеннях закону встановлено, що вибори до місцевих рад Криму і деяких районів Донецької та Луганської областей, призначені на 25 жовтня, не проводяться «у зв'язку із здійсненням РФ тимчасової окупації і збройної агресії проти України і неможливістю забезпечити дотримання стандартів проведення виборів ОБСЄ». У місцевих виборах можуть брати участь політичні партії, зареєстровані за станом на день опублікування закону. До влади прийдуть ті політсили, які подолають встановлений 5% виборчий бар'єр (на минулих виборах 5 років тому діяв 3% бар'єр).

З цікавих нововведень - врахована гендерна рівність, чи точніше є намір до її наближення, адже серед висунутих кандидатами у депутати повинно бути не менше 30% представників однієї статі.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ГРИ


Найлегше поборотися за владу буде в сільських та селещних радах, адже там як депутати, так і мабутні очільники населеного пункту зможуть балотуватися шляхом самовисування. Висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування, а це не пізніше ніж до 22 вересня ми будемо знати про всіх претендентів на головне крісло.
Чинним законодаством передбачений кількісний склад депутатів ради, який обчислюється залежно від кількості виборців. Якщо в населеному пункті проживає до 1 тисячі виборців, то вони мають обрати 12 депутатів, 1-3 тисячі - 14 депутатів, 3-5 тисяч - 22 депутата, 5-20 тисяч - 26 депутатів, 20-50 тисяч - 34 депутати, 50-100 тисяч - 36 депутатів, 100-250 тисяч - 42 депутати, 250-500 тисяч - 54 депутати, 500 тисяч - 1 млн - 64 депутати, 1-2 млн - 84 вибори-2015депутати, понад 2 млн - 120 депутатів.

У міську, районну та обласну раду балотуватися можуть лише політичні партії. Законом передбачено, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політсили, або безпартійного громадянина, отож вступ у партію й надалі залишається необов’язковим.

Як районна, так і міська організації партії можуть висунути виборчий список кандидатів у депутати відповідної ради, та при цьому в територіальному виборчому окрузі закріплюється не більше як один кандидат. Міські організації партії пропонують свої кандидатури на посаду міського голови, сільського, селищного чи старости, якщо вони входять до складу міста. У нашому окрузі такої плутанини поки що не передбачається.

Кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії, не може перевищувати кількості депутатів відповідної ради плюс один. При цьому у виборчому списку місцевої організації партії визначається перший кандидат, інші кандидати розташовуються у виборчому списку в алфавітному порядку (за прізвищем) із зазначенням територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат.

Грошова застава для кандидата на посаду міського голови чи виборчого списку кандидатів обчислюється з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців.
Вибори міського голови, де виборців більше ніж 90 тисяч, проводяться з урахуванням абсолютної більшості, тобто 50+1%. Якщо ж такого результату не досягнуто за один тур, проводиться другий.

36+1


Трішки простої арифметики. За попередніми підрахунками, в Кам’янці-Подільському налічується майже 75 тисяч виборців, у районі ця цифра трохи скромніша - у межах 57,5 тисяч. Але як у міській, так і в районній раді депутатське крісло дістанеться лише 36 депутатам. Відповідно один міський округ нараховуватиме десь 2000 виборців, районний - у межах 1600 виборців. Отож місцеві партії складатимуть списки з 37 майбутніх кандидатів, з яких 30% мають бути однієї статі (десь 11 жінок, за умови, якщо 26 партійців - чоловіки).

До Хмельницької обласної ради потраплять 84 депутати, адже кількість виборців попередньо становить 1046476 осіб. Якщо її поділити на кількість виборців Кам’янця-Подільського, то отримаємо цифру 6 - саме стільки депутатів представлятимуть місто в обласній раді. Від району за таким принципом представницькі інтереси здійснюватимуть лише 4 депутати.

Право поділу на територіальні виборчі округи закріплене відповідно за радами на місцях, які прийматимуть рішення на сесіях.

І якщо з містом ситуація більш-менш виглядає прозоро (36 депутатів - 36 округів), то вибори в районі можуть бути неоднозначними.

Під час сесії облради, яка відбудеться 20 серпня, розглядатимуть рішення про утворення Гуменецької, Колибаївської та Китайгородської об’єднаних територіальних громад. У них, ймовірніше за все, вибори відбуватимуться вперше як уже у сформованих нових громадах. І там буде власний поділ, власна кількість депутатів та округів.

