Перейти на мобільну версію сайту


08.11.2019

ЩЕ ОДНА НОВЕНЬКА

відкриття-1Гуменецька ОТГ поповнилася ще однією амбулаторією загальної практики – сімейної медицини, яку відкрили у с.Голосків.

У середу, 6 листопада, в селі Голосків Гуменецької ОТГ відбулося довгоочікуване відкриття амбулаторії. Це вже восьма амбулаторія в області, збудована за програмою «Доступна медицина»

На урочистості з нагоди відкриття завітали заступник голови ОДА Світлана Павлишина, директор департаменту охорони здоров'я Хмельницької ОДА Яків Цуглевич, голова Гуменецької ОТГ Інна Абдулкадирова, головний лікар Гуменецького Центру ПМСД Дмитро Здоровецький, голова райради Віктор Кривак, представники владних структур району.

Завдяки появі цієї амбулаторії медичні послуги стали ближчими і доступними для трьох тисяч мешканців поближніх сіл, зокрема Голоскова, Улянівки та Пудлівців.

Як зазначила під час відкриття заступник голови ОДА Світлана Павлишина, Гуменецька громада від дня створення демонструє, що означає бути лідером у всьому. Це громада, яка однією з перших увійшла в реформу децентралізації і результати роботи має насправді вагомі.

Відповідно до вимог МОЗу, Голосківська амбулаторія обладнана всім необхідним. Зокрема тут є електрокардіограф, гематологічний аналізатор, експрес-тести на тропонін, вірусні гепатити В і С, ВІЛ-СНІД та вагітність, отоофтальмоскопи, пульсоксиметри, піксометри для проведення аналізів, глюкометри, комп'ютерна техніка. Також підведено оптоволоконний кабель для доступу до швидкісного інтернету, який надалі дозволить впровадити телемедичні послуги. У приміщенні передбачене і житло для лікаря. Також для лікарів закуплено службовий автомобіль, завдяки якому вони матимуть можливість виїжджати до пацієнтів, які не в змозі самостійно прийти до амбулаторії.

У Голосківській амбулаторії створено робочі місця для двох сімейних лікарів та педіатра. Передбачається також, що пацієнти зможуть скористатися денним стаціонаром.

Загальна кошторисна вартість об'єкта склала 8 млн 295 тис. грн, з яких 949 тис. грн – вартість обладнання і 572 тис. грн – вартість автомобіля. 90% фінансування на будівництво та обладнання надійшли з Держбюджету, решту коштів на умовах співфінансування виділила Гуменецька сільська рада, а це 656 тис. грн. Підрядні роботи виконувала фірма ТОВ «Гермес С». Загалом з місцевого бюджету на будівництво та оснащення Голосківської амбулаторії було виділено 800 тис. грн.

Варто зауважити, що Гуменецька ОТГ – єдина громада в районі, яка має власний Центр первинної медико-санітарної допомоги. 

Гуменецька об’єднана територіальна громада повністю реформувалася по первинній ланці надання медичної допомоги. Про це «КЛЮЧУ» розповів головний лікар Гуменецького Центру ПМСД Дмитро Здоровецький.

– Територіальна громада місію реформування первинної ланки медицини взяла на себе повністю, – каже Дмитро Миколайович. – Відокремили амбулаторії, фельдшерсько-акушерські та фельдшерські пункти, які раніше знаходилися на території об’єднаної громади, які були структурними підрозділами Кам’янець-Подільського районного Центру ПМСД. 

– Після завершення процесу реформування скільки маєте загалом медичних закладів на території громади?

– Маємо чотири амбулаторії – у селах Гуменці, Голосків, Сахкамінь та Думанів. Також є шість фельдшерських пунктів та шість фельдшерсько-акушерських пунктів. Планується ще відкриття двох фельдшерських пункти у невеликих селах громади – Малозаліссі та Улянівці.

