Перейти на мобільну версію сайту


05.10.2012

НА ДВОХ ОДНЕ СТОЛІТТЯ

Доля зводить двох людей, даючи їм шанс ділити життя навпіл. Удвох переживати смуток і печаль, удвох від радості й щастя розправляти для злету крила. Хоч доля й примхлива дівчина, та ніколи не з’єднує чужих. Саме доля колись звела в одне ціле двох молодих педагогів – Данила та Раїсу Таралевичів.
Високий, статний Данило по вуха закохався у молоду вчительку фізики. Разом вчителювали, ділили один на двох освітянський шмат хліба. Разом напрацювали майже 100 років педагогічного стажу!
На їх долю припали важкі повоєнні роки, голодні й холодні. Та як Данило, так і Раїса сподівалися лише на власні сили - не було особливо від кого чекати на допомогу.
Данило ріс сам. Мати весь час в полі: то ланкова, то бригадир, а потім - робота на колгоспній фермі. Хлопчина завжди Данило і Раїса Таралевичіпоруч, допомагав на скільки вистачало сил. Змалку привчений до праці, весь вік трудився не покладаючи рук. За яку би роботу не брався, все в нього виходило до ладу.
«Це може лише Даня, він не боїться, він сильний», - говорили про нього сільські хлопчаки. Й, справді, був сильним, займався спортом. У школі виконав норматив першого спортивного розряду з класичної боротьби, добре плавав, грав у волейбол, гріб на байдарках, стріляв, бігав.
Ця вимогливість до себе згодом переросла у вимогливість до учнів – Данило Пилипович, завжди справедливий, наполегливий, привчав школярів до дисципліни й порядку. «Сачкувати» на його уроках фізкультури не доводилось, навпаки, він умів знайти до кожного дитячого серця ключик. Уроки проходили весело й захоплююче. Певне, найяскравішими спогадами учнів Данила Пилиповича й досі залишаються шкільні спартакіади, які він залюбки влаштовував між класами. Оце були змагання - школа гуділа! Кожен хотів поборотися за таку жадану перемогу. Вихованці Данила Пилиповича ставали неодноразовими призерами і переможцями районних і обласних спортивних змагань. Ось і цієї осені вони стали переможцями районних змагань із футболу.
Не відставала від чоловіка й дружина. Раїса Михайлівна з дитинства мріяла бути вчителькою. Після закінчення школи, одразу ж взялася до роботи. У 17 років уже вчителювала у Патринецькій школі. Разом з тим, вступила на навчання до Чернівецького інституту, щоправда, за сімейними обставинами закінчувала фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту.
- Мама все життя пропрацювала в школі, - пригадує донька, також педагог, нині директор Довжоцького НВК Іраїда Худняк. – Як 1968 року прийшла з бат1.jpgьком у Староушицьку школу, так і працювала, день за днем. Ми з сестрою Наталею від батьків не відставали, також мріяли стати вчителями. Як бачите, мрія здійснилася (посміхається).
Хоч Раїса Таралевич, здавалося, закінчила «не жіночий» факультет – фізико-математичний, - проте від її уроків у дітлахів перехоплювало подих. Вихованці Раїси Михайлівни неодноразово ставали призерами і переможцями районних, обласних  олімпіад, а також гідно представляли область на республіканських. Ази комп’ютерної грамотності з Раїсою Михайлівною давалися легко, а фізика – та взагалі від зубів відскакувала.
Обидва педагоги за сумлінну працю нагороджені багатьма відзнаками. Як Раїсі Михайлівні, так і Данилу Пилиповичу присвоєно звання «Вчитель-методист», «Відмінник народної освіти України». Данилу Пилиповичу одному з перших в районі було присвоєно звання «Заслужений вчитель України» (у 36 років!). Обидва неодноразово були нагороджені Почесними грамотами району, області, Міністерства освіти України. Раїса Михайлівна нагороджена Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.  У складі двох делегацій вони представляли Хмельниччину на всесоюзних з’їздах учителів СРСР.
Сьогодні порахувати кількість випускників Раїси та Данила Таралевичів навряд чи вдасться. Краще буде сказати, що кожен, хто закінчував Староушицьку школу, є випускником Данила Пилиповича і Раїси Михайлівни. Педагогів, які виростили не одне покоління талановитої молоді.

Теги: Данило Таралевич, Раїса Таралевич, вчитель, освіта

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.