Перейти на мобільну версію сайту


13.04.2018

ПРОТИ РЕЙДЕРІВ З «РУДИК ТА ПАРТНЕРИ»

рудикЩе років 10-15 тому земля як товар була нікому не цікавою. У абсолютно неперспективний за тодішніми мірками бізнес мало хто хотів вкладати гроші та й взагалі займатися сільським господарством. За цю справу бралися лише відчайдухи, або ж землероби з діда-прадіда. Щороку вони боролися за врожай з негодою, закопували в землю гроші, набивали гулі, вчилися, застосовували нові технології й зрештою повернули Україні славу житниці Європи.

Сільське господарство із занедбаної галузі країни перетворилося в найбільш прибуткову. А де є прибутки, там завжди з'являються охочі ними поживитися – шахраї, або ж рейдери. У хід йшли різні схеми та маніпуляції. Не всі підприємства після відвідин таких «гостей» виживали. Втриматися на плаву зазвичай допомагали юристи. Правова обізнаність, знання своїх прав та законів нині стає фундаментом успішного ведення бізнесу. Саме про ці складові, а також нещодавній факт рейдерського захоплення земель у Кам'янець-Подільському районі поговорили з адвокатом, керуючим партнером юридичної компанії «РУДИК ТА ПАРТНЕРИ» («RUDYK&PARTNERS») Вадимом Рудиком.

– Вадиме Миколайовичу, Ваша компанія здійснює юридичний супровід сільськогосподарських підприємств не тільки нашого району, а й України. Наскільки поширеними є факти рейдерства у цій сфері?

– Ще кілька років тому рейдерство як явище було для нас чимось аморфним, таким, що трапляється де завгодно, тільки не в нас. Про це показували сюжети по телебаченню, писали в пресі, але ми з ним не зіштовхувалися. 

Сьогодні ж маємо конкрені факти грубого рейдерства в нашому районі, зокрема на агропідприємстві СТОВ «Аграрна фірма «Нефедівське». Це вже не є секретом, що один з «інвесторів» скористався ситуацією, створивши, як я кажу, «цукрову лихоманку» в кількох населених пунтах району. Людям пообіцяли золоті гори в обмін на підписання договорів оренди земельних ділянок.

СТОВ «Аграрна фірма «Нефедівське» – підприємство з більш ніж 25-річною історією, яким керували і керують професійні хлібороби, опинилося під ударом. Дехто каже, що прихід нового інвестора – це здорова конкуренція, можливість вибору для пайовиків, та контраргументом безперечно буде стабільність і надійність, які не завжди може дати новий інвестор. Варто розуміти, що чужаки, які «урвали» кілька десятків гектарів, щоб поповнити земельний банк чи поторгуватися згодом з первинним орендарем, про пайовиків думають найменше. Рейдерство – це бізнес, і, повірте, досить прибутковий.

– За яких умов фермер може залишитися без землі, адже, я так розумію, від цього ніхто не застрахований?

– Так. Є різні схеми рейдерського захоплення земель. Часто зловмисники при наявності чинних договорів оренди землі у добросовісного орендаря проводять реєстрацію права користування тією ж землею на підставі власних договорів. Тобто «задвоюють» реєстрацію. При укладанні власних договорів оренди пайовикам – власникам землі пропонують кращі умови оренди, грошову винагороду та різноманітні продуктові набори. На жаль, наше населення настільки зубожіло, що, побачивши мішок цукру, кілька пляшок олії, чи подібні «зацікавлення», мало хто замислюється над тим, а що ж буде з землею, яку передають в оренду. Не кожен читає документи, які підписує. І в результаті на словах селянам малюють гарні картинки, заганяючи в кабальні умови оренди.

Часто рейдери захоплюють землю, щоб дестабілізувати ситуацію в районі, а потім заробити гроші на «перекуплених» гектарах, продавши право оренди первинному орендареві. У більшості випадках захоплення земель відбувається, коли аграрії менш за все цього чекають, наприклад, коли треба перейматися вчасним проведенням посівної чи збором урожаю. Тоді нізвідки з'являються нібито нові власники, які через різні схеми отримують нові документи на підприємство, доступ до матеріально-технічної бази та рахунків. І поки справжній власник у судовому порядку встановлює справедливість, рейдери можуть обчистити його до нитки.

– Вадиме Миколайовичу, як все ж таки аграріям убезпечити себе від непроханих гостей?

– Компанія «РУДИК ТА ПАРТНЕРИ» («RUDYK&PARTNERS») у межах практики «Агробізнес» надає своїм партнерам низку необхідних послуг, і в першу чергу ми пропонуємо розробити індивідуальний для кожного підприємства комплекс заходів проти рейдерства. У першу чергу, має бути проведений аудит земельного банку. Варто слідкувати за вчасним внесенням змін у договори оренди, їхнім переглядом та продовженням. Також має бути належна реєстрація права оренди всіх земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Здавалося, це прості й зрозумілі заходи, але, на жаль, не всі слідкують за їхнім своєчасним дотриманням. Крім цього, повинні бути елементарні заходи охорони і безпеки всіх об'єктів підприємства; убезпечення від протиправних дій щодо банківських рахунків, належне зберігання матеріальних цінностей. Якщо вже до вас прийшли рейдери, без втрат не обійтися, але їх можна мінімізувати, проте найкраще все ж таки попередити такі випадки.

– Попереджений, значить озброєний. Які ще послуги можуть отримати аграрії, звернувшись до Вашої компанії?

– Перш за все, це комплексний супровід та правовий аудит; представництво інтересів у судах усіх юрисдикцій та інстанцій; супровід виконавчих проваджень; захист інтересів на всіх етапах кримінального провадження; розробка і супровід укладання трудових контрактів і договорів та інше.

P.S. Юридичну службу будь-якого підприємства, напевне, можна порівняти з подушкою безпеки в автомобілі. На першій погляд здається, що вона ніби й не потрібна, адже автівка їде, колеса крутяться, а дорога легка і з вітерцем. Та в критичний момент ця невидима загалу, але потрібна річ, спрацьовує настільки вчасно, що рятує життя.  

У тому, що юридична компанія «РУДИК ТА ПАРТНЕРИ» («RUDYK&PARTNERS») захистить агробізнес, 100-відсотково переконані партнери, які працюють з подружжям Рудиків. Адже кредо адвокатів – працювати на результат і дбати про репутацію, яка в них, повірте, бездоганна.

Теги: юридична допомога ОТГ, Вадим Рудик

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.