відкриття– Чи вистачає амбулаторій та сімейних лікарів на кількість населення, яку має Гуменецька ОТГ, а це більше 12 тис. жителів?

– Наразі маємо сім сімейних лікарів, хоча, відповідно до штатного розпису, їх може бути дев’ять. Тобто маємо дві вакансії – в Гуменцях і Думанові. Але проблема не стільки в кількості лікарів, адже двоє наших сімейників уже набрали передбачену Нацслужбою здоров’я кількість пацієнтів, навіть не у значному напливі пацієнтів, хоч і таке часто трапляється, а в транспортному сполученні. Наприклад, пацієнти з Абрикосівки, Супрунківців, Колубаївців, аби добратися в амбулаторію, що в селі Гуменці, повинні спочатку їхати в Кам’янець, а звідти пересідати на гуменецький автобус. А після прийому – знову ж такі транспортні маніпуляції, тільки у зворотному напрямку. Це саме стосується й інших населених пунктів громади, які певною мірою віддалені від амбулаторій сімейної медицини.

Аби зробити медицину більш доступною для населення, сімейні лікарі в певні дні проводять виїзні прийоми. На сьогодні маємо два нових автомобілі для медичних потреб, закріплені за амбулаторіями в Гуменцях і Голоскові, також ще одну стареньку автівку має Думанівська амбулаторія. Намагаємося складати графік роботи так, щоб у визначені дні лікарі виїжджали по віддалених селах Гуменецької ОТГ і проводили там прийоми у фельдшерських пунктах. За кілька днів до приїзду лікаря фельдшер попереджає людей. І ось маємо результат. Наприклад, я був два тижні тому в Абрикосівці, то в черзі було 22 людини. Їм вже не потрібно добиратися до амбулаторії, а можна отримати медичну консультацію, не виїжджаючи з села. Це досить дієвий спосіб взаємодії з людьми, адже лікар може приїхати, подивитися пацієнта, виписати необхідні ліки, проконтролювати, дати певні поради, яких необхідно дотримуватися. А вже фельдшер, який постійно знаходиться на місці, у всьому лікарю допомагає.

– Дмитре Миколайовичу, всі тільки й говорять, що про доступність медицини. Але ми не з чуток знаємо, що між міською і сільською медициною існує дуже велика різниця, і найперше, в чому вона полягає – це в тому ж таки транспортному сполученні, про що ви вже розповідали. Відтак не завжди буває зручно, а тим паче доступно потрапити в амбулаторію сімейної медицини. Ще один нюанс, якого немає в містах – це фельдшерські пункти. Коли розпочалася медична реформа, ніхто не знав, що з ними робити, яким коштом утримувати і чи потрібні ці установи взагалі. Як Гуменецька громада вийшла із цієї ситуації, адже ви не тільки зберегли всі ФАПи, а й плануєте в майбутньому відкриття ще двох?

– У жодному нормативному документі нічого конкретного не сказано, що з фельдшерсько-акушерськими та фельдшерськими пунктами робити. Але разом з тим, там не сказано, що їх потрібно закривати, так як про це говорять у інших громадах чи скажімо певних організаціях. Відверто скажу, в цьому питанні все залежить від органів місцевого самоврядування. Якщо вони бачать на своїй території доцільність існування ФАПів, значить вони будуть їх утримувати і віднайдуть на це необхідну суму коштів. 
Дійсно, на сьогодні в Гуменецькій громаді працює всього сім лікарів і 12 фельдшерських пунктів. Є такі заклади, де працює фельдшер, акушерка і санітарка; є такі, що мають фельдшера і санітарку, є що працює тільки один фельдшер. Усе залежить від кількості населення в тому чи іншому селі. На сьогодні, якщо фактично кинути всю медичну роботу на одних лікарів, толку не буде жодного.

– Тобто фельдшерські пункти потрібні?

