Перейти на мобільну версію сайту


20.12.2019

ГЛИСТИ – НА ВИХІД!

glestiМи звикли думати, що глистами вражені лише діти, бо вони повзають, облизують пальці та іграшки, забувають мити руки тощо. Але й дорослі теж вражаються гельмінтами, особливо в таких родинах, де є домашні тварини.

Гельмінтози – найбільш поширені захворювання людини. За даними ВООЗ, у світі тільки аскаридозом щорічно уражується 1,2 млрд осіб. У Європі гельмінтозами уражений кожен третій житель. Територія України має сприятливі умови навколишнього середовища для широкого поширення захворювань цієї групи, свідченням чого є 2 млн захворювань гельмінтозами, що реєструються щорічно. І ці цифри не остаточні, оскільки симптоми ураження глистами часто не є очевидними і маскуються під інші захворювання або тимчасове погіршення стану здоров’я. Швидка втомлюваність, блідість шкіри або алергічні висипання, темні кола під очима і розлад шлунка. Хто запідозрить, що ці симптоми можуть вказувати на наявність глистів? Між цим, сьогодні в світі відомо 342 види гельмінтів, які можуть викликати захворювання у людини. В Україні з них виявлено близько 30 видів. Про те, як позбутися цих співмешканців у дорослих та дітей та усунути наслідки їх перебування в організм розповідає лікар-інфікціоніст «Дитячого медичного центру» Наталія Кібрік.

– Наталіє Степанівно, де і як можна підхопити цю неприємну й досить небезпечну інвазію?

– На відміну від поширеної думки про те, що гельмінтози – це захворювання, характерні в першу чергу для дітей, а також тих, хто нехтує елементарними правилами гігієни, насправді ж багато з нас схильні до зараження глистами.

Дійсно, загроза підхопити непроханих гостей висока в дитячому віці, коли малюки активно контактують зі своїми однолітками на дитячих майданчиках чи у школі, тягнуть до рота брудні руки та іграшки, які побували на землі, бавляться з тваринами.

Проте і дорослі можуть легко підхопити гельмінтів та співіснувати з ними роками. Для того, щоб заразитися паразитами, не обов’язково навіть відвідувати екзотичні країни або не мити руки. Переносниками глистів можуть бути, наприклад, домашні тварини. Улюблені овочі та фрукти, які радують нас влітку, також можуть бути джерелом зараження. До того ж, у розпал літа під час відпочинку біля моря або на природі також легко заразитися глистами. Тому в літку потрібно бути готовим до такої небезпечної зустрічі, оскільки потрапляння гельмінтів в організм людини викликає низку серйозних наслідків та може призвести до розвитку захворювань, особливо з боку шлунково-кишкового тракту (ШКТ), які навіть після виведення гельмінтів з організму можуть нагадувати про себе неприємними симптомами з боку шлунка, печінки, кишківника тривалий час.

У кожного паразита є свої «улюблені» шляхи потрапляння в організм, але проникати вони можуть лише через систему бар'єрних органів. З продуктами харчування і напоями через шлунково-кишковий тракт, із вдихуваним повітрям через органи дихання (на пилових частинках), через шкірні покриви, через органи сечостатевої системи, слизову ока. Деякі переносяться кровоссальними комахами. Деякі можуть проникати з кров'ю під час вагітності, зумовлюючи утробне зараження і носійство паразитів вже утробно, і виникнення проблем від народження. Шляхів та можливостей потрапляння паразитів багато. Вони їх удосконалюють, оскільки єдина можливість до розмноження – потрапити в організм господаря, який і його вигодовуватиме, і охоронятиме від агресорів, у тому числі й від агресивних чинників навколишнього середовища.

– Які симптоми враження людини глистами?

