Перейти на мобільну версію сайту


03.07.2020

МЕДИЧНІ ГАРАНТІЇ ВЖЕ ТРИ МІСЯЦІ ЯК У ДІЇ

Коли в нашій державі кілька років назад заговорили про те, що буде реформуватися галузь охорони здоров’я, більшість людей поставилися до цього скептично. Теоритично розуміючи, що в медицині потрібно щось змінювати, ні жителі ні більша частина медиків не знали як це буде виглядати практично. Для того, щоб ситауція була більш зрозумілою проводилося багато роз’яснювальної роботи як серед жителів так і серед самих лікарів, а вони в свою чергу доносили цю інформацію до свого медичного персоналу. Поступово, крок за кроком відбулося реформування первинки. 

Я пам’ятаю, який був хаос серед людей, коли почали реєструвати і підписувати перші декларації з сімейними лікарями. Вже було ніби чітко визначено, які функції вони виконують і які послуги вони надають, але за звичкою хворі все одно йшли в лікарні. Багатьом дуже важко було до кінця зрозуміти, що входить в повноваження сімейного лікаря, а що ні. Але на сьогоднішній момент ми всі призвичаїлися, особливо під час пандемії. 

Не знали ми також, чого очікувати від другого етапу медичної реформи, коли лікарні, по-перше, перейшли з 1 квітня на самофінансування, а по-друге, без направлення того самого сімейного лікаря до профільного спеціаліста потрапити неможливо. Хоча, на мою думку таке реформування дещо систематизує надання медичних послуг людям. І до цього ми теж поступово звикнемо, як в подальшому, я думаю, до страхової медицини. Вона є в більшості країн світу.
Для того, щоб друга хвиля реформування проходила на належному рівні, в свій час була запроваджена програма медичних гарантій. Вона мала допомогти покращити стан здоров’я населення, захистити пацієнтів від катастрофічних витрат на охорону здоров’я, забезпечити справедливий розподіл ресурсів, зробити систему охорони здоров’я більш прозорою, а також сконцентрувати ресурси на найбільш результативних та необхідних послугах. 

Тому МОЗ був розроблений перелік послуг, які з 1 квітня надаються людям. Його ще називають «гарантованим пакетом», в якому було передбачено чітке визначення прав на отримання медичних послуг, обсяг фінансування з коштів бюджету та врахування пріоритетності різних видів медичних послуг. По факту бюджетні кошти мають бути спрямовані на оплату медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, оплату надання яких у повному обсязі пацієнтам держава гарантує за рахунок бюджетних коштів згідно з тарифом. Так, Національна служба здоров’я у разі підписання договору з закладами охорони здоров’я на сьогодні оплачує екстрену медичну допомогу; первинну медичну допомогу; вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, третинну (високоспеціалізовану) медичнудопомогу, паліативну медичну допомогу, медичні послуги, пов’язані з медичною реабілітацією, медичні послуги, пов’язані з медичною допомогою дітям до 16 років, медичні послуги, пов’язані з медичною допомогою у зв’язку з вагітністю та пологами.

За даними МОЗ з початку дії Програми медгарантій у повному обсязі НСЗУ виплатила спеціалізованим лікарням Хмельниччини близько 520,9 млн грн від 1 квітня 2020 року.
Із цієї суми Кам’янець-Подільська центральна районна лікарня отримала за цей період 11 млн 589 тис. грн. Цих коштів вистачає лише на оплату заробітної плати та медикаменти.
Кам’янець-Подільська міська лікарня отримала 14 439 817 тис. грн. (підписано 7 пакетів послуг). Так саме вистачає лише на оплату заробітної плати та медикаменти. КНП «Лікувальний діагностично-консультативний центр» отримала 3 млн 300 тис. грн. Цього не достатньо в повній мірі. В місяць необхідно необхідно мати не 1 млн 100 тис. грн, а 1 млн 400 тис. грн – 1 млн 600 тис. грн. КНП «Дитячий медичний центр» отримав майже 1 млн 800 тис. грн. В місяць ця сума складає 660 тис. грн. Це теж дуже незначні кошти для роботи такого типу закладу. Але кожний керівник при цьому наголошує на одному – можна заробляти кошти, утримувати і фінансувати всі напрямки робити. Якби не пандемія, то ми б точно знали свою спроможність. Все обрахували б і бачили результат.

Для інформації: із загального бюджету за надання спеціалізованої медичної допомоги 50-ом закладам Хмельницької області Національна служба здоров’я України виплатила понад 448,5 млн грн; за надання екстреної медичної допомоги виплачено більше 49,4 млн грн. За надання допомоги пацієнтам з COVID-19 та з підозрою на нього медичні заклади Хмельниччини отримали від НСЗУ майже 23 млн грн.

Директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Мар’яна Возниця: «Західний міжрегіональний департамент опікується 477-ма закладами охорони здоров’я восьми областей – Львівської, Рівненської, Волинської, Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської та Хмельницької. За квітень-червень за надання послуг за Програмою медичних гарантій спеціалізованим медзакладам цих областей виплатили 3,6 млрд грн. Центри екстренної
медичної допомоги отримали 411 млн грн».

У зв’язку з пандемією COVID-19 програма медичних гарантій була розширена на 4 додаткові пакети – з надання допомоги пацієнтам з підозрою або захворюванням на COVID-19. За надання такої допомоги 1047 закладів отримали від НСЗУ понад 1 млрд 600 млн грн.
Зокрема:
– усі 25 центрів екстреної медичної допомоги отримали виплати за квітень та травень;
– 237 закладів, які надають стаціонарну допомогу, отримали виплати за квітень, 159 з них вже отримали виплати також і за травень;
– 768 закладів, в яких працюють мобільні бригади, отримали виплати за квітень, 365 з них вже отримали виплати за травень;
– 97 закладів, які надавали стаціонарну допомогу пацієнтам з COVID-19 у квітні, але не входили в перелік лікарень, визначених для госпіталізації, повністю отримали виплати за квітень.

Загалом, за квітень-травень в медзакладах, які були визначені для лікування COVID-19, отримали стаціонарну медичну допомогу 11 146 пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Із них – 1 971 пацієнт отримав медичну допомогу в умовах інтенсивної терапії. Усі ці послуги для пацієнта, що госпіталізований до лікарні з діагнозом СOVID-19, або з підозрою на нього, є безоплатними.

НСЗУ подала у Міністерство охорони здоров’я бюджетну декларацію, в якій описані зміни до Програми медичних гарантій 2021-2023 років. На Програму медгарантій-2021 НСЗУ пропонує виділити 240 млрд грн, ще 67 млрд грн – для надання допомоги, хворим на COVID-19 або з підозрою на нього. 240 млрд гривень – це близько 6% ВВП, отже буде виконано норму Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», де зазначено, що видатки на реалізацію ПМГ мають складати не менше 5% ВВП.

Теги: медицина, реформа, вторинний рівень

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:








Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...




Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.