Перейти на мобільну версію сайту


04.06.2020

МЕДИЧНІ ЗАКЛАДИ, В ЯКИХ ЗАВЖДИ Є ПОТРЕБА

Не знаю щодо інших людей, але з самого дитинства я знала про те, на скільки необхідними є заклади, де роблять забір крові. Можливо, для когось була непомітною робота працівників медичної галузі цього напрямку, але насправді вона є надзвичайно важливою. Як в принципі і заклади, де ці люди працюють. 

4У той час, коли в країні було розпочато другий етап медичної реформи, багато питань задається щодо того, як надалі працюватимуть станції переливання крові, яким чином буде проходити фінансування заробітної плати, енергоносіїв, медичного обладнання тощо. Найбільше це цікавить жителів нашого міста та району. Саме тому, ми цю тему підняли.

Більшість людей до кінця не мають абсолютної впевненості щодо того як працюють станції переливання крові. Дуже добре, коли не приходилось з цим стикатися, не було необхідності цікавитися цим чи шукати за лічені години таку необхідну кров під час проведення операцій наших рідних та близьких і не тільки. Уявлення про те, що «переливання крові» потрібне тільки в ургентних ситуаціях, застаріли. На сьогодні компоненти крові застосовують для лікування цілого спектра захворювань, зокрема й хронічних. Тому згідно з нормативами ВООЗ, запаси донорської крові в кожній державі мають формуватися з розрахунку 33 донації на 1000 населення – в Україні ж цей показник не досягає й 12. Та головна проблема не лише в кількості донорської крові, а й в якості виготовлених з неї компонентів та їх розподілі. Це пояснюється децентралізацією вітчизняної системи крові за відомчими та територіальними ознаками, її хронічним недофінансуванням, а відтак і з недостатністю матеріально-технічної бази.

Ситуація стає іншою і коли ми живемо в період пандемії. Якщо коло охочих здати добровільно кров завжди було відносно стабільним у нашому місті, то зараз часто виникають проблеми, особливо це стосується рідкісної групи крові. Люди продовжують хворіти, нагальні операції ніхто не відміняв, тому необхідність в запасі донорської крові залишається стабільною.
У зв’язку з реформуванням галузі медицини, другий етап якої був розпочатий з 1 квітня 2020 року, як і в реформі первинної ланки медицини, головна ідея: «Гроші йдуть за пацієнтом». Тобто Національна служба здоров’я України (НСЗУ) буде оплачувати надану послугу, а не утримуватиме лікарню. Тепер лікарю буде потрібно обґрунтувати, чому пацієнт потребував компонентів крові, щоб Нацслужба здоров’я повернула кошти за таку послугу.

Реформа має змінити і деякий функціонал медичних закладів. Зараз працює така схема: Станція відбирає, тестує, переробляє та зберігає компоненти крові і видає на кожен запит лікарні. Після реформи Станція тільки відбиратиме, тестуватиме і перероблятиме компоненти крові і відразу доставлятиме по лікарням. У лікарнях мають бути обладнанні бокси крові, де зберігатиметься певний запас.

Про особливості роботи та нагальні потреби станції переливання крові м.Кам’янця-Подільського ми запитали головного лікаря Володимира Грубляка:

До другого етапу медичної реформи ми знаходилися під патронатом департаменту охорони здоров’я Хмельницької обласної державної адміністрації. З 1 квітня в нас відбулися зміни і наша станція рішенням 88 сесії була реогрганізована і приєднана до комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний центр служби крові». Тепер ми називаємося Кам’янець-Подільське відділення трансфузіології КНП "ХОЦСК". Це повна назва. Зміст нашої роботи не змінився, потреба в донорстві була і залишається завжди. Штат наш нараховує 29 людей, як і в момент переходу. Якщо я не помиляюся, таких відділень по Хмельниччині до моменту реорганізації було 18. 

Ми намагаємося призвичаїтися до іншої системи фінансування. Маємо на сьогодні дійсно постійну проблему з донорською кров’ю через те, що люди намагаються знаходитися на самоізоляції. Донорів під час карантину в 2-3 рази менше. Це можна зрозуміти, хоча потреба є постійно. Не вистачає і деззасобів, тому постійно шукаємо спосорів. Одним з них, який першим відгукнувся та привіз все необхідне під час карантину є голова ГО «Ми кам’янчани» Володимир Мельниченко. Змінилися і вимоги кількості забору крові і відповідно ємкостей, які називаємо гемоконами. Якщо раніше всі звикли, що здають 200-300 мл. крові, то згідно з наказом МОЗ від 1-го серпня 2005 року, доза забору становить 450 мл. Це рахується максимально безпечною дозою, яку і намагаємося дотримуватися.

Що стосується подальшого функціонування таких закладів як наш, то дуже вдячний усім рівням влади за те, що змогли зберегти такі медичні заклади. Фінансування на них було закладено до кінця року з державного бюджету. Зрозуміло, що всього і на все ніколи вистачати не буде, але сподіваємося на краще. Головне пережити сьогоднішню пандемію, а все потім налагодиться. Тому що, всі дуже добре розуміють, що такі станції мають завжди працювати на повну потужність.

Що стосується особливостей здачі крові. До абсолютних протипоказань належать перенесені захворювання, незалежно від давності хвороби та результатів її лікування. Такими є інфекційні захворювання (зокрема СНІД, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз), соматичні захворювання, хвороби крові, психічні захворювання, наркоманія, алкоголізм, окремі види серцево-судинних захворювань, хвороб органів дихання та травлення тощо.

Що стосується тимчасових заборон до здачі крові, то йдеться про вагітність і період лактації (слід зачекати 1 рік після пологів та не менш ніж 3 місяців після завершення грудного вигодовування), операції (період усунення від донорства – 1 рік після операції), перебування в закордонних відрядженнях більше ніж 2 місяці (період усунення від донорства – 6 місяців), перенесення інфекційних захворювань, гострих або хронічних запальних процесів, видалення зуба, щеплень, менструації.

Чого не можна робити перед забором донорської крові?
– За три доби перед здачею не вживати медикаментів.
– Хворіти (якщо у вас був нежить чи інші хвороби, необхідно перечекати).
– За дві доби до здачі не можна вживати алкоголь.
– За день не переїдати шкідливої, гострої, жирної або перченої їжі.
– Зранку перед здачею не можна палити, але треба з’їсти легкий сніданок.

Здавалося б, що ж такого є особливого в цьому процесі, в необхідності роботи такого закладу. Найперше і найголовніше: ті, хто туди приходить і ті, хто там працює, кожного дня рятують життя людей. Тим більше в період пандемії, коли кожний міліграм крові дуже важливий.

Теги: Володимир Грубляк, станція переливання крові

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:










Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.