– Слизова оболонка ШКТ, як і шкіра, є бар’єрною тканиною організму людини. Площа її величезна. Наприклад, площа слизової оболонки кишківника становить 200–300 кв.м, шкіри – 1,5–2 кв.м. Бар’єрні тканини відчувають вплив (в тому числі й шкідливий) як з боку навколишнього середовища, так і внутрішніх середовищ організму, і виконують, крім захисної, функцію виділення, очищення організму. Тому важливо вчасно розпізнати і допомогти організму позбутися від небезпечних «квартирантів».

glesti1Симптоми гельмінтозів настільки неспецифічні й різноманітні, що інвазія часто маскується під іншими захворюваннями. У 75,3% випадків паразитози супроводжуються порушеннями з боку гепатобіліарної системи (болем у ділянці правого підребер’я, нудотою, відмовою від їжі, диспептичними симптомами у вигляді чергування діареї із закрепами). Описані порушення кислотопродукції шлунка – зниження кислотності шлункового соку (50%), підвищення кислотності шлункового соку (20%). При ентеробіозі, поряд із нейровегетативними розладами (свербіж, дратівливість, порушення сну, скрегіт зубами уві сні, головний біль, запаморочення) наявні виражені розлади з боку ШКТ. Вивчена роль гельмінтозів в ураженні підшлункової залози. Алергени аскарид як найбільш сильний паразитарний алерген викликають загальні та місцеві реакції гіперчутливості не лише в легенях, а й у печінці та підшлунковій залозі. При міграції аскарид у протоки підшлункової залози виникає порушення відтоку панкреатичного секрету з розвитком гострого панкреатиту.

Клінічні симптоми дискінезії жовчовивідних шляхів, холециститу, холангіту іноді є провідними при паразитуванні опісторхозу, клонорхозу, фасциол, стронгілід, лямблій. Тяжкі порушення з боку печінки викликають ехінокок та альвеокок.

Загалом паразити в організмі людини викликають механічне пошкодження слизової оболонки ШКТ та її запалення, порушення процесів травлення та всмоктування, розвиток дисбіозу кишківника, гіповітамінозу тощо.

– Як виставити бар’єр паразитам?

– Ще зі шкільної програми ми знаємо про глисти, про шляхи їхнього потрапляння в організм людини і розповсюдження. Практично будь-який продукт тваринного або рослинного походження, а також напої можуть бути небезпечні в плані зараження паразитами. Живуть паразити у тваринах, а з їх виділеннями потрапляють у навколишнє середовище і заражають продукти і воду. Якщо їх специфічно не обробляти, вони несуть у собі небезпеку. Зменшити ймовірність потрапляння паразитів в організм допомагає ретельне миття рук із милом після повернення з вулиці, а також безпосередньо перед їжею. Проте якщо у вас суміщений санвузол – це має сенс. Як і якщо мити руки на кухні або в їдальні. Якщо санвузол роздільний, якість вимитих рук вже не має вирішального значення. Частинки калу (з яйцями паразитів) можуть бути на дверних ручках. Дослідження поручнів метрополітену в США показали, що, не дивлячись на щоденну дезінфекцію, до вечора з поручнів висівається кишкова паличка. На якій кількості поручнів, дверних ручок залишила свій слід неохайна людина, статистика умовчує. Як часто дезінфікують поручні в нашому транспорті, статистика також поки мовчить. Де їх можна зустріти ще – на пультах управління, комп'ютерних мишках, де завгодно. У будь-якому місці, безпосередньо з їжею не зв'язаному, але де можливий контакт з їжею.

