Перейти на мобільну версію сайту


06.12.2019

ВТОРИНКА НА СТАРТІ

vimogyЗавершилася реформа первинної ланки надання медичної допомоги. Тобто, сімейні лікарі вже майже рік працюють по новому. З моменту, коли «гроші пішли за пацієнтом», медики первинки отримали більшу самостійність і більшу заробітну плату, але й відповідальність у них зросла набагато. Нововведення дали більші можливості пацієнтам, вони можуть вільно обрати лікаря, якому довіряють, вони не вистоюють у чергах, можуть консультацію лікаря отримати по телефону тощо. 

Тепер настала черга реформувати вторинну ланку медицини. Отже, з 1 квітня 2020 року в Україні має початися реформа вторинної ланки медицини. Запланований перехід від бюджетного утримання лікарень, коли їм виділяли субвенції з бюджету, до закупівлі послуг. План реформи виглядає так: лікарні проходять автономізацію, Національна служба здоров’я укладає з ними контракти і перераховує гроші за ті послуги, які вони надали пацієнтам. Як і на первинній ланці у сімейних лікарів, тут має спрацювати принцип «гроші йдуть за пацієнтом».

Для довідки: Вторинна (спеціалізована) медична допомога – медична допомога, що надається в медичних закладах (поліклініки, лікарні, діагностичні центри) відповідної спеціалізації (крім лікарів загальної практики – сімейних лікарів) у плановому порядку або в екстрених випадках і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів; направлення пацієнта відповідно до медичних показань для надання вторинної медичної допомоги з іншої спеціалізації або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги забезпечують заклади охорони здоров’я:
– у стаціонарних умовах – багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування, лікарні відновного (реабілітаційного), планового лікування, хоспіси, спеціалізовані медичні центри;
– в амбулаторних умовах – консультативно-діагностичні підрозділи лікарень, центри з медичних консультацій та діагностики (консультативно-діагностичні центри).
Вторинну меддопомогу також можуть надавати лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи – підприємці. Вона надається безоплатно в закладах охорони здоров’я, що забезпечують надання такої допомоги, з якими головний розпорядник бюджетних коштів уклав договір про медичне обслуговування.

Без направлення вторинна меддопомога, відповідно до медичних показань,. надається безоплатно закладами охорони здоров’я, з якими укладено договори про медичне обслуговування населення, пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, та пацієнтам із хронічними захворюваннями, які перебувають на диспансерному обліку в цьому закладі охорони здоров’я. А також пацієнтам, які потребують невідкладної допомоги.

Нині в нашому місті проведена автономізація лікарень, переведено їх з бюджетних установ на некомерційні комунальні підприємства. 

Однією з умова цього процесу є наявність комп’ютерів. І МОЗ чомусь перекладає забезпечення оргтехнікою на плечі місцевих рад. Можливо, це і має так бути, бо власником лікарень є місцева влада, але на її плечі урядовці покладають стільки навантаження, що на все не вистачає грошей. Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька з цього приводу каже, що МОЗ не може зробити все за місцеву владу і що вона часто перекладає відповідальність управлінських рішень на місця. Але саме власники мають думати про енергоефективність, про освітлення, кадрове забезпечення у лікарнях.

Від держави будуть лише гроші на власне медичну допомогу. У якому стані буде лікарня, залежить саме від управлінців. Отже, у квітні 2020 року гроші мають піти за пацієнтом на всіх рівнях медичної допомоги. Програма медичних гарантій включає в себе шість видів медичної допомоги: первинну, спеціалізовану амбулаторну, госпітальну, екстрену, паліативну та реабілітацію, а також реімбурсацію лікарських засобів.

– Трансформація системи охорони здоров’я виходить на другий етап, ми починаємо працювати із закладами спеціалізованої допомоги, які з квітня 2020 року будуть отримувати кошти з національного бюджету за контрактом з НСЗУ. 113,3 млрд грн заплановано на медицину в державному бюджеті наступного року, з яких майже 64% підуть на програму медичних гарантій. Вона гарантуватиме, зокрема, безоплатні пологи, лікування інсультів, інфарктів та неонатальну допомогу. Мова йде про найпоширеніші хвороби та стани, які впливають на якість і тривалість життя. Про це зазначила міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька під час прес-конференції у рамках семінару для спеціалізованих медичних закладів, що проходили в Дніпрі, – каже начальник управління охорони здоров’я нашого міста Юрій Пливанюк. – Програма медичних гарантій запрацює у повному обсязі з 1 квітня 2020 року. НСЗУ планує спрямувати 72 мільярди гривень медичним закладам у наступному році за послуги, які держава гарантуватиме пацієнту безоплатно насправді, а не декларативно. Всі громадяни країни та особи, прирівняні до них, зможуть користуватися такими медичними послугами «гроші підуть за пацієнтом» у спеціалізовані заклади. Субвенція на утримання медичних закладів не передбачена. Це означає, що наші з вами гроші, які мають йти на медичне обслуговування нас з вами, підуть за цільовим призначенням, а не будуть за них проводити ремонти, опалювати непотрібні приміщення і утримувати кумів та сватів. Медики гроші отримуватимуть за фактично надану медичну послугу чи маніпуляцію. Тобто, пацієнт користується – НСЗУ платить.

likarniУ межах програми медичних гарантій буде визначено обсяг медичних послуг та лікарських засобів, які гарантуються пацієнтам та оплачуються з державного бюджету на основі єдиних тарифів. Тобто змінюється механізм фінансування медичного обслуговування: замість утримання ліжкомісць закладів охорони здоров’я за медичною субвенцією буде оплачуватися медичне обслуговування пацієнтів за договорами з НСЗУ.

