Перейти на мобільну версію сайту


23.12.2016

УВАГА НА ПЕРВИНКУ

округМіністр охорони здоров’я Уляна Супрун нещодавно розповіла, які зміни чекають на українську медицину з 1 січня 2017 р. За її словамми, сімейні лікарі, педіатри та терапевти почнуть підписувати контракти з пацієнтом на рік. Кожен лікар отримає гроші за реальну людину, яку він веде і яка уклала з ним договір. У громадян буде право самостійно обирати собі лікаря і право замінити його після закінчення контракту, якщо медик за якихось причин не влаштовуватиме пацієнта. У той же час, лікар теж буде зацікавлений у своїй репутації і кількості пацієнтів, адже до цього буде прив’язаний його дохід.

Чи буде такою ж наближеною медицина і до сільських пацієнтів ми вирішили поцікавитися в головного лікаря Кам’янець-Подільського районного Центру первинної медико-санітарної допомоги Василя Яковенка.

- Василю Івановичу, географія медустанов Центру ПМСД району досить широка. Скільки закладів надають сільським жителям допомогу первинного рівня?

- Сьогодні ми маємо 16 лікарських амбулаторій загальної практики - сімейної медицини у селах Княжпіль, Довжок, Сахкамінь, Кам’янка, Рихта, Велика Слобідка, Кадиївці, Мукша Китайгородська, Оринин, Стара Ушиця, Жванець, Думанів, Китайгород.

Також діє 82 ФАПи та фельдшерські пункти. Загалом медики первинної ланки обслуговують майже 65 тисяч сільських жителів. У центрі ПМСД допомогу надають і сімейні лікарі, які обслуговують практично половину сільського населення. Там, де немає амбулаторій загальної практики, медичну допомогу надають фельдшери. У Центрі працює 49 лікарів, з яких 23 лікаря загальної практики сімейної медицини. Про анонсовані міністром зміни і те, що кошти мають іти за пацієнтом, говорять не один рік, та як воно буде покаже час.

- Чи вистачає Вашому Центру коштів на нагальні потреби і на що в 2016 році було спрямоване фінансування первинної ланки надання медичної допомоги?

- По Центру первинної медико-санітарної допомоги кошторисом на 2016 рік передбачено 15539,7 тис. грн. За 11 місяців 2016 р. профінансовано 14118,3 тис. грн., залучено 7,5 тис. грн позабюджетних коштів. На заробітну плату та нарахування використано 11511,1 тис. грн., або 90,5% до призначень на рік. Тож, як бачите, левову частку фінансування складають витрати на заробітну плату медичних працівників.

На медикаменти профінансовано 419,3 тис. грн. Фактично витрати на одного жителя складають 6,55 грн. На жаль, сума замала, й ми не в змозі за такі кошти придбати найнеобхідніші медичні препарати. 

Разом із цим, забезпечуємо медикаментами пільгову категорію населення. Для цих потреб використано 565,8 тис. грн. Із них 19,6 тис. грн. було витрачено на лікування дітей, хворих на муковісцидоз, 11,9 тис. грн - на забезпечення гемодіалізних хворих; 140,8 тис. грн - на наркотичні засоби та 393,5 тис. грн – на медикаменти за пільговими рецептами.

Також 927,9 тис. грн використано на оплату енергоносіїв.

- Сьогодні всі говорять про енергозбереження. Чи можуть на нього розраховувати медзаклади у селах, адже деякі з них, відверто кажучи, знаходяться в жалюгідному стані?

- Звичайно, цього року сільські та селищна ради виділяли кошти з сільських бюджетів і для потреб медичних установ. Було замнено вікна в амбулатріях загальної практики - сімейної медицини у селах Велика Слобідка та Кадиївці, відремонтовано та замінено двері у ФАПах сіл Лісківці, Гораївка, Гринчук. У амбулаторії с.Рихта провели поточний ремонт та відремонтували пічки. Практично всі медзаклади первинної ланки району обігріваються взимку за рахунок пічного опалення, матеріалами для якого забезпечені достатньою мірою.

На жаль, на 2017 рік у медичній субвенції не закладені кошти на оплату енергоносіїв, ці витрати лягають непосильним тягарем на місцевий бюджет. Хотілося сподіватися, що сільські ради нас підтримають і допоможуть в оплаті енергоносіїв своїх фельдшерських пунктів та амбулаторій, адже там працюють їхні жителі і вони надають медичну допомогу не в одному селі.

- З якими проблемами сьогодні зіштовхується первинна ланка надання медичної допомоги?

- Як і в попередні роки в районі спостерігається складна демографічна ситуація. Природній приріст населення залишається від’ємним. Як порівнювати з аналогічним періодом 2015 року, то цьогоріч народилося на 122 дитини менше, аніж минулого року. Загальна смертність сільського населення становить 1137 осіб.

Загалом за цей період у Центрі зареєстровано майже 200 тис. відвідувань лікарів первинної ланки, у денному стаціонарі проліковано 3158 хворих, у стаціонарах вдома при Центрі ПМСД - 3090 хворих.

Цьогоріч гострою була проблема із забезпеченням туберкуліном: для проведення туберкулінодіагностики було закуплено препаратів на загальну суму 126598,98 грн. Це дало змогу провести 4786 проб Манту - менше половини від необхідних потреб. Завдяки розумінню і злагодженій роботі депутатів районної ради 29 вересня під час пленарного засідання були внесені зміни до районного бюджету на додатково виділені кошти на придбання туберкуліну в сумі 50 тис. грн. 3 грудня ми отримали ще 3666 доз туберкуліну.

Й досі невирішеною проблемою залишається доправлення до лікарні гемодіалізних хворих. Будемо клопотати перед райдержадміністрацією та відповідно просити депутатський корпус про виділення коштів для придбання автомобіля для потреб таких пацієнтів.

- Василю Івановичу, які плани в Центру ПМСД на 2017 рік?

- У першу чергу, плануємо розпочати повноцінну роботу амбулаторій загальної практики - сімейної медицини у селах Гуменці та Колибаївка, що є центрами новостворених об’єднаних територіальних громад. Наразі там закінчуються ремонтні роботи і вже в новому році пацієнти амбулаторій зможуть отримувати якісну і кваліфіковану медичну допомогу в нових, відповідно обладнаних приміщеннях.

Також плануємо створити на базі фельдшерських пунктів сіл Станіславівка та Параївка, де проживає менше 100 жителів, медичні пункти тимчасового базування.

Теги: госпітальний округ, Василь Яковенко

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.