Перейти на мобільну версію сайту


18.10.2019

МИ ЗАРЯДЖЕНІ ОПТИМІЗМОМ!

очетеренкоПісля багатогодинного телемарафону президента Володимира Зеленського з журналістами дехто з політичних оглядачів сказав, що запитань про медицину і медичну реформу не було, тому що журналісти в основному люди молоді і про здоров’я поки що не думають. А дарма! Бо сьогодні працює молодь, та що працює! Це виснаження і вигорання по 12 годин на добу, а такий стан ВООЗ визнало хворобою, тому молодим також треба дбати про здоров’я. Молоді люди, мабуть, не вчили ту історію, яку вчили ми, коли сто років тому були страйки за 8-годинний робочий день.

Тепер ближче до медицини, заради якої я взялась за перо.

10 жовтня в м.Чернівці відбувся практичний семінар для представників Хмельницької та Чернівецької областей, який проводила Національна служба здоров’я України (НСЗУ). На семінар запрошувались керівники обласних структурних підрозділів з питань охорони здоров’я, керівники багатопрофільних лікарень, інших медичних закладів та представники влади. Метою цього заходу була підготовка до початку укладення договорів з НСЗУ закладами другого та третього рівня медичної допомоги, а саме поліклініками, лікарнями, диспансерами. Модераторами заходу були директор західного філіалу НСЗУ в м. Львові Мар’яна Возниця та інші представники НСЗУ.

Хоча зовсім недавно ми всі слухали про впровадження страхової медицини,а потім продовження реформи, сьогодні ми зрозуміли, що реформа буде продовжуватись без страхування. Буду розповідати своїми словами, тому що багато хто запитує про суть реформи, яка не всім зрозуміла.

Перший етап реформування відбувся. Майже 70% населення України підписали декларації з лікарями первинної ланки: сімейними лікарями, терапевтами, педіатрами. Кошти пішли за пацієнтами, це і є гарантована первинна медична допомога. Грошей виділено немало, їх вистачає на облаштування амбулаторій, достойну заробітну плату медичних працівників, залишки грошей медичні заклади можуть і повинні використовувати на потреби пацієнтів щодо первинного етапу лікування.

Тепер найскладніше. Реформування поліклінік і стаціонарів, де проводиться діагностика, лікування складних діагнозів, де працюють вузькопрофільні спеціалісти і вартість такої медицини значно більша, ніж первинної. Тут нам вчергове показали, яка «неправильна» модель існує в Україні і якою вона є в інших, навіть заможних країнах, де всі в основному лікуються у сімейних лікарів, а у нас всі лікуються у вузьких спеціалістів. Ось тут переді мною завжди постає та медицина, яку ми знаємо, в якій ми працювали і яка називається медициною Миколи Семашка. Я не поверну її назад, але я її ніколи не забуду, як найкращу! Головне її надбання – це профілактична направленість, епіднагляд, розгалуженість, вузькопрофільна спеціалізація, доступність, завершеність циклу лікування, реабілітація, санаторно-курортне лікування і ще багато іншого, що ми мали. Така медицина була дороговартісною, але вона фінансувалась державою і була безкоштовною.

З квітня 2020 року медичну реформу в Україні буде продовжено. Поліклініки отримають від Національної служби здоров’я України частку бюджету, частину необхідно забезпечити за рахунок платних послуг. У стаціонарні відділення кошти повернуться за надану послугу, тобто пролікований діагноз у хворого. НСЗУ частково забезпечить хворих ліками, але частину, як і раніше, пацієнти будуть купувати самі. Частину грошей НСЗУ проплатить поліклінікам і стаціонарам за пакети медичних послуг за програмою медичних гарантій, їх більше двадцяти, це пологи, лікування інсульту, інфаркту, ендоскопічні обстеження тощо.

У проекті бюджету медицини України в 2020 році, як ми уже знаємо, фінансування збільшується на 10%, це дуже мало, щоб суттєво щось змінити на краще. Але розрахунок іде на зменшення кількості дороговартісних лікарень, які не зможуть себе утримувати, тому що надають невелику кількість медичних послуг. На прикладі Полтавської області, яка є пілотною по впровадженню медичної реформи, певна кількість лікарень закрилась.

