Перейти на мобільну версію сайту


24.07.2015

І В КОМОРІ, І В СТОДОЛІ. ГОСПОДАРЮЄ «ДЕМЕТРА-2010»

Директора ПП «Деметра-2010», голову Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля», відомого мецената Анатолія Зеленицю не варто зайвий раз представляти. Він успішний господарник, який ніколи не стоїть на місці, охоче навчається новому та ділиться досвідом.

Анатолій Володимирович був серед тих перших ластівок у районі, які взялися за вкрай непросту справу - сільське господарство.

- Ми думали, що робимо якийсь подвиг, - каже мій співрозмовник, - а виявилось, що то важка праця. Тоді земля була нікому не потрібна - бери скільки хочеш, а сьогодні б’ються за урожай...

І РОСЛИННИЦТВО...


У с.Боришківці на ПП «Деметра-2010» ми потрапили в останній день збирання урожаю пшениці. Керівник ПП "Деметра-2010"господарство каже, що за попередніми прогнозами цьогорічна пшениця набагато краща за зібрану минулого року.

- В основному ми сіємо всю зернову групу, в тому числі кукурудзу на зерно та на силос, а також люцерну на сінаж. Основною технічною культурою залишається соя. Цьогоріч під ці культури відведено понад 600 га поля. Усе зерно використовуємо для власних потреб, бо ж маємо тваринницьку ферму, - пояснює Анатолій Володимиович. - Загалом на підприємстві працює близько 40 осіб, у сезон може й трохи більше.
Разом із батьком працює й син Володимир. Він проводить для нас невеличку екскурсію господарством. Їдемо на поле, де комбайн збирає пшеницю, звідти на інше - де спеціальний транспорт згрібає солому у великі тюки. Інший - відвозить ці 250-кілограмові тюки у спеціальний сінник.

- Якщо нам його не вистачає, - Володимир Анатолійович показує величезний сінник, у якому акуратними ПП "Деметра-2010"рядками складені солом’яні тюки, - то ставимо невеличкі скирди, на зиму накриваємо їх плівкою.

- То Ви практично маєте замкнутий цикл виробництва?

- Майже, але єдине, чим не займаємося - це переробкою молока. Маємо договір з Тернопільським молокозаводом «Молокія», куди йде основна частина продукції. А кам’янчани купують наше молоко з так званих «деметрівських» діжечок. Фактично його в нас закуповує ТОВ «Український кристал».

До 2012 року в нас працював цех із переробки молока на тверді сири, але ми були змушені його законсервувати, оскільки попит на сир був дуже малим. Ми виготовляємо лише натуральну продукцію. Наприклад, для дозрівання сиру треба два місяці. Звичайно, його ціна буде значно вищою, аніж сурогату, так званого сирного продукту, але більшість людей купує саме сурогат, бо на натуральну продукцію не вистачає коштів.

... І ТВАРИННИЦТВО


ПП «Деметра-2010» досить успішно розвиває тваринницьку галузь. За словами її керівника, тут налічується більше ПП "Деметра-2010"півтисячі голів великої рогатої худоби, з них власного дійного стада - 260 голів.

Сьогодні більш рентабельно працювати над селекцією, тож у «Деметрі-2010» селекціонують канадську породу - чорнорябий голштин. Сьогодні одна корова в середньому дає до 8 тонн молока в рік при жирності в 3,4%, або ж до 50 л щодня.

Технолог виробництва Анатолій Петрук залюбки показує нам ферму.
- Основний корм для худоби - це силос та сінаж, який заготовляємо власними силами, - каже наш екскурсовод. - Усі приміщення ферми ПП "Деметра-2010"мають утеплений дах, металеві щільні двері, пластикові вікна, витяжки й вентилятори. Усе це створює додаткові комфортні умови для корівок. В окремих приміщеннях перебуває дійна худоба; та, що найближчим часом має отелитися; новонароджені телята (ми це відділення жартома називаємо ясельною групою); старші телята й телиці. На третій день після народження кожне теля ідентифікуємо, присвоюємо йому номер, даємо кличку та виготовляємо на нього паспорт.

Стерильно й безпечно - саме такі слова підходять для процесу збору молока.

