Перейти на мобільну версію сайту


02.06.2017

РЕФОРМА ЗМУСИТЬ ПРАЦЮВАТИ

тимчукУ цьому переконаний Грушківський сільський голова Анатолій Тимчук. Після виборів нових очільників місцевого самоврядування, що пройшли трохи більше як півтора роки тому, він одним із перших у районі почав штовхати надважке питання децентралізації. Нагадаю, після старту реформи на Кам’янеччині утворилося три об’єднані громади - Гуменецька, до складу якої увійшло 21 населений пункт, Колибаївська (7 сіл) та Китайгородська (13 сіл). Після того - два роки мовчанки. Але це тільки в нас, у той час як по всій країні процес об’єднання не зупиняється.

Хто чи, можливо, що заважає завершити перший етап децентралізації, спробуємо розібратися, поспілкувавшись із ініціатором об’єднання сіл у Староушицькому напрямку Анатолієм Тимчуком.

- Шляхом децентралізації йшли всі європейські країни, і цей процес відбувався не один рік, - розповідає Анатолій Тимчук. - Ми маємо успішний приклад сусідньої Польщі, у якій також проходило об’єднання громад. Але ж усе відбувається не так, що створили і стало краще за один день. Ні, це робота, важка і складна, яка забирає багато сил і часу, але її треба робити. Бо кінцевий результат буде на користь людей.

- Анатоліє Сергійовичу, зі всіх сільських очільників Староушицького напрямку саме Ви стали ініціатором продовження процесу децентралізації? Хіба інші колеги не зацікавлені в реформі?

- Важко говорити за колег, тому, мабуть, скажу за себе. Пройшов рік після виборів і жодного об’єднання не відбувалося. У інших районах та областях створювалися громади, а в нас - тиша. Ніхто з колег це питання не піднімав, навіть не обговорював. Більше того, можна було почути таке: «Нащо мені те об’єднання? Ні з ким об’єднуватися не буду, нехай приєднують до кого хочуть». Особисто розцінюю це як байдужість до громади, яка тебе обрала сільським головою.

Тож я почав більше цікавитися цим питанням, вивчати його, відвідав Офіс реформ, де поспілкувався зі спеціалістами. Після цього ми провели в березні громадські слухання в трьох населених пунктах Грушківської сільської ради, на яких люди підтримали мене та довірили виступати ініціатором об’єднання.

До місцевих виборів була спроба створити Староушицьку громаду, об’єднавши п’ять сільських і одну селищну раду, але тоді не дійшли згоди. Були пропозиції від Старої Ушиці, проте деякі люди не погоджувалися, аби там був адмінцентр, хоч це і нелогічно.

- Здається, на громадських слуханнях, які були місяць тому, Ви й самі приїхали в селище з пропозицією, аби більше ніж 50% органів управління громадою були в Грушці, а не Старій Ушиці?

- Важливо було почути думку людей. Після зборів стало зрозуміло, що Стара Ушиця ніколи не погодиться на те, шоб адмінцентр чи органи управління були в якомусь іншому населеному пункті. Але були ще одні, не менш цінні висновки - люди нічого не знають про об’єднання, з ними ніхто на цю тему не говорить, а якщо і щось кажуть, то це більше схоже на спекуляцію інформацією.

Сьогодні про об’єднання можна почути різні думки, але разом із тим, ніхто не хоче роз’єднуватися. Не думаю, що люди жаліють, що об’єдналися, вони просто не розуміють, що від цього буде краще. У підсумку для людей більше користі, адже після децентралізації майже всі повноваження нинішньої адміністрації передаються громаді, а це, відповідно, більше можливостей та розвиток. Скажіть мені, що ми втратимо, як об’єднаємося?

- Гірше точно не буде. Але погодьтеся, що нині реформа децентралізації обросла такими міфами й легендами, що її не так вже й легко впроваджувати в життя?

- Абсолютно погоджуюся. Наприклад, нині яка позиція більшості сільських голів, якщо виникає якесь проблемне питання в громаді? «Я нічого не рішаю, їдьте в район». Чи не так? Коли буде громада, не буде на кого спирати. Реформа змусить працювати і сільських голів, і старост на місцях.

Можна почути й таке: «Куди нам спішити, коли об’єднають, тоді й буде». Поки будемо сидіти на місці, інші будуть рухатися вперед і розвиватися. А те, що громади розвиваються - маємо яскравий приклад у районі - Гуменецька, Колибаївська, Китайгородська об’єднані громади. Чи отримали би вони, як сільські ради, кошти з державного Фонду регіонального розвитку? Та ніколи, і ніколи б не мали того, що вдалося зробити за два роки - нові дитсадки, амбулаторії, Будинки культури, відремонтовані адмінбудівлі, навіть, пожежне депо.

Ще один міф «Нащо бідним об’єднуватися з бідними чи брати до себе бідних?». А як почекаємо, то станемо від цього багатшими чи що? Не треба чекати, що хтось прийде і наведе порядок, бо ніхто крім нас цього не зробить.

- Попри це, в нашій країні є ще одне болючо-правдиве твердження - ініціатива карається. Чи не так?

- Так (сміється). Наприклад, хтось розпускає чутки, що Тимчуки мають особистий інтерес, тому й так стараються об’єднати села. Мій особистий інтерес тільки в тому, що хочеться, аби громада жила краще. Я не звик сидіти на місці. І переконаний, що не треба боятися помилятися чи братися за якусь справу. Навпаки, треба щось робити, бо, може, хтось ще не зрозумів, але процес децентралізації не зупинити. Ми й далі можемо нічого не робити і виживати, а не жити, а можемо взяти ініціативу в свої руки й рухатися вперед. Але крім ініціативи ще й має бути відповідальність за власні вчинки.

