Перейти на мобільну версію сайту


04.05.2012

УСЯ ПРАВДА ПРО ПОЖЕЖУ В «КСЕНІЇ», або Чи був наказ не гасити вогонь?..

Удар нижче поясу для всього міста. Саме так можна охарактеризувати події, що трапились у суботу 28 квітня. І це, вважай, одразу після відкриття туристичного сезону!
Звістку про те, що горить готельний комплекс «Ксенія» на Підзамчі, не передавав один одному хіба що лінивий. Захід сонця суботнього вечора цілком замінило полум’я з готелю.

«Ксенія» палала кілька годин.
Рятувати власні документи чи пожитки ніхто (ні власниця готелю, ні постояльці) не поспішали. Усі сподівання покладались на професіоналів-рятувальників. Адже полум’я було ледь помітним і палало в одній із кімнат…
IMG_1574.JPGЗа мить після початку пожежі до «Ксенії» з’їхалися оперативні служби всього міста. Прибув сюди заступник міського голови Сергій Бабій, а згодом і міський голова та голова райдержадміністрації. Серед дещо ошелешених чоловіків помітною було постать жінки – власниці готелю Галини Локай. На диво, Галина Адамівна трималася мужньо: ні сльози, ні жіночого заламування рук і трагічного голосіння…
Тим часом вогонь не здавався: з одного корпусу готельного комплексу він перекинувся на інший. Не здавались і пожежники: їздили туди-сюди по воду, присилали підкріплення з інших районів і намагалися гасити.
Бачила навіть одного, який пробігаючи повз пост правоохоронців лише у одних шортах, крикнув: «Я пожарник, мені – туди!» і помчав у двір готелю…
З перших коментарів, за якими звернулися журналісти до представників влади і оперативних служб, ймовірною причиною пожежі називали несправний генератор. Проте звучало це якось непевно.
Містом миттєво поповзли чутки і всілякі плітки з цього приводу.
Серед основних було те, що Галина Локай не захотіла віддати Януковичу свій готель (до речі, ці чутки поширюються не вперше) і спалили його. Казали й те, що, знову ж таки, вона не хотіла віддати «Ксенію» і придумала підпалити готель, а майно тим часом застрахувала. Мовляв, ні собі, ні людям. А поки відбудує комплекс, то, можливо, вже він нікому неIMG_1582.JPG буде потрібен, тим паче з репутацією «погорільця»… Інші, кому Галина Адамівна, напевне, чимось допекла, взагалі розповідали нісенітниці. Запевняли, що власниця «Ксенії» після пожежі з’їхала з глузду і знаходиться у дурдомі.
Говорили навіть про те, що пожежникам дали «пораду» не поспішати гасити пожежу.
Загалом, пліток було більше, ніж вогню у «Ксенії».
Після цієї трагедії Галина Локай погодилася з нами зустрітися і розвіяти усі чутки навколо пожежі. А почала розмову вона ось із чого:
- Жодного разу Януковича я не бачила, лише по телевізору! – запевнила нас Галина Адамівна. - Жодного разу мені не пропонували продати «Ксенію». Це все наклепи і злі язики!
- Галино Адамівно, коли виникла пожежа, Ви були в «Ксенії»?