- Спочатку доярка миє і витирає насухо вим’я, - пояснює Анатолій Петрук. - Для кожної корови є окремий рушник, який не використовується двічі підряд, а після кожного миття переться. Для цього придбали пральну машину-автомат. Далі до вим’я підключається доїльний апарат, з якого молоко одразу ж потрапляє в очищувальний апарат. У нас діє лише первинна очистка першого класу. А це означає, що жодної пастеризації й додавання якихось препаратів для збереження молока ми не використовуємо - лише чистий натуральний продукт. Після очищення ПП "Деметра-2010"молоко потрапляє в молокоохолоджувачі, своєрідні холодильники, в яких встановлена постійна температура +4оС, а вже звідти його перекачують у діжки. Кожну діжку пломбуємо й відправляємо на продаж. Увечері водій привозить цю діжку, і пломба має бути на своєму місці. Це означає, що безпосереднього доступу до молока ніхто не має.
4 рази на рік представники Хмельницької регіональної лабораторії ветеринарної медицини беруть зразки продукції на обстеження. Крім того, щомісяця такі ж обстеження проводять фахівці нашої районної лабораторії ветеринарної медицини. Та найсуворіший незалежний контроль щоденно роблять спеціалісти Тернопільського молокозаводу, куди постачається основна кількість нашого молока.

СПІЛЬНА СПРАВА


Здається, пройшло зовсім небагато з того часу, як Анатолій Зелениця зайнявся сільським господарством, та сьогодні ніби все повертається назад. Нині працювати в агросекторі - це такий же подвиг, як і кільканадцять років тому. З боку держави практично немає жодної підтримки аграріїв, навпаки, обклали такими податками, що й не продихнути. ПП "Деметра-2010"Одним словом, виживай як можеш.

Тож недаремно аграрії району створили Асоціацію «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля». Усе ж таки легше вирішувати проблемні питання спільно.

- Головне наше завдання - оптимізувати спільну роботу, - зауважує голова Асоціації Анатолій Зелениця. - Разом виживати легше. Сьогодні орендуємо один в одного техніку. Самому підприємцю майже неможливо придбати необхідне обладнання, навіть вітчизняного виробника. Спільними зусиллями вирішуємо й інші проблеми, а їх у районі чимало, зокрема, земельні питання, допомога громаді сіл з інвестиційними угодами та особистими зверненнями громадян. Допомагаємо військовим у зоні АТО, бо спільна перемога має бути у всьому.

ДЛЯ ДУШІ


Можна сказати, що все, чим займається Анатолій Зелениця, - це для душі, адже за що би не брався, все робить з любов’ю та великим бажанням довести до досконалості.

Кілька років тому запланував закласти горіховий сад. Ретельно вивчав цей напрямок, шукав кращі сорти по всій Україні, знайшов найбільш оптимальні. 2-річний сорт грецького горіха «Ідеал» цьогоріч дасть гарні плоди.

- За цим сортом їздив аж у декілька міст, - каже Анатолій Володимирович. - У перший рік після посадки на ПП "Деметра-2010"деревцятах було по кілька плодів, на другий рік маю більш рясний урожай. Цей сорт відрізняється високою і стабільною врожайністю, навіть у засушливі роки. Попри те, що це скороплідна форма грецького горіха, він ще й низькорослий.

Ми всі звикли, що аби зірвати горіх, треба високо лізти, а тут все під рукою. Сьогодні маємо 4 га цього саду, плануємо займатися вирощуванням саджанців, а у майбутньому подбати й про переробку горіхів, ймовірно, придбати переробний цех.

І якщо їдею вирощування горіхів Анатолій Зелениця планує підігнати до промислових масштабів, то облаштування виноградників - це по-справжньому хобі.

- Щоб випити склянку доброго вина, треба добряче потрудитися, - влучно підмічає Анатолій Володимирович і веде у святая-святих - посаджений власноруч виноградник. - Загалом тут є десь 40 сортів. Є ранні, котрі дозрівають уже в серпні, середньостиглі та пізні. Я відбирав найкращі, хотів побачити, як вони ростуть, які дають плоди. Перевірю, а потім відберу найпродуктивніші та посаджу великий виноградник.

Маю і кілька соток фруктового саду. Є тут яблука, абрикоси, сливи. Як то кажуть, є бажання, є й робота.

Теги: ПП "Деметра-2010", Анатолій Зелениця, Володимир Зелениця

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.