Перейти на мобільну версію сайту


05.08.2016

З МАЛОГО ДЕРЕВА ВЕЛИКИЙ УРОЖАЙ

горіхЦінні властивості грецьких горіхів відомі здавна. Стиглі горіхи містять стеарин, вітаміни A, В1, В2, B3, B12, C, К, Е, PP, дубильні речовини, хінони, глютаміни, ефірне масло і глютанциди. Вчені знайшли навіть у зелених горіхах каротин і вітаміни С, B1, B2. Нині горіхи вирощують у багатьох країнах світу, й Україна не виняток, оскільки займатися горіхівництвом економічно вигідно.

Частка волоського горіха у валовому виробництві горіхів в Україні є переконливою, бо становить понад 99%, тобто на фундук і мигдаль припадає менше 1% зібраних плодів. Валове виробництво цього продукту за останній період подвоїлося і становить близько 100 тисяч тонн у рік. За площами насаджень горіх поступається лише яблуні, вишні й сливі. Статистика свідчить, що на 10 домогосподарств у країні припадає в середньому 8 дерев горіха.

Уже третій горіховий сад у селі Боришківці заклав відомий на Кам’янеччині аграрій, директор ПП «Деметра-2010» Анатолій Зелениця. Загалом він має 6 гектарів горіхового саду скороплідних сортів.

- Усі звикли, що типові горіхові дерева вступають у плодоношення зазвичай на 8–12 рік життя, у лісових культурах – на 15-25 рік, - розповідає Анатолій Володимирович. - Тому, звісно, багатьох цікавлять горіхи, здані плодоносити з 2–4 року життя. Здається неймовірним, але скороплідні горіхи можуть цвісти вже на першому році життя. 

Якщо дерева звичайних волоських горіхів у десятилітньому віці тільки починають плодоносити, то скороплідні форми дають повноцінні врожаї в десять і більше кілограм.

горіх (1)Перший горіховий сад Анатолій Зелениця посадив у 2012 році, сьогодні він плодоносить наповну. Формуванням дерева аграрій спочатку займався сам, сьогодні має для такої роботи помічника.

- Дереву треба дати сформуватися, - переконаний Анатолій Володимирович. - Скороплідні форми горіха після висаджування на постійне місце здатні плодоносити вже на другий рік.

Волоському горіхові властиве вторинне цвітіння. У скороплідних форм воно починається за якийсь час після завершення весняного цвітіння й може тривати впродовж усього літа. Часто такі суцвіття складаються одночасно з жіночих й чоловічих квіток. Літні суцвіття можуть сягати 20–45 см завдовжки. Жіночі квітки розташовуються в основі літніх суцвіть, а чоловічі – на верхівці або по всій довжині суцвіття. Плоди, що сформувалися внаслідок вторинного цвітіння, мають менші розміри. Їх можна використовувати для розмноження.

У скороплідних форм є цінна властивість, що забезпечує рясне плодоношення, внаслідок того, що в них плодоносні пагони розвиваються не тільки з верхівкових бруньок, але й із наступних 2–3 бічних.

горіхОкрім саду є в господарстві Анатолія Зелениці й розсадник, саджанці з якого, за словами аграрія, вже пораховані й розпродані. Низькорослі горіхи виявилися настільки популярними, що охочих їх придбати більше, аніж саджанців на господарстві.

Кращий час для посадки саджанців - весна. Для горіхів важлива середня глибина посадки. В яму для дерева вносять трохи фосфорних і калійних добрив, перегною, вапна, рясно поливають. У спекотні літні місяці молоді дерева потребують додаткового поливу. У перші роки життя саджанцю потрібно створити основу крони - видаляти невеликі бічні відростки на висоті 2-х метрів. У міру зростання залишають тільки сильні гілки, інші видаляють, проріджуючи крону.

- Щоб зірвати плід волоського горіха, не потрібно лізти на дерево, - зауважує Анатолій Володимирович. - Скороплідні сорти привабливі ще й тим, що плоди знаходяться на рівні витягнутої руки, а за деякими треба навпаки згинатися. Урожай із дорослого дерева скороплідного горіха сягає 10–30 кг, що за схеми садіння 4–5х5–6 м забезпечує розрахункову врожайність у межах 3–15 т/га. Для порівняння, середня врожайність звичайних горіхових насаджень в Україні становить 5–6 т/га.

горіх-3Дерева типової форми волоського горіха відрізняються сильним ростом і довговічністю. Вони сягають у висоту до 20–30 м та живуть кілька сотень років. Тому, говорячи про посадку горіхового саду, люблять згадувати онуків і правнуків, які збиратимуть майбутні врожаї. Проте, людина, яка закладає сад, все ж таки, в першу чергу, думає про врожаї, які вона побачить сама. І скороплідний горіх виправдовує всі сподівання.

Отож, варто знати, що скороплідні форми волоського горіха відрізняються від типових форм раннім вступом у плодоношення, високою продуктивністю, низькорослістю. Вони мають високу зимостійкість та відмінну якість (тонка шкарлупа, високий вихід ядра, яке легко витягується).

Хоч дерева в саду Анатолія Зелениці невеликі, але плодів на гілках багато, вони більше схожі на грона. Цьогоріч горіховий сад легко переніс приморозки, бо вони, за словами аграрія, не були в цьому регіоні настільки сильними. А взагалі дерева морозостійкі.

Вирощування волоських горіхів - досить перспективна справа. Недаремно ж кажуть: горіхи принесуть незаможним добробут, заможним – багатство, усім нам – здоров’я. 

Цитата: Щоб зірвати плід волоського горіха, не потрібно лізти на дерево.

Теги: врожай, Анатолій Зелениця, горіховий сад

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.