Якщо це стане можливим, то кількість виборчих округів у районі суттєво зменшиться - замість 43-ох отримаємо 30? До речі, у нових об’єднаних територіальних громадах владу обиратимуть на п’ять років, а от необ’єднані чекають нові вибори за 1,5-2 роки - саме стільки часу, на думку урядовців, потрібно, аби остаточно провести децентралізацію. Разом з цим, перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а якщо рішення про нові громади приймуть 20 серпня, то у визначені законодаством терміни вписатись буде неможливо.
На цьогорічних виборах у об’єднаних громадах старост не обиратимуть: перші вибори старости призначаються відповідною радою об’єднаної територіальної громади.


«ГЮЛЧАТАЙ, ОТКРОЙ ЛИЧИКО...»


Уже сьогодні в усіх партіях наповну готуються до походу у владу - доформовують списки, визначаються з кандидатами на посади міських голів, підраховують кого й на який округ поставити, аби восени отримати преференції.

Наразі опитування від соціологів показують, що найвищий рейтинг зберігає за собою «Блок Петра Порошенка». Не сильно відстає від нього й ВО «Батьківщина». Поки що в лідерах перебуває і «Самопоміч», південь і схід не забуває про підтримку «Опозиційного блоку». А от рейтинг «Народного фронту» досить мізерний, окремі аналітики прогнозують, що партія Прем’єр-міністра не подолає на виборах у місцеву раду і 5-% бар’єру. Як завжди, має надію на перемогу ВО «Свобода», та чи не виявиться вона примарною?

Ні слуху, ні духу від радикалів Ляшка чи «Громадянської позиції» Гриценка, які були досить активними під час президентських перегонів. Відмовився від участі в місцевих виборах Дмитро Ярош, і відповідно, прихильникам «Правого сектору» доведеться віддавати свої голоси за іншу політсилу, або ж взалагі ігнорувати власне виборче право.

Цьогоріч у місті та районі маємо зареєстрованих декілька партій та значну частину осередків. Приміром, і там, і там є осредки політичної партії «Народний фронт», зареєстовані ще в березні цього року. Місяцем раніше з’явилась міська партійна організація партії «Воля» з кількома осередками. У квітні зареєстрували міську організацію політичної партії «Соціалісти», а в травні - міську організацію партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». До речі, й досі незареєстрована районна організація відповідної партії, кажуть, там не можуть визначитися із керівником.

Після червневого затишшя в реєстраційній службі в липні наче гриби після дощу стали з’являтись осередки Аграрної партії (наразі маємо сім по району), було зареєстровано міську партійну організацію політичної партії «Громада і закон», «Ветеранів Афганістану» та «Опозиційного блоку».

Поки що лише білбордами «зайшла» в місто партія відомого нардепа і бізнесмена Олександра Гереги «За конкретні справи». Чи є це тривожним сигналом для місцевої владної еліти щодо можливого поділу території, адже, зрозуміло, що пілотний «проект» має всі шанси затриматись тут надовго, як і в сусідніх районах нашої області? У новій політсилі «Наш край» опинився екс-мер Кам’янця Олександр Мазурчак, та чи матиме ця партія «філіал» у його рідному місті, наразі невідомо.

Нині маємо трьох кандидатів до обласної ради від партії «Сапомоміч», яка прізвища всіх претендентів у депутати виставляє на власному офіційному сайті - це Олег Демчук, Юрій Процик та Микола Біллер. Також відомо, що «Самопоміч» не братиме участь у місцевих виборах та не висуватиме кандидата на міського голову, а от у районі за мандати, швидше за все, ще побореться.

Щодо виборів міського голови, то всі без винятку партії на місцевому рівні витримують паузу. Наразі лише відомо, що намір вдруге балотуватися задекларував нині діючий міський голова Михайло Сімашкевич, швидше за все його кандидатуру підтримуватиме пропрезидентська партія. Ймовірно, що «Батьківщина» висуватиме на посаду міського голови кандидатуру молодого й, на їхню думку, перспективного політика Олега Ткача. Яким буде кандидат від «Народного фронту» поки замовчують. Ходили розмови, що від «Самопомочі» на посаду міського голови мала балотуватися Олена Горб, але партія відмовилась від участі у виборах по Кам’янцю, отже й цю кандидуру не варто розглядати.

Чи варто очікувати на повне перезавантаження в міській та районних радах? Мушу розчарувати, та його однозначно не буде. Опитування, яке ми провели на нашому сайті в Інтернеті, стало яскравим тому свідченням. Як колись мені слушно зауважили, перемагає той, хто має або велику родину, або очолює потужне підприємство зі значною чисельністю працюючих, або ж сильну команду. І адмінресурс тут ні до чого...

Теги: вибори-2015

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.