- Ні, мені про неї повідомили, коли я їхала у Врублівці. З проспекту Грушевського довелося повернутися на Підзамче. Пригналася до «Ксенії» разом з першою пожежною машиною. Тоді горів лише генератор на балконі другого поверху. Можливо, якби не приїхали пожежники, то ми б власними силами загасили полум’я, якимись кількома відрами води. Але ж приїхали фахівці, тож подумали, що не гоже втручатися у їхню роботу.
За кілька хвилин вода у них закінчилася, і вони кудись поїхали. Їздили-їздили, потихеньку поливали ресторан, доки він не вигорів і полум’я не перекинулося на другий корпус. Декілька годин підвозили воду з міста, а «Ксенія» все палала. IMG_1792.JPGЗ’їхалося все начальство. Всі дивилися з надією, що пожежники впораються з вогнем.
Не витримав млявих дій рятувальників мій друг, колишній військовий Олександр Кондратов, і сам побіг у середину керувати процесом та тягати шланги.
І коли вогонь перекинувся на третій спальний корпус, на допомогу нашим рятівникам прибули пожежники з смт Чемерівці. Мушу сказати, що вони вправно боролися з вогнем. Їм вдалося його збити. Їх командир миттю кинувся до мого кабінету і виніс лише вцілілу старовинну, подаровану мені ікону Христа Спасителя. Так я й залишилася – з образом Спасителя і в тому, в чому виїхала з дому. Всі документи згоріли. Вигорів сейф.
- Чому ж не рятували майно з другого та третього корпусів, поки вогонь до них не дістався?
- Були впевнені, що вогонь швидко погасять. Я усіх особисто заспокоювала. Говорила, що зараз все закінчиться, нічого страшного немає… Якби знаття, то всі, хто був під «Ксенією», міг декілька разів винести та занести усе з комплексу. А так, дочекалися!..
Згоріли верхні поверхи усього комплексу, а нижні просто залили водою на другий і третій дні. А знаєте, чим їх поливали? Водою з раптово знайденого гідранта за сто метрів від готельного комплексу… 
- Ходять чутки, що пожежникам нібито надали наказ не тушити «Ксенію»? Це правда, чи все ж таки тут скоріше мали місце непрофесійність та незлагодженість дій рятівників?
- Я не знаю, що вам відповісти. Коли пожежа розлютувалася, я вже почала чи то з нервів, чи то через безвихідь жартувати: «А чому не горіти, коли не тушать!?». Люди із дій рятувальників зробили для себе висновок. Ну як можна прокоментувати картину, коли палає пожежа, а пожежник у власному авто миє колесо.
Моя бухгалтер із жахом сказала: «А якщо, не дай Боже, загориться квартира на дев’ятому поверсі? Що чекає тих людей,IMG_1610.JPG дітей?».
- Що, на Вашу думку, стало причиною загорання?
- Сьогодні причину встановлюють спеціалісти. Однак мені працівник «Ксенії» розповів, що коли зникло світло, він запустив генератор. Коли ж світло з’явилося, він його вимкнув. Водночас побачив бензин, що накапав на підлогу. Пальне просто на очах миттю спалахнуло. Хлопчина розгубився. Його можна зрозуміти. Почав кликати на допомогу. Викликали пожежників, хоча могли впоратись самі. А далі…
Я сильна жінка і вже розпочала відбудову комплексу. Допомагають добрі люди хто чим може, навіть теплим словом. Я усім їм дякую.