Деякі паразити гинуть при тривалому заморожуванні. Проте для боротьби з ними необхідний могутній холодильник і роки очікування. Деякі паразити гинуть при нагріванні до 60 градусів, але майже всі – при доведенні води до кипіння, тобто нагріві продукту до 100 градусів, а всі – при кип'яченні впродовж 30-40 хвилин. Тому один зі шляхів боротьби – достатня термічна обробка продуктів. Статистика свідчить, що не всі паразити, що потрапили в організм, в нім паразитуватимуть. При їх потраплянні в організм починає працювати неспецифічний імунітет. Один з чинників захисту – забезпеченість організму вітаміном А. При наявності гіповітамінозу А в організмі розвивається більше 95% паразитів, що потрапили, а при нормальній забезпеченості – трохи більше 20%. А при дотриманні інших гігієнічних рекомендацій і невеликої інвазії, носійство може і не виникнути. Забезпечити організм вітаміном А можна через регулярне вживання соків фреш з моркви, буряка, гарбуза. Допоможе і сезонне вживання томатів, абрикос, персиків, обліпихи.

– Які продукти можуть бути небезпечними?

– Злегка обсмажене м'ясо і риба, биток і печінка «з кров'ю», рибна юшка-п'ятихвилинка, яєчня (якщо не були вимиті яйця), копченина, соління, використовувані в салатах сирими овочі і фрукти, листова зелень. Напої також не позбавлені можливості заразити споживача. При їх вживанні необхідно бути упевненим, що у виробничому циклі виключено безпосереднє втручання людини.

– А як продукти зробити безпечнішими?

– Потрібно розділити всі продукти на кілька категорій. Перша – м'ясо, риба, більшість овочів, для яких необхідна тривала (від 30-40 хвилин) теплова обробка при температурі 100 градусів. Ця група продуктів після теплової обробки стане безпечною, оскільки паразити, що потенційно знаходяться в них, будуть знищені. Друга – зелень, овочі, ягоди, фрукти, які не піддаються тепловій обробці взагалі або піддаються короткочасно. Їх можна зробити безпечними, обробивши озоном. Побутовий озонатор дозволяє впродовж декількох хвилин знищити не тільки яйця гельмінтів і простих у цих продуктах, але і мікроорганізми і навіть віруси. І ця, найбільша і найбільш небезпечна група продуктів стане безпечною. Третя – хліб, кондитерські, хлібобулочні вироби і т.п. Їх необхідно купувати у фабричній упаковці, проте і такий спосіб не дає стовідсоткової гарантії.

images– Які ознаки потрапляння паразитів в організм?

– Зазвичай при потраплянні вони викликають запальний процес. При потраплянні через кишківник, що буває найчастіше, наявність паразитів маскується за проявами харчового отруєння. А їх тривале носійство – за проявами дисбактеріозу, хронічними запальними процесами з боку органів травного тракту. При потраплянні через шкірні покриви – місцевий запальний процес, що супроводжується свербінням, нагадує алергічну реакцію і т.п. Особливо підозрілі «харчові отруєння», що виникли після вживання зовні доброякісних продуктів. При потраплянні через органи дихання – аж до явищ бронхіту з астматичним компонентом або бронхіальної астми. Поглинаючи частину продуктів харчування, паразити спричинюють дефіцит багатьох компонентів в організмі. У результаті розвивається дефіцит багатьох вітамінів, мікроелементів, білків. І з'являється теза, що сучасні продукти не можуть повноцінно забезпечити організм необхідними компонентами, в них не вистачає вітамінів тощо. А прояви гіповітамінозу, авітамінозу на тлі повноцінного харчування – часта ознака хронічного носійства паразитів. По-друге, виділяючи продукти життєдіяльності, гельмінти і прості отруюють організм та викликають зниження життєдіяльності і працездатності – загальну слабкість, підвищену стомлюваність, дратівливість, головні болі і т.п. У дітей інтоксикація додатково виявляється зниженням успішності, нездатністю зосередитися на виконанні завдань, блідістю шкірних покривів, відставанням у рості і розвитку, зниженні або збоченні (любов до солодкого) апетиту, появою синяви під очима. Інтоксикація призводить до порушення функцій печінки, підвищеного розпаду білків, і носії паразитів виглядають більш астенічними, оскільки не можуть накачати значну м'язову масу. Сприяє цьому і подразнення токсинами паразитів нервової системи. Багаторічне носійство супроводжується підвищенням артеріального тиску з розвитком гіпертонії, міокардіодистрофії. 

