Перейти на мобільну версію сайту


01.12.2017

ОЛЕКСАНДР ГОНЧАР: «МРІЇ – ЗБУВАЮТЬСЯ»

прокурор1 грудня працівники прокуратури відзначають своє професійне свято. Після проголошення незалежності України та з огляду на роль органів прокуратури України у зміцненні законності, захисту прав людини і громадянина, а також внесок працівників прокуратури у справу формування України як правової держави, Указом Президента України від 2.11.2000 р. встановлено професійне свято – День працівника прокуратури.

Дуже складна задача покладена на кожного працівника прокуратури – вирішувати, хто правий, а хто порушив закон і як правило в кожній ситуації є незадоволені особи. Сюди йдуть працювати люди за покликанням. З одним із таких ми познайомимо вас нині – Олександр Гончар, заступник керівника Кам’янець-Подільської місцевої прокуратури.

Олександр Валентинович народився 26 квітня 1980 р. у с.Руч’ї, Роздольненського району Автономної Республіки Крим.

2002 року закінчив Львівський національний університет ім.Івана Франка, одночасно працюючи помічником прокурора Кам’янця-Подільського. Олександр Валентинович отримав направлення на роботу в Кам’янець старшим слідчим прокуратури міста, де пропрацював майже 10 років. Згодом його перевели заступником прокурора Полонського району, далі його переводять начальником слідчого відділу прокуратури Хмельницької області. Через рік він уже прокурор Кам’янець-Подільського району. А з 15 грудня 2015 р. у зв’язку з реформуванням органів прокуратури Олександр Гончар – заступник керівника Кам’янець-Подільської місцевої прокуратури з нагляду за додержанням законності на території району.

– Олександре Валентиновичу, чому Ви прийшли працювати саме в прокуратуру?

– Я мріяв з дитинства. Пригадую, як на випускному у школі, відкривали конверти з побажаннями написаними нами в 4-5 класі, щодо майбутньої професії. Тоді я казав, що хочу бути слідчим. Тому напевне, здійснюючи свою мрію, вирішив вступати у виш навчатися на юриста. Хоча в родині не було право­охоронців. Мій батько, Валентин Іванович – заслужений працівник сільського господарства Криму, а матуся Раїса Олександрівна – вчитель української мови і літератури, яка до речі, також мріяла бути юристом, і навіть, декілька разів намагалася вступити на юридичний факультет. Певне моя мрія була сильнішою.

– До прокуратури люди, зазвичай, приходять зі своїми проблемами й бідами. Важко бути справедливим?

– По різному, але працівники прокуратури керуються законами і, якщо ти дотримався норми законодавчого акту, то в тебе совість чиста. Людину не потрібно відштовхувати, необхідно розібратися в суті справи та пояснити існуючі вимоги. При цьому основна задача прокурора, говорити правду, можливо, і таку, яку людина не хоче чути і вона її не влаштовує.

– Нині функції прокуратури змінено і реформа добряче вдарила по прокуратурі?

– З набранням чинності окремих положень нового Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року прокуратура позбавлена права проводити перевірки за заявами та скаргами, які вирішувалися в межах цієї функції. Представницька функція органів прокуратури також обмежена – прокурор здійснює лише представництво держави в суді. У виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Нині прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів держави в суді.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність вказаних обставин для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Таким чином, прокуратура у своїй діяльності не підміняє органи державної влади, органи місцевого самоврядування чи інші суб’єкти владних повноважень, до компетенції яких віднесені відповідні повноваження.

Водночас, на органи прокуратури України покладено функції підтримання публічного обвинувачення в суді, а також організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляду за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку.

Як і раніше, прокуратура, відповідно до вимог чинного законодавства, продовжує виконувати функції нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

– З початку року що Вам вдалося зробити для підтримання законності на Кам’янеччині?

– Я хотів би детально зупинитися на заходах, які вжито саме на території Кам’я­нець-Подільського району, оскільки на сьогоднішній день, після реорганізації, юрисдикція нашої прокуратури охоплює 4 райони, це безпосередньо: місто Кам’янець-Подільський, Кам’я­нець-Подільський, Дунаєвецький та Новоушицький райони.

Так, завдяки проведеній організаційно-практичній роботі досягнуто певних позитивних результатів на основних напрямах діяльності.

З метою захисту інтересів держави місцевою прокуратурою цього року заявлено 17 позовів на захист інтересів держави на загальну суму понад 88 млн грн у сферах земельних відносин, державної та комунальної власності, відшкодування шкоди завданої кримінальними правопорушеннями, у бюджетній сфері та на захист прав дітей. Судами задоволено 24 позови на загальну суму 1 млн 281 тис.грн.