Сергій Бабій, який серед перших примчав на пожежу, також не приховував своїх емоцій. За словами Сергія Віталійовича, влада у такій складній ситуації спрацювала добре.
- Ми створили оперативний штаб. На щастя, на момент пожежі людей в готелі не було. Коли гості поверталися з екскурсій у «Ксенію», ми їх заспокоювали і пропонували переселитися у готель «7 днів». Частину відіслала у Врублівці власниця.
Вважаю, що місто втратило дуже багато. І це у розпал туристичного сезону! Крім того, поляки вже давно облюбували «Ксенію». Наступного дня сюди мала поселитися делегація із 90 польських туристів. А повідомити їм про те, що сталося, не було змоги, усі документи згоріли. Щоб місто не впало обличчям у грязюку, ми намагалися знайти у «гарячу пору» 90 місць в інших готелях, які, до речі, були вщент заповнені. На допомогу прийшли Маківський санаторій та готелі у Чернівцях.
На думку Сергія Бабія, пожежа виникла через несправний бензиновий міні-генератор.
-У тому районі, коли не буває світла, готель має про запас власне електроживлення, - каже Сергій Віталійович. - І коли електрику подали, то працівник пішов виключити генератор і побачив на підлозі розлитий бензин, який раптово спалахнув. Персонал повинен вміти впоратися самотужки з такими випадками, але викликали рятувальників.
Цікаво, але заступник міського голови Сергій Бабій, відмовився коментувати дії рятувальників. Чому?
А от поведінка правоохоронців, чесно кажучи, просто вразила. Вони наскільки чітко та злагоджено працювали, що промайнула навіть гордість, яка не дуже доречна у цій ситуації… Міліціонери почали рятувати автомобілі, припарковані біля готелю, від пошкодження. Менші автівки власноруч перетягували подалі від полум’я. У одній великій довелось розбити скло, аби відкачати її на безпечну відстань.
Того дня колектив «Журавлик» святкував у «Ксенії» своє 30-річчя з Дня заснування.
- Ми нічого не второпали, коли нас попросили покинути приміщення. – розповідають безпосередні очевидці подій. – Запаху диму чи чогось схожого на пожежу не було. Евакуація проходила дуже чітко і спокійно. Не дай Боже, щоб таке сталося вночі… А от пожежу гасили дуже довго. Все відбувалося настільки повільно, що просто дивуєшся. На очах людей з маленького вогнища виросла велика пожежа.
IMG_1803.JPGПро причини пожежі говорять рятувальники:
- Виклик про пожежу в готелі «Ксенія» надійшов о 18.38, - коментує начальник служби цивільного захисту в м.Кам’янець-Подільський та Кам’янець-Подільському районі територіального управління МНС №4 в Хмельницькій області, підполковник служби цивільного захисту Олег Стрельбіцький. – На місце події одразу виїхали рятувальники СДПЧ-5. Начальник караулу, старший лейтенант Соха, оцінивши ситуацію, через радіозв’язок повідомив про надання допоміжних сил.
Загалом, у гасінні пожежі брали участь пожежні команди з Дунаївців, Чемірівців, Смотрича, ФВП, цемзаводу, «Нібулона» та дві авто драбини.
Одразу ж було відправлено ЗІЛ з 2,5 т води, КамАЗ - 4,5 т води і автодрабину.
Коли подали рукавну лінію, першим, що зробили рятувальники, пішли дивитися по приміщеннях, чи немає людей. Нашим основним завданням було врятувати людей. У процесі проведення розвідки здійснювалося гасіння пожежі.
Автомобіль СДПЧ-5 стояв на гідранті, який знаходився неподалік від готелю. Але, у зв’язку з тим, що тиску в гідранті було недостатньо для гасіння, автомобілі не переставали їздити по воду.
Пожежу вдалося локалізувати о 19.30, а о 20.12 її було ліквідовано.
На думку Олега Віталійовича, складність пожежі полягала у тому, що готельно-ресторанний комплекс мав складне планування, щільність забудови території була дуже високою. А це, в свою чергу, створювало загрозу розповсюдження пожежі на інші будівлі та унеможливлювало під’їзд техніки з тильного боку готелю.
Олег Стрельбіцький спростував чутки з приводу того, ніби пожежникам дали наказ не особливо старатися гасити пожежу.
- Це все наклепи, як і розмови, що ми приїжджаємо без води, - каже Олег Віталійович. – Сьогодні говорять про пожежників, оцінюють лише їхні дії. Чого ж ніхто не задає питання, чому не було вогнегасників? А якщо вони були, то чому їх не використали? Чому саме приміщення зроблене з легкозаймистих будівельних матеріалів, обшите пластиком?
Є державна інспекція, яка контролювала цей об’єкт, проводила перевірки. Думаю, вони теж повинні розповісти…
Взагалі, за якими правилами можна встановлювати електрогенератор на другому поверсі під дерев’яним навісом?
- Ймовірною причиною загорання стала неправильна експлуатація побутової електростанції, - розповідає старший інспектор Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу управління держтехногенбезпеки в Хмельницькій області Віктор Клюс, - яка знаходилася на балконі другого поверху. Є свідки, які бачили спалах вогню.
Начальник Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу управління держтехногенбезпеки в Хмельницькій області підполковник служби цивільного захисту Олег Іванюк повідомив, що власниця «Ксенії» дуже відповідально ставилася до протипожежної безпеки закладу. Щораз проводилися необхідні навчання, семінари та лекції. У 2009 році 16 працівників «Ксенії» пройшли спеціальне навчання з правил протипожежної безпеки, а в 2011 р. – здійснили його повторно. У встановлені терміни проводиться випробовування гідрантів. В готелі були вогнегасники.
Стосовно питання, чи за правилами Галина Локай розмістила генератор на другому поверсі, Олег Васильович зазначив: «У принципі, такий генератор вважається побутовим приладом, тож його можна було там розмістити».

Теги: готель "Ксенія", пожежа, МНС

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Производство подставок под мобильные телефоны на витрину.
Любые размеры под заказ и со склада.
http://promplastic.com/content/33-podstavki-dlya-telefonov-na-vitrinu
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.