По-третє, безпосередня дія токсинів на кишківник призводить до зниження кислотності шлункового соку, кількості жовчі і інших травних соків. Порушується процес травлення і ще значніше збільшується частка продуктів, що поглинається паразитами.

По-четверте, зниження можливостей травної системи сприяє активації в кишківнику патогенних бактерій і частка продукту, що дісталася людині, зменшується ще більше. А така людина має нерегулярні випорожнення (схильність до проносів або запорів), здуття живота, бурчання, колікоподібні болі і т.п. За цими проявами дисбактеріозу кишківника глистові і паразитарні інвазії найчастіше і маскуються. По-п'яте, надлишок токсинів у крові змушує організм перебудовувати обмінні процеси. У результаті змінюється активність як нервовою, так і нерозривно пов'язаної з нею ендокринної системи. Змінюється і гормональний фон. При годуванні тварин розтертими паразитами виявляли кісти в щитовидній залозі, надниркових, яєчниках.

По-п’яте, перевантаження організму токсинами паразитів сприяє не тільки розвитку запальних захворювань, але і раку. Академік Яблоков свого часу визнав опісторхоз як «ложе для раку».

– Як виявити паразитів? 

– Спочатку необхідно виявити, які паразити знаходяться в організмі. Для цього в слаборозвинених країнах продовжують використовувати мікроскопію калу. Зазвичай, забір матеріалу проводить не фахівець, що знає макроскопічні ознаки наявності паразитів в калі, які він потім може підтвердити при мікроскопічному його дослідженні, а сам пацієнт або його родичі. Кал надходить на дослідження вже в холодному вигляді, не досліджується відразу, тому в такому «аналізі» сумнівно що-небудь знайти. Прогресивнішим методом дослідження є виявлення специфічних антитіл до паразитів. Проте таке дослідження дороге. Найбільш оптимальним скринінговим методом може бути виявлення паразитів біорезонансним методом по специфічних частотах. Таким чином можна виявити навіть невеликі кількості паразитів, а також тих, хто колись паразитував в цьому організмі.

– Що потрібно зробити щоб глисти пішли на вихід?

– До сучасних антигельмінтних засобів висуваються такі вимоги: висока активність, широкий спектр дії, низький ризик розвитку побічних ефектів, швидке виведення з організму, відсутність кумуляції тощо. Також слід враховувати такі аспекти, як зручність дозування та прийому, вартість засобу. Сьогодні у світі одним з найбільш використовуваних антигельмінтних діючих речовин є синтетичний альбендазол, який відповідає всім цим вимогам, призначається як при моно-, так і поліінвазіях. Це дає можливість широкого застосування альбендазолу при проведенні не тільки лікування, але й профілактичних заходів.

Проте слід зауважити, що при гельмінтозах впродовж багатьох століть як у народній, так і в офіційній медицині широко використовують засоби рослинного походження, які, на відміну від хімічних препаратів, характеризуються більш м’якими властивостями та меншою токсичністю, здатністю не лише впливати безпосередньо на збудника, але й забезпечувати відновлення функціонального стану органів та систем, уражених в результаті глистної інвазії. Особливо актуальним є застосування засобів рослинного походження у дітей.

Сьогодні на ринку України з’явився новий рослинний комплекс, розроблений з метою зниження інтоксикації, спричиненої глистною інвазією, підтримки нормальної функції органів травлення, зокрема жовчного міхура, жовчовивідних шляхів і кишечнику та загального зміцнення організму – ВОРМІЛ ФІТО, який містить 13 рослинних компонентів, які володіють відновлювальними властивостями на функцію травного тракту, а також майже всі виявляють антигельмінтну активність.


Теги: глисти

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.