Перейти на мобільну версію сайту


03.08.2018

ПАМ’ЯТІ МАЕСТРО

БецПро нього би написати пісню, а ми пишемо спогади, тішачи себе тим, що завершене лише його земне життя. Смерть була доброю до Олексія Давидовича Беца і не мучила його болем прощання з цим світом. Йому залишалося всього кілька днів до 80-ліття, яке він хотів зустріти серед рідних та близьких йому людей. Не судилося. Так помирають трудівники та обласкані Богом люди.

Визнаний майстер музичного мистецтва, лауреат численних почесних премій, заслужений працівник культури, член Всеукраїнської національної спілки композиторів, лауреат обласної премії ім.В.Заремби, за особливі заслуги перед державою нагороджений орденом «Знак Пошани», композитор, автор більше двохсот пісень, сповнений високими знан­нями муж був людиною з голубиною душею. Якщо за життя все сказане і написане про нього було сповнене похвали і захоплення, то після смерті воно зазвучало глибше, сильніше, підкреслюючи неповторну сутність його особистості.

У царині творчості він дуже тісно спілкувався з колегами. У день прощання вони говорили про те, що ніколи не бачили, щоб хтось так сердечно ставився до людей однієї з ним справи, як Олексій Бец. Кожному він радів, готовий був усіляко допомагати в його починаннях, приділяв йому свій час, давав пораду – робив усе, що міг. 

Заслужений працівник культури Тамара Плющ пригадує, як після закінчення курсів при хорі ім.Г.Верьовки, вступаючи на музпед місцевого інституту і тільки-тільки починаючи свій пісенний шлях, попросила в уже відомого педагога, музиканта, композитора про кількахвилинну консультацію. А Олексій Давидович приділив їй більшу частину дня, програвши чимало мелодій.

Глибоко схвилювали всіх слова про померлого від заслуженого працівника культури Володимира С’єдіна, якого з Олексієм Давидовичем пов’язувала довга творча дружба. Ось, що він розповів:

«29 июля похоронили Алексея Давыдовича Беца на городском кладбище. Он не дожил несколько дней до 80-летия. Ушел из жизни талантливый музыкант, композитор, прекрасный педагог и, в первую очередь, настоящий человек!

Скромный, добрый, порядочный, отзывчивый, весёлый. Родился и рос в Старой Ушице. С раннего детства мечтал стать музыкантом. Играл в школьном ансамбле духовых инструментов, позже перешёл на баян. Имел тонкий музыкальный слух от природы, плюс колоссальное трудолюбие. Всё это вместе сделало своё дело. Он стал Мастером! Маэстро! И можно смело утверждать, что вторая половина 20-го столетия на Подолье прошла под аккомпанемент Алексея Давыдовича Беца.

Он стоял у истоков ансамбля народного танца «Горлица» как музыкальный руководитель, ансамбля «Троистые музыкы», воспитал много замечательных музыкантов, благо работал преподавателем музыки на музыкально-педагогическом факультете тогда ещё института им.В.П.Затонского. Написал много красивых песен, которые стали популярными: «Ой, йду я край віконця», Ой, Василю-Василечку», «Чарівна сопілка» и многие другие. Алексей Давыдович автор прекрасной музыки к народным танцам: «Варвара», «Подільські гуляночки», «Весільна полька» и др.

Трепетно относился к фольклору, грамотно черпал народную мудрость музыки и песен. Т.Плющ, П.Сытник, Т.Тыш, В.Любко, ансамли «Горлица», «Каменчанка», «Троистые музыкы» – вот краткий перечень солистов-вокалистов и танцевальных ансамблей, которые пропагандировали народную фольклорную музыку, написанную и обработанную А.Бецом.

Талант его музыкальный чарующий, чистый, гармоничный. Это то, что нравится зрителю. Подолье, Украина, Советский Союз, Западная Европа, Восточная Европа, Куба, Эквадор, Африка – зрители этих стран и континентов очень тепло встречали скромного, весёлого, доброго музыканта из Старой Ушицы. О творчестве Алексея Давыдовича можно говорить долго, открывая всё новые грани его мастерства».

Володимир Миколайович розповів багато епізодів, пов’язаних з Олексієм Давидовичем, які врізалися в пам’ять назавжди. Він пригадав, як під час 11 Міжнародного фестивалю молоді та студентів у Гавані (Куба, 1978 р.) Олексій Бец виручив усіх. На сцені національного Палацу спорту виступали провідні колективи колишнього СРСР та відомі артисти. Виконавці, всі, хто мав виступити, вже побували на сцені, а люди все не покидали палац. Виникла пауза, зростала напруга. І тоді І.Д.Кобзон звертається з проханням до Олексія Давидовича заповнити цю паузу й зіграти. Маестро виходить на сцену і починає з мелодії «Солнечный круг», а далі зазвучали всім знайомі мелодії. Сила його таланту зачарувала людей. Він зривав бурю оплесків після кожної пісні. Це був справжній тріумф.

... Композитор відлетів, як хорал. Проте нам залишилися його пісні, як нагадування про талановиту, красиву музикальною витонченістю людину. Ця втрата велика, невідворотність якої прикра і трагічна.

... А люди йшли і йшли поклонитися йому востаннє. Йшли однолітки, йшли трохи старші, не набагато молодші.

І проводжали Маестро в останню дорогу плач сопілки й аплодисменти, що краяли душу.

Смерть його стривожила і підняла багато культурних діячів міста. Проте майнула майже непомітною для владних. Можливо, хоч після смерті вони подумають, як увічнити ім’я цієї талановитої людини.

... Цвітуть на устянській дачі Олексія Беца, де його застала смерть, яскраві квіти, важко звисають яблука, груші, стоїть незакінчений стіл, за яким він мав збирати рідних і друзів на ювілей. Ростуть дині, кавуни, помідори висаджені його руками; стоїть лежак під виноградом, на якому він полюбляв проводити свій час, слухаючи музику природи. Осиротіло блукає котик, якого він підгодовував...

А його нема. І звучить тужний акорд над цією хатою, в котрій закінчився його життєвий шлях, і щемлять серця тих, хто любив і поважав Маестро.

Прихильники таланту.


Теги: Олексій Бец, пам'яті маестро

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.