Перейти на мобільну версію сайту


20.09.2019

БЕЗВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ = ХВОРОБИ

кібрікОсінь триває і навчальний рік теж, а попереду ще й зима та купа різних болячок. Але і нині, коли після того, як діти повернулися з канікул і ще не бродять епідемії, є проблеми в організованих колективах, тобто школах і дитячих садочках. 

Причина проста: окремі батьки ведуть дітей з хворобами до школи та в садочок. Одні відправляють тому, що немає з ким залишити вдома, інші тому, що самі не бажають дбати про них. І здебільшого це асоціальні родини.

– Щойно пішли до школи і вже за два тижні мій син приніс додому воші, – скаржиться мама третьокласника.

– А в нашому класі вже кілька дітей пчихають, кашляють і скаржаться на погане самопочуття. Зверталися до шкільної медсестри, але наступного дня вони знову з’явилися в класі, – обурюється пані Наталя. – Навіть вчительку заразили. І я дізналася, що вчителям не можна ходити на лікарняний, бо ж замінювати їх немає кому.

Розумію що зараз тяжкі часи і кожному потрібно заробляти гроші на життя, але все ж таки... Хто має взяти на себе відповідальність, якщо батьки свою хвору дитину ведуть у дитячий колектив, а потім хворіють інші діти?

Якщо взяти моральний бік цієї проблеми, то це суцільне неподобство, зухвалість та наражання на небезпеку багатьох дітей. Взагалі за такі речі має бути відповідальність батьків, але... Виявляється, що насправді жодної відповідальності немає.

ПРИТРИМАЙТЕ ДОМА
«Ваша дитина сильно кашляє! Притримайте її вдома, бо вона всіх тут позаражає». Така фраза знайома багатьом і дуже ускладнює життя і дітям, і батькам. Інколи дитину справді треба залишити вдома, але в деяких випадках ці запобіжні заходи зайві.

Ми запитали у лікарки-інфекціоніста дитячої поліклініки Наталії Кібрік (на фото ліворуч), чи справді кашель та нежить – вагомі причини залишатися вдома?

За рекомендаціями Американської Академії Педіатрії, нежить чи кашель, який триває після перенесеної хвороби, не є завадою для відвідування садочка чи школи. Лише у випадку, якщо виконуються всі три умови:
1) дитину оглянув лікар і дозволив піти до навчального закладу.
2) температура менша за 38 градусів. Важливо, що температура має бути в нормі сама по собі, а не в результаті зниження ліками.
3) дитина жвава, активна та адекватна, добре почувається, сама собі зможе дати раду без допомоги вчителів чи вихователів.

Винятки становлять періоди епідемії грипу. У такий час кашель, нежить, чи хворе горло – вагома причина залишити дитину вдома. Якщо водночас є один чи кілька респіраторних симптомів: хворе горло, кашель чи нежить і температура вища за 38оС, то потрібно йти на прийом до лікаря. Якщо ж вважаєте, що дитині складно їхати в лікарню, порадьтеся з лікарем. За потреби він може здійснити візит додому.

Дитина, що перехворіла на застуду, може бути заразною ще до двох тижнів, незалежно від того, є нежить чи кашель, чи вже ні. Крім цього, людина, що поки виглядає здоровою і захворіє тільки наступного дня, також може розповсюджувати хворобу. Тому так важливо, щоби діти в колективі регулярно мили руки. Це ефективний засіб у боротьбі з інфекціями.

Пускати дитину до навчального закладу не можна в таких випадках:
1. Коли через хворобу дитина не може брати участь в усіх заняттях. Тобто вона втомлюється, потребує сну, в поганому гуморі, плаксива і неактивна. Зверніть увагу, що таке може бути і за відсутності респіраторних симптомів.
2. Під час гострої фази інфекційного захворювання, коли температура понад 38оС та є респіраторні симптоми.
3. Коли дитина виглядає хворою: плаче, дихання ускладнене, чи є висипання, яке швидко поширюється.

Збираючи дитину в дитячий садок чи школу, будьте уважні. Якщо не впевнені, що дитина здорова, краще проконсультуватись з лікарем та керуватись його рекомендаціями. Та це поради для свідомих батьків, а несвідомим байдуже своя дитина, а тим більше чужі – наші діти.

Отже, якщо в дитячий колектив привели дитину з ознаками вірусу, класний керівник має звернутися до шкільного медика, він у свою чергу повинен повідомити батьків, щоб вони забрали своє чадо додому. Свідомі це зроблять негайно, а от асоціальні й навіть не подумають, адже в садочку їхня дитина буде нагодована й доглянута, то який сенс відмовлятися від такого блага.

Що ще може у такому випадку зробити шкільна медсестра? А нічого, бо ж ізолятора в школі немає і немає кому спостерігати за хворими дітьми також, бо в неї і без того дуже багато роботи, окрім надання необхідної медичної допомоги дітлахам, ще й огляди усіх через кожних 10 днів. Уявіть собі 300, 800, 1400 дітей у навчальному закладі.

