Перейти на мобільну версію сайту


23.08.2019

ПИШЕМО ПРАВИЛЬНО

правопис3 червня 2019 року фінальний текст нової редакції «Українського правопису» опубліковано на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки та Національної академії наук.

З цього моменту рекомендовано застосовувати правила нової редакції Правопису в усіх сферах суспільного життя України.

Новий український правопис диктує свої правила. Пропонуємо запам'ятати основні з них.

1. Невідмінюваний числівник пів зі значенням "половина" з наступним іменником – загальною та власною назвою у формі родового відмінка однини пишемо окремо.
Приклад: пів яблука, пів Європи, пів Києва, пів України, пів години.

2. У словах, узвичаєних в українській мові з "ф", допускається орфографічна варіантність на зразок: анафема і анатема, ефір і етер, кафедра і катедра, міф і міт, Афіни і Атени, Марфа і Марта.

3. Звук {J} звичайно передаємо відповідно до вимови іншомовного слова буквою "Й", а в складі звукосполучень {JE}, {JI}, {JU}, {JA} буквами Є, Ї, Ю, Я.
Наприклад: проєкт, проєкція, траєкторія, фоє, єті.

4. У запозичених із давньогрецької мови, що мають стійку традицію передавання буквосполучення AU шляхом транслітерації як АУ, допускаються орфографічні варіанти: аудієнція і авдієнція, аудиторія і авдиторія, лауреат і лавреат, пауза і павза, фауна і фавна.

5. На початку слова звичайно пишемо І. Деякі слова мають варіанти з голосними И.
Наприклад: ірій і ирій, ірод і ирод (у значення дуже жорстока людина – прим.Авт.).
И пишемо на початку окремих вигуків (ИЧ!), часток (Ич який хитрий!), дієслова икати (вимовляти И замість І) та похідного від нього іменника икання.

6. Зміни в окремих словах: священник (як письменник), Святвечір.
З великої букви пишемо перше слово назв церков: Українська православна церква, Українська греко-католицька церква, Українська лютеранська церква, Римсько-католицька церква, Вірменська апостольська церква.
У назвах найвищих органів влади і державних установ України: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Конституційний Суд України, Верховний Суд України з великої букви пишемо всі слова.
Назви сайтів без родового слова пишемо з малої букви (твітер, ґуґл); назви сайтів з родовим словом пишемо з великої букви та в лапках (мережа "Фейсбук", енциклопедія "Вікіпедія"); назви сайтів, ужиті як назви юридичних осіб, пишемо з великої букви та без лапок (РНБО ввела санкції проти Яндекса).

7. Тільки і вживаємо:
1) якщо зіставляємо поняття: Дні і ночі; Батьки і діти; Правда і кривда; Просте і складне речення.
2) варіанти із, зі (зо) вживаємо перед буквами, що передають важкі для вимови збіги приголосних, та для досягнення милозвучності.

8. Фемінітиви.
За допомогою суфіксів -к-, -иц-(я), -ин-(я), -ес- та ін. від іменників чоловічого роду утворюємо іменники на означення осіб жіночої статі.
Найуживанішим є суфікс -к-, бо він поєднуваний з різними типами основ: авторка, дизайнерка, директорка, редакторка, співачка, студентка, фігуристка та ін.
Суфікс -иц-(я) приєднуємо насамперед до основ на -ник: верстальниця, набірниця, порадниця та -ень: учениця.
Суфікс -ин-(я) сполучаємо з основами на -ець: кравчиня, плавчиня, продавчиня, на приголосний: майстриня, філологиня; бойкиня, лемкиня.
Суфікс -ес- рідковживаний: дияконеса, патронеса, поетеса.

9. Загальні назви, коли їм надається особливий зміст, пишуться з великої літери: Батьківщина, Честь, Мати (раніше такий "привілей" мала лише Батьківщина).
Із "Правопису-2019": бізнес-проєкт, допінг-контрoль, інтернет-видaння, інтернет-пoслуга, компакт-диск, крекінг-процес, піар-aкція, піар-кампaнія, фан-клyб, фітнес-клуб, медіакритика, медіалінгвістика, країна-інвeстор, країна-кредитoр; День пам’яті та примирення, День Незалежності України, День Соборності України, День Конституції України, Благовіщення, Великдень, Петра й Павла, Покрова, Різдво, Великий піст, Різдвяний піст, Петрівка, Пилипівка, Спасівка, Страсний тиждень, Страсна п’ятниця.


Теги: новий правопис

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.