– Аякже! Уявіть таку ситуацію: я, як лікар, веду прийом, на який прийшло багато людей. Прийшла мама з дитиною, в якої температура, прийшла жінка з гіпертонічним тиском, прийшло троє-четверо з кашлем, і тут дзвінок – у Абрикосівці, наприклад, комусь стало зле, є підозра на гіпертонічний криз. Швидка такі виклики вже не хоче обслуговувати, по реформі це вже не їхня справа, мовляв: «У вас є сімейний лікар, до нього і звертайтеся».

Що в цей момент порадите робити сімейному лікарю? А маємо тільки дві машини, і, наприклад, один водій повіз хворих на гемодіаліз, а інший у відпустці. Що робити без фельдшера? Якщо ж є фельдшер, то він тим часом може піти на виклик, бо знаходиться безпосередньо в селі, надати необхідну допомогу, проконсультуватися з лікарем, що потрібно зробити ще, а далі лікар планово може приїхати до хворого, чи хворий після стабілізації ситуації до медика.

У місті все набагато простіше: лікарі знаходяться в одній амбулаторії, транспортне сполучення до якої відмінне, та й відстань невелика. У сільській місцевості все значно складніше, відтак без співпраці лікаря і фельдшера не обійтися. 

відкриття-2– Часто одних чи двох умілих рук замало, треба ще й медичне обладнання, за допомогою якого можна надавати медичну допомогу, та й медпункти повинні бути відповідні, а не занедбані, як деякі по району. Після створення Гуменецького Центру ПМСД відбулося покращення матеріального становища цієї галузі?

– Так, громада не лише взяла на баланс медпункти, а й почала наводити в них порядок. Поточні ремонти зроблені у всіх медзакладах громади. Значні ремонти зроблено у фельдшерсько-акушерських пунктах Абрикосівки, Нігина та Слобідки-Гуменецької. Як порівнювати з тим, що нам дісталося у спадок, то це небо і земля. Є ще два ФАПи, в яких ремонти буде завершено до кінця року. Кожну амбулаторію сімейної медицини ми обладнали електрокардіографами, а раніше мали лише один, і той був неробочий. Усі сімейні лікарі забезпечені отоофтальмоскопами, закупили пульсоксиметри, глюкометри, різного роду швидкі експрес-тести. Крім цього, закуповуємо медикаменти для надання невідкладної медичної допомоги. У перспективі плануємо надати доступ до інтернету в кожному медзакладі громади, щоб пацієнти мали можливість безпроблемно записатися на прийом в електронну чергу. Також у планах зробити проведення лабораторних аналізів для населення більш доступним. І, звичайно ж, найголовнішою проблемою, яка потребує вирішення, залишається логістика між медзакладами. Медицина має бути максимально доступною для людей.

– Дмитре Миколайовичу, на Вашу думку, чи може будь-яка об’єднана територіальна громада створити власний Центр ПМСД чи все ж таки, це великі ризики, які мають бути підкріплені тільки достатнім фінансуванням, яке без перебільшення має Гуменецька ОТГ?

– Давайте відштовхуватися від такого моменту: якщо людині погано, вона захворіла, то їй буде байдуже, яка в селі школа, який ремонт у клубі та інше. Якщо є вільний доступ до медицини, то це не тільки чудово, а й необхідно. Реформа в медицині показала чимало плюсів, коли кошти пішли за пацієнтом, коли потрібно по-господарськи підходити до будь-якої справи. І дуже приємно, що Гуменецька громада в медичному напрямку також займає лідерські позиції. Створення Центру ПМСД не відбулося б без розуміння і підтримки голови Гуменецької ОТГ Інни Абдулкадирової. Напевне, її основне кредо – робити все найкраще для людей. І воно досить влучно підходить до медичної галузі загалом. Якщо очільник громади на своєму місці, то й медицина буде в надійних руках. Підтвердження цьому – відкриття ще однієї амбулаторії в громаді. Такими здобутками можна тільки пишатися.


Теги: Гуменецька ОТГ, ще одна амбулаторія

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.