- Анатолію Сергійовичу, все ж таки, на якій стадії перебуває процес об’єднання в Староушицьку громаду?

- На стадії обговорення. Відповідно до перспективного плану, розробленого і затвердженого Кабміном, Стара Ушиця має стати адміністративним центром об’єднаної громади. Якщо в селищі не погодяться на об’єднання, то воно не відбудеться. Ми надіслали пропозиції про об’єднання суміжним громадам у межах перспективного плану, але сьогодні перше і вирішальне слово залишається за жителями Старої Ушиці.

Там уже пройшла сесія селищної ради, де депутати не підтримали об’єднання, хоч мали би дослухатися до думки жителів селища. Голова Андрій Котульський це рішення заветував, а наступної сесії, коли приїжджали представники з Офісу реформ, депутати не з’явилися. У них протистояння з головою, і там більш нагальне питання - обрати нового, аніж думати про об’єднання. Принаймні, таке складається враження...

- У селищі думки розділилися, хтось хоче об’єднуватися, а хтось висловлює думку, що Стара Ушиця самодостатня й не варто тягнути за собою бідні сільські ради. Фінансові показники об’єднаної громади не такі вже й великі.

- Після об’єднання ми станемо громадою із невеликим плюсом у бюджеті, це правда. У Хмельницькому офісі реформ мені надали попередні фінансові розрахунки. Бюджет уже об’єднаної громади виходить у майже 25 млн грн. Але треба сказати, що це не остаточні цифри, адже не задіяні всі ресурси.

- Що Ви маєте на увазі?

- На сьогодні немає точних результатів по земельному податку, багато недоплачуюють, тож треба провести ревізію земель, що знаходяться на території об’єднаної громади. Після реформи 60% ПДФО йтиме в бюджет громади, це також немалі кошти. Прибутковою може стати і туристична сфера. Є багато програм, грантів, які може вигравати об’єднана громада, також залучати інвестиції, відповідно і створювати нові робочі місця. Крім того, об’єднані громади можуть співпрацювати з державним Фондом регіонального розвитку та розраховувати на його фінансування. Це довели на практиці громади нашого району, які об’єдналися, і тепер мають нові об’єкти інфраструктури. Потрібно працювати, нічого з неба не падає.

Так саме вирішується і кадрове питання. Хіба на місцях немає розумних людей? Звичайно, треба вчитися, підвищувати свій професійний рівень, як це роблять і в районі, і в області. 

При правильному і стратегічному управлінні об’єднання дасть можливість селам не тільки жити, а й розвиватися.

- Чи не здається Вам, що питання з об’єднанням у Староушицьку громаду нині зайшло в тупик?

- Певною мірою так, але все одно треба рухатися вперед, переконувати людей, пояснювати. Якщо Стара Ушиця не погодиться, треба переглядати все спочатку, можливо, розглядати об’єднання без селища.

- Не шкодуєте, що все це затіяли?

- У жодному разі. Я знав, що легко це питання не пройде. Сумнівів немає, що щось зробив неправильно. Головне, що ми почали про це говорити, люди захотіли розібратися, більше дізнатися про об’єднання. Зупинятися не варто, навпаки, хотілося, щоб спільно з нами працювало і керівництво районної ради, і райдержадміністрації.
Можливо, хтось із моїх колег з інших кутків району також думає про об’єднання й робить якісь кроки в цьому напрямку. І правильно робить. Децентралізація - це не вимушений крок, а запланована реформа, яка має закінчитися. З позитивним результатом чи негативним - це вже залежить від громади і тих людей, які її рухають вперед чи, навпаки, гальмують.

І поки Грушківський голова чекає на вердикт від жителів Старої Ушиці, на Кам’янеччині знову заговорили про реформу. Наразі відомо, що в децентралізаційному напрямку рухатиметься Довжоцька громада, принаймні ініціювати об’єднання має намір тамтешній сільський голова Руслан Рябий. Про об’єднання говорить і Слобідко-Кульчиєвецький сільський голова Руслан Нестеров та Орининський - Валер’ян Мокрицький.

Чи покотиться далі локомотив реформи, чи, можливо, він ще довго стоятиме на запасній колії? Напевне, когось останній варіант розвитку подій влаштовує, але завжди знайдуться ті, хто вимагатимуть руху вперед.

P.S. 29 травня в сесійній залі міської ради проходив круглий стіл, який організував комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування спільно з міською радою на тему «Практика застосування Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад на прикладі територіальних громад Хмельницької області». Cеред почесних гостей засідання - голова вищеназваного комітету, народний депутат України Сергій Власенко, міський голова Михайло Сімашкевич, голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний, заступник голови Хмельницької ОДА Валерій Олійник, народні депутати, представники профільних комітетів Верховної Ради України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, очільники громадських організацій, об'єднаних територіальних громад Хмельницької області.

Упродовж дня учасники круглого столу обговорювали досвід, практику, досягнення та прогалини об'єднаних громад Хмельницької області. Тільки чомусь на засідання, де спікерами були такі високоповажні гості, не запросили жодного з сільських голів району. Зрозуміло, ініціатива міська, а доєднатися до міста охочих катма. Та хіба сільським головам не цікаво було би послухати про успішний чи не зовсім досвід об’єднання сусідніх громад, можливо, щось для себе почерпнути чи, зрештою, почати рух у цьому напрямку, бо хочемо ми цього чи ні, а він неминучий.


Теги: децентралізація, Грушківський сільський голова Анатолій Тимчук

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.