Було рекомендовано багатопрофільним лікарням на одній території збиратися разом, колегіально обговорювати подальші кроки реформування, визначати, які служби і де мають більший потенціал, перебирати на себе певні медичні послуги, тому що скрізь є лікарні, які дублюють відділення «майже через дорогу». Наводились приклади Львова, Тернополя, інших міст.

Коли я говорила про медицину Семашка, то не сказала ще одну важливу складову, це її соціальна направленість. Медицину і соціальний захист, особливо сьогодні, коли люди бідні, розділити дуже важко, а інколи неможливо. Всі ми знаємо, що в лікарнях часто перебувають люди безпритульні, лежачі, хронічно хворі, інваліди, яким потрібне довготривале лікування і догляд, тому багато питань до модераторів заходу було від головних лікарів диспансерів: онкологічного, протитуберкульозного, психіатричного, шкір-венерологічного, головного лікаря Госпіталю ветеранів. Керівники цих закладів розуміють, що великий медично-соціальний сегмент їх роботи не вважається медичною послугою і проплачуватись НСЗУ не буде.

Тут прозвучало звернення модераторів заходу до представників влади різних рівнів про подальшу суттєву фінансову підтримку медицини. Було сказано, що не дивлячись на те, що НСЗУ буде частково фінансувати медичні заклади, влада на місцях повинна проплачувати комунальні платежі, проводити ремонти і реконструкції, виділяти кошти на заробітну плату медиків, придбання обладнання та інше, щоб люди на місцях відчули покращення. 

Не дивлячись на складності реформування та невизначеність фінансування, я особисто, як керівник медичного закладу для дітей, а сьогодні дитяча поліклініка називається комунальне некомерційне підприємство «Дитячий медичний центр» Кам’янець-Подільської міської ради, дивлюсь у майбутнє з оптимізмом. Крім практичного семінару НСЗУ, за останні два тижні я побувала на двох медичних заходах, це колегія обласного департаменту охорони здоров’я, яка була присвячена спеціалізованій медичній допомозі для дітей, і ХІV Конгресі педіатрів України. На колегії було зазначено, що в Хмельницькій області є два медичні заклади, які надають спеціалізовану допомогу дітям, тобто проводять діагностику, консультативне лікування за 22 спеціальностями та реабілітацію, це міська дитяча поліклініка в м.Хмельницький і КНП «Дитячий медичний центр» в м.Кам’янець-Подільський, тому ці медичні заклади необхідно удосконалювати і розвивати.

Обнадійливим був виступ голови комітету з питань здоров’я нації Верховної ради України Михайла Радуцького на ХІV Конгресі педіатрів України: «Діти – найголовніший скарб країни, її майбутнє та впевненість у завтрашньому дні. Маємо важливу роботу: донести всій країні принцип забезпечення інтересів дитини. Мають діяти всі без винятку органи влади України. Всі ми маємо допомогти професійній спільноті лікарів-педіатрів.

Педіатри – це не тільки професіонали своєї справи, але й гарні комунікатори, які підтримують зв’язок із маленькими пацієнтами та їх батьками. Переконаний, спільна робота з громадянським суспільством, стейкхолдерами, експертами дозволить вирішити критичні питання педіатрії. Наші головні проблеми, що ми маємо вирішити:
- налагодження комунікації між педіатрами і батьками дітей;
- інформування по вакцинації;
- повернення престижу професії педіатра;
- доопрацювати програми підготовки студентів за спеціальністю «педіатрія» – тут комітет може бути корисний порадами.

Комітет з питань здоров’я нації долучається до постійного діалогу з професійною спільнотою та буде брати активну участь у нормотворчій роботі. Будемо максимально допомагати».

Цим оптимізмом заряджені і ми!

Тетяна ОЧЕРЕТЕНКО,
головний лікар КНП «Дитячий медичний центр»
Кам’янець-Подільської міської ради.

Теги: Тетяна Очеретенко, практичний семінар

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.