Перейти на мобільну версію сайту


04.05.2018

СМІТТЯ – СТИЛЬ ЖИТТЯ?!

сміття-1З 1 січня 2018 р. українці зобов'язані сортувати сміття та розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Принаймні, про це йдеться в Законі України «Про відходи». Та чи стали громадяни одразу законослухняними? На жаль... Згідно з офіційними даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства, лише 5,8% усього сміття в Україні утилізується.

У нашому регіоні про сортувальну лінію чи міні-завод з переробки сміття далі балачок мова поки що не заходить. Перш за все, задоволення це не з дешевих. У місті серед всієї кількості майданчиків для збору твердих побутових відходів (ТПВ) є декілька, де встановлені контейнери для роздільного збору сміття, окремо для скла, пластику та паперу. І якщо Кам’янець може похизуватися паспортизованим сміттєзвалищем, то в районі їхню кількість можна перерахувати на пальцях. На 122 населених пункти назбирається не більше десятка паспортизованих звалищ. Зрештою, і централізований вивіз сміття є не в кожному селі. 

Картина, коли в лісі чи полі розкидані кучугури сміття, стала буденною, навіть більше – традиційною. Щороку сотні людей долучаються до акції «За чисте довкілля» і прибирають там, де живуть. Так саме щороку сотні інших вивозять у ліс, кар’єр, на галявину чи в яри мішки з відходами своєї життєдіяльності.

Прикладів, коли гарне місце за якийсь час може перетворитися в смітник, безліч. Приміром, ліс при дорозі, як їхати до с.Калиня, постійно закиданий сміттям. Щороку навесні його загортає грейдером місцевий аграрій, і вже за місяць-другий після того з’являються нові кучугури. Усі схили Смотрича та Дністра, з яких відкриваються просто неймовірні краєвиди, захаращені поліетиленовими пакетами, пляшками, різним непотребом. Ще трохи й на кручах навалять його стільки, що виросте нова сміттєва скеля. 

Поближні до міста села підписали угоди з КП «Спецкомунтранс» на вивезення побутових відходів. Приміром, у с.Довжок сміття від домоволодінь забирають щоп’ятниці, хоч у населеному пункті є паспортизоване сміттєзвалище. Але і з ним чимало проблем. Люди, які везуть туди сміття, лінуються пройти кілька метрів, щоб його викинути. Деякі примудряються зробити це на ходу, кермуючи автомобілем. Відтак смуга, що розділяє проїжджу частину і звалище, наповнюється різним непотребом, який щороку потрібно грейдерувати.

сміттяУ Вербці сміттям закидали ліс поблизу кар’єра. З цього приводу нещодавно обурювався тамтешній староста Анатолій Мазур (на фото). 

– По всьому селу розвішані оголошення про графік централізованого безкоштовного вивезення сміття, – каже Анатолій Васильович. – Більшість його дотримується, але є й такі, що вивозять сміття самостійно і скидають у кар’єр чи ліс. Два тижні тому сільські активісти прибирали той непотріб. Ліс вичистили. Але чому за кимось мають прибирати ті, хто не смітить?! Є ж оголошення, то скажіть, як ще пояснювати людям?!

До слова, у всіх населених пунктах Гуменецької сільської ради сміття вивозиться централізовано. Тамтешні депутати навіть прийняли Програму поводження з твердими побутовими відходами, відповідно до якої в кожному селі громади планують облаштувати контейнерні майданчики (наразі почали з Лисогірки та Колубаївців). Крім того, придбати сміттєвоз, реконструювати полігон у с.Гуменці та в майбутньому збудувати лінію з сортування ТПВ. Поки що інші об’єднані громади з впровадженням подібних програм не поспішають, напевне, думають, що не всі закони потрібно виконувати...

Інколи здається, що засмічувати природу в більшості з нас закладано десь на генетичному рівні. Чому би й ні? Ще нікого не оштрафували на велику суму, а інші методи покарання на пересічних українців не діють.


Теги: сміття

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.