До переліку медичних послуг увійдуть первинна, вторинна (спеціалізована), третинна (високоспеціалізована), екстрена та паліативна медична допомога, реабілітація, вагітність і пологи, а також медична допомога дітям до 16 років.

– У межах Програми медичних гарантій НСЗУ буде здійснювати закупку інсулінів та оплату гемодіалізу. Лікування інсультів та інфарктів, пологи та неонатологічна допомога, ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку і мамографія будуть оплачуватися за підвищеними тарифами пріоритетних послуг, – каже Юрій Васильович. – Послуги спеціалізованої медичної допомоги за Програмою медичних гарантій можна буде отримати безоплатно лише за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у пацієнта підписана декларація, або лікуючого лікаря. Тут і буде гонитва за пацієнтом, яка залежатиме від сімейного лікаря і кому він довіряє. Але будуть винятки. Без направлення спеціалізовану медичну допомогу, відповідно до медичних показань, можна буде отримати безоплатно пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, психіатра, нарколога. Також без направлення безоплатно надається медична допомога при невідкладному стані.

– Юріє Васильовичу, як працюватимуть медичні гарантії, в чому відмінності від старої системи та як це вплине на медзаклади?

– Раніше пацієнти приходили в лікарню, а їм говорили: «Купіть ліки, і ми вас пролікуємо, бо у нас їх немає», а реформа передбачає, що хворий прийшов до лікаря, він призначає йому лікування і його відразу починають лікувати. При цьому не ганяють по аптеках, не знаючи де на них узяти грошей. Тепер це вирішується просто: лікарня отримує контракт і розуміє, за які послуги вона отримає кошти. Отже, більше заклад прийме пологів, більше отримає грошей. Тобто пацієнт прийде у той медзаклад, де йому комфортно і працюють професіонали та є відповідне обладнання, після отриманих послуг надійде оплата за них.

Тобто пацієнт отримує якісну медичну послугу, а Національна служба здоров’я України (НСЗУ) заплатить.

До прикладу, 8500 гривень – за пологи, 19500 гривень – за лікування одного інсульту, 15 800 гривень – за лікування інфаркту. Саме стільки планує платити медзакладам НСЗУ з 2020 року за програмою медичних гарантій. Вона стане реальною альтернативою псевдобезкоштовній медицині – чіткий перелік послуг, які гарантує держава і чіткі тарифи для закладів, які укладуть договори НСЗУ.

Пацієнтам не доведеться платити за ці послуги зі своєї кишені, вони вже заплатили зі своїх податків. Медики зможуть отримати підвищену оплату праці у залежності від якості і кількості наданих послуг.

Отже, аби отримувати безкоштовні, якісні медичні послуги, кожен має обрати собі сімейного лікаря – укласти з ним декларацію. Уже потім при потребі лікуватися на іншому рівні медичної допомоги, вторинному, сімейний лікар дає направлення і тоді, після отримання там лікування, Нацслужба здоров’я оплачує його за встановленим тарифом. Тобто людині платити ні за що не потрібно. А от, якщо хтось не уклав декларацію з сімейним лікарем, то він при зверненні оплачуватиме за консультацію і лікування з власної кишені, окрім невідкладної допомоги. Так само діятиме система і на вторинному рівні. І знову ж таки, безоплатна допомога надаватиметься в акушера-гінеколога, стоматолога (комунальної власності, лікування), психіатра, нарколога.

СТИМУЛ
Мова про стимул лікарів – заробітну плату. Ніхто нині не буде працювати за спасибі, або як ще кажуть: «То ж він клятву Гіппократа давав». Клятву Гіппократа лікарі не дають, раніше давали клятву радянського лікаря, щось на кшталт Гіппократа. Про це можна просто забути, бо безкоштовно нічого не буде, хтось та й мусить заплатити за все. А з 1 квітня так і буде, але от заробітна плата лікарів вторинки залежатиме не лише від їхнього фаху і досвіду, але й від таланту керівників. Спроможній керівник має створити належні умови для перебування в лікарнях хворих, умови для комфортної роботи медиків, забезпечити потрібним медобладнанням, тоді й у закладі буде достатньо пацієнтів та спеціалістів. В іншому випадку, одні шукатимуть кращих умов для себе, інші подадуться в кращі умови або за кордон. Отже, все залежить від головного лікаря. Якщо його управлінськи рішення правильні, якщо він розуміє, як треба заохочувати лікарів залишатися, розвиватися, краще обслуговувати пацієнтів, в тому числі це буде через зарплату. Та на сьогодні потрібно чітко розуміти розмежування повноважень: хто за що відповідає. Лікарні знаходяться в комунальній власності, тому за їхній стан і забезпечення відповідає керівник, поставлений владою. Що стосується оплати праці лікарів, то вона оплачуватиметься у відсотковому еквіваленті за надані послуги й оплачені НСЗУ.
Тому, щоб пацієнт пішов саме до вас, управлінцю потрібно довести до ладу приміщення і робочі місця, створити умови для пацієнтів. Боротьба за пацієнта почалася, а це стимул для медиків, який залежить від таланту їхнього керівництва. Можливо, тепер куми та брати не зможуть просиджувати штани у керівних кріслах...

Теги: медицина, реформа вторинки

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.