Перейти на мобільну версію сайту


23.03.2018

АЖІОТАЖ НАВКОЛО ПОХОВАНЬ ВЩУХ

похованняЗ 15 березня почалася процедура поховання за новими правилами. У нашому регіоні поки що ексцесів немає. Поховання проходять вчасно. По коментар ми звернулися до судмед­експерта Володимира Ільніцького.

– Наразі все нормально, але нові зміни в Кримінально-процесуальний кодекс ускладнили процес надання дозволу на поховання. Раніше лікар чи фельдшер разом із поліцією оглядали померлого, лікар виписував довідку про смерть, яка була підставою для поховання. Тепер ця процедура розтягнута в часі і клопотах. Слідчий має винести постанову на проведення судово-медичної експертизи, але спочатку він йде в суд, пише клопотання слідчому судді, який розглядає його разом із прокурором. Лише тоді виноситься ухвала суду. Це мова йде про підозру на насильницьку смерть, а також, коли помирають люди до 60 років, які не перебували на диспансерному обліку. 

Отже, через суд підуть лише підозрілі смерті. Решту людей будуть хоронити за старою схемою. А ті, хто помер в лікарні, розтин проводить патологоанатом і теж видає довідку, яка дає право на поховання.

Якщо на тілі померлого є ознаки насильницької смерті чи підозри на насильницьку смерть, тоді право на розтин судмедексперту дає слідчий суддя. До прикладу, на лобі трупа є ссадна, тоді має виїхати слідчий, опергрупа та судмедексперт. Припустимо, судмедексперт візуально не може виявити факт насильницької смерті, тоді виникає потреба в розтині. Слідчий пише направлення в морг, потім клопотання до суду, попередньо узгодивши з прокурором. 

Добре, що спростили процедуру, і тепер не потрібно їхати в обласний центр, а на місці слідчий сам проводить процедуру, і суд виносить ухвалу.

Якщо насильницька смерть виявлена у вихідні, то в судах будуть чергові слідчі судді, які мають дати ухвалу на розтин, але у судмедекспертів теж повинні бути вихідні, то тіло завозять у морг і воно там зберігається. Можливо, й у судмедекспертів будуть чергові.

Не уявляю собі картини, коли влітку при 30 градусах спеки в моргах, не обладнаних холодильниками, мають зберігатися людські тіла. Законодавець щось собі придумав і, можливо, слушно, але не придумав механізму виконання. От і виникає питання: «Що робити родичам, якщо їхні близькі мають ознаки насильницької смерті, померли в п’ятницю після обіду?». Виходить, поки слідчий суддя дасть ухвалу, але вже кінець робочого дня у судмедексперта, а тіло людини в морзі без холодильника, і так три дні, адже судмедексперт не має права торкатися до трупа без ухвали. 

Ситуацію, що склалася, ми попросили прокоментувати і суддю міськрайонного суду Людмилу Шевцову: «Поки проблем немає, у вихідні будуть чергові слідчі судді. Але проблеми можуть ще бути, адже суди і без того закидані справами, а тут ще й таку функцію на них навісили... Та що ж робити – реформи».

Отже, з 15 березня призначатиме розтин слідчий суддя, але тільки в межах кримінального провадження. Тобто, у випадках насильницької смерті і лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення. Адже тільки експерт видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо вона настала внаслідок травми, отруєння, ураження струмом, дії інших зовнішніх факторів, раптової смерті дітей віком до 1 року та якщо особа померлого не встановлена.

Якщо ж людина померла природною смертю, дія нововведень кримінально-процесуального законодавства на процедуру видачі дозволу на її поховання не розповсюджується. Правила поховання в Україні не змінились, змінився тільки суб’єкт, який призначає експертизу: не слідчий, а слідчий суддя.

У випадках, коли слідчому доведеться звертатись до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи, воно розглядатиметься слідчим суддею негайно і без жодних зволікань. Висновок експерта виготовляється на основі Акту судово-медичного дослідження та результатів аналізів у місячний термін з моменту призначення експертизи, але тіло віддається на поховання після завершення розтину. Проведення експертизи на правила поховання також не впливає.

Тіло з моргу видається після дозволу прокурора. Тобто особливих змін щодо похоронів з 15 березня не відбулося.


Теги: закон про поховання

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.