Значну увагу приділено питанню забезпечення надходження коштів до бюджетів за використання земель державної та комунальної власності. Зокрема, судами задоволено 7 позовів, заявлених прокуратурою про внесення змін до договорів оренди землі, за результатами чого значно збільшено розмір орендної плати за використання земель та забезпечено надходження коштів до бюджетів. Як приклад, при використанні земель державної власності, загальною площею 69 га розмір орендної плати становив 17 тис. грн на рік та тривалий час не змінювався. Після втручання прокуратури розмір орендної плати за вказану землю складатиме понад 114 тис. грн на рік, а це в 7 разів більше.

Окрім того, при використанні земель державної власності, загальною площею 15 га, вартістю 140 тис. грн. розмір орендної плати становив 1 тис. грн в рік та тривалий час не змінювався. Після втручання прокуратури розмір орендної плати за вказану землю складатиме в 4 рази більше від попереднього розміру.

Вжито дієвих заходів до виконання судових рішень на загальну суму 1 млн 235 тис. грн, у державну власність реально повернуто 35 га земель.

Вживалися заходи до виявлення правопорушень, пов’язаних з корупцією, вчинених особами, уповноваженими на виконання функцій держави та місцевого самоврядування. Зокрема, за результатами розгляду зібраних прокуратурою матеріалів, працівниками УЗЕ ГУНП в Хмельницькій області складено 11 протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, до адміністративної відповідальності притягнуто 11 осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування та накладено стягнення у вигляді штрафів.

Також у поточному році до суду скеровано кримінальні провадження за фактом вимагання та отримання неправомірної вигоди в сумі 1000 доларів США, вчинене посадовцем управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, а також за фактом вимагання та отримання неправомірної вигоди в сумі 2000 грн, вчинене лікарем Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні.

На превеликий жаль ці провадження застрягли у судах.

Окрім того у 2017 році прокурорами, які здійснюють нагляд за законністю на території району розглянуто 198 звернень, з яких кожне друге прийнято працівниками на особистому прийомі. Слід зазначити, що лише незначна частина осіб, яка звернулась до нас, оскаржила прийняті рішення.

– Олександре Валентиновичу, за час вашої роботи слідчим прокуратури, яка найбільше справа запам’яталася?

– У пам’яті закарбувалась справа за фактом жорстокого вбивства дівчинки, учениці п’ятнадцятої школи. Огляд місця подій в мене і досі стоїть перед очима. Незважаючи на те, що я за час слідства, розслідував різні випадки, оскільки раніше злочини відносно особи відносились до компетенції слідчих прокуратури, і бувало що за півроку виїжджав на 120 випадків пов’язаних зі смертю людей, але до смерті дитини, тим паче до вбивства звикнути неможливо. Це був важкий випадок, мені необхідно було перебороти в собі батьківські почуття при спілкуванні з вбивцею, якого ми затримали майже одразу після злочину. Але згодом, після довгих допитів та спілкування зі злочинцем я зрозумів, що винити потрібно не лиши його одного. Від цього вбивці свого часу відвернулося суспільство – йому з його бідою не допомогли. Тому у цьому випадку винна наша черствість, неуважність до тих людей, які поруч з кожним із нас живуть. Якби хвору людину підлікували чи ізолювали вчасно то цієї жахливої трагедії не сталося б.

– Нині у прокуратури відібрали функцію слідства, а це означає, що суспільство не захищене. Хто буде вживати заходів, наприклад до поліцейського, який ударив людину чи взяв хабар?

– Це важке питання тим паче для мене враховуючи значний стаж слідчого, який фактично дав мені великий досвід та старт у кар’єрі. Сподіваюся, що реформа поставить крапки над «і».

– На вашу думку, чи дозволяє Вам робота приділяти достатньо часу своїй сім’ї?

– У мене прекрасна сім’я, двоє люблячих синів та дружина, якими я сильно дорожу та в душі пишаюсь. Звичайно, я розумію, що робота забирає левову частину мого часу, і, звичайно, що я хотів би більше приділяти його їм, своїм батькам, батькам дружини, рідним. Я вважаю, що саме ці люди допомагають мені йти по життю впевнено та чесно.

– Кого зі своїх колег, підлеглих Ви відзначили би по роботі?

- Я не можу віддавати перевагу будь-кому. Прокуратура – це спільна команда і успіх та довіра людей, авторитет органів прокуратури в цілому, досягнення, які в нас є – це заслуга кожного, хто має стосунок до цього органу, і за що я кожному вдячний. Тому напередодні свята Дня працівника прокуратури хочу побажати кожному працівнику, пенсіонеру органів прокуратури та їх родинам міцного здоров’я, спокою, сімейного затишку, наснаги в роботі та довіри від суспільства.


Теги: до Дня прокуратури, Олександр Гончар

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.