– Моїй донечці незабаром чотири, – розповідає пані Олена. – Ми її віддали у садочок, але вона більше хворіє, аніж ходить туди. Хоча раніше проблем зі здоровям не було. У неї постійні нежить, кашель, червоне горло. Я не можу повноцінно працювати і керівництво на мене підозріло дивиться. Доводиться нам по черзі з чоловіком йти на лікарняний. Але мене непокоїть те, що донечка кілька разів на місяць хапає бацили. Я ж ніколи свою дитину не веду в садочок хворою, а от інші батьки чомусь не зважають на стан здоров’я своєї дитини і відводять у дитячі колективи, а самі займаються своїми справами. У тому, що діти часто хворіють, вони й винні. Крім того, доволі часто хворих дітей приводять у садочок ті батьки, які ніде не працюють. Також у розповсюдженні хвороби я звинувачую і вихователів. Як це так, у дитини зелені соплі аж до підборіддя, а їх приймають, бо не хочуть конфліктувати з їхніми батьками. А ті в свою чергу мотивують тим, що температури немає і вихователі мусять брати дітей. Кілька разів намагалася говорити з вихователями, а вони кажуть, що телефонують батькам хворих і просять, аби вони забирали своїх дітей, а ті сваряться, роблять педагогів винними. Мовляв, вранці дитина була здоровою...

– Нам передають хворих дітей, але коли ми міряємо їм температуру, то її немає, – розповідає медсестра одного із міських садочків. – Батьки зранку напічкають їх жарознижувальними препаратами, а вже через 4-6 годин температура підвищується, ми змушені повідомити батьків, аби вони забрали свою дитину, тоді на нашу адресу лунають звинувачення, що здали здорову дитину. Радять дати малюку «Нурафен». А тим часом контактні діти вже підхопили бацилу. І що нам робити? Батьки ж бувають різними, одні одразу летять після повідомлення, а інші – тягнуть час і зволікають.

Ранковий огляд у садках – обов’язкова процедура. Кожен ранок у дошкільних навчальних закладах в ідеалі починається з огляду. Вихователі ретельно оглядають зів та шкіру, з’ясовують, чи мав малюк контакт з інфекційними хворими в той час, коли не відвідував садок. Малюкам також міряють температуру. У вихователя немає медичної освіти, тому, якщо вона підозрює наявність захворювання у конкретної дитини, мусить відвести її на огляд до медсестри. Медсестра може скерувати дитину до дільничного педіатра, попередньо викликавши батьків. Але ситуацію кожної сім'ї можна зрозуміти. Деяким батькам немає з ким лишити дитину, тому вони ведуть її у садок. Але якщо малеча хвора, це неприпустимо. Тому потрібно дотримуватися визначених правил. Якщо батьки незадоволені поведінкою вихователів або бачать, що в садок приймають хворих дітей, вони можуть звернутися до завідуючого закладом. Керівник розбереться в ситуації та прийме правильне рішення. Працівники відділу охорони здоров’я деколи також роблять комісійні виїзди в дошкільні навчальні заклади, аби перевірити належне виконання всіх гігієнічно-санітарних правил.

Та попри все, відповідальності за те, що ваших дітей наражають на небезпеку і підривають їм здоров’я, немає. 

МАМО, Я МАЮ ВОШІ
Щодо вошей, то ситуація теж цікава. Одна дитина принесла і відповідно заразила багатьох. А садочок чи школа винні в тому, що мама не підтримує чистоту своєї дитини. Тож не може вихователька кожного дня мити чужій дитині голову.

– Одною з медико-соціальних проблем, з якою людина часто зіштовхується, є педикульоз, що виникає внаслідок паразитування комах-вошей, – розповідає Наталія Степанівна. – На відміну від цілої низки захворювань, які людство майже перемогло, педикульоз пройшов крізь віки, а його профілактика залишається актуальною і в сучасному світі.

Людина може заразитися педикульозом тільки від інших людей, а не від хворої кішки або собаки.

Харчуються воші виключно людською кров’ю, середня тривалість їх життя 27-46 днів.

Воші є переносниками збудників таких захворювань, як висипний та зворотній тифи, волинська гарячка та інші.

Ні для кого не є таємницею, що педикульоз, як правило, є наслідком порушення гігієнічних норм, однак було б помилково вважати завошивленість тільки приорітетом людей асоціальних.

На педикульоз можна заразитися практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: у магазині, громадському транспорті, навіть у басейні. Однак особливо часто з педикульозом зіштовхуються батьки, чиї діти відвідують дитячі садки, школу, спортивні секції, відправляються у туристичні походи, на відпочинок до дитячих таборів та санаторіїв.

Що робити батькам, якщо у дитини виявлений педикульоз?

Ізолювати уражену на педикульоз дитину, обробити волосся протипедикульозним засобом, вичісати загиблих комах та гнид, надягнути дитині чисту білизну та одяг, випрати постільну білизну дитини окремо від інших та випрасувати їх праскою з парою.

Що робити для профілактики ураження?

Уникайте спілкування з людиною, ураженою на педикульоз. Дотримуйтесь особистої та громадської гігієни: регулярне миття тіла та голови з використанням мила та шампуней (не рідше 2-х разів на тиждень). Ніколи не користуйтеся чужим гребінцем, головним убором чи іншими особистими речами.

заразніРОТОВІРУС
Незважаючи на те, що цьогоріч осінь тепла, рано почалася ротовірусна інфекція. У маршрутці, магазині, місцях скупчення людей раз по раз хтось пчихає і підтирає ніс. І це робиться просто безсовісно, незважаючи на навколишніх, мовляв хворий я і нічого з вами не буде. А крім того, який власник на роботі триматиме людину, яка хворіє, або хто за неї працюватиме. От і тому ми, українці, квола нація, бо ніхто нікого не шкодує.

Ротавірусна інфекція – гостре вірусне захворювання, яке характеризується проносами, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла.

Щороку в Україні реєструється біля 54 000 діарейних захворювань. Джерелом ротавірусів є людина. Передача відбувається фекально-оральним шляхом під час прямого контакту, вживання в їжу інфікованих рота вірусом страв і води та при контакті з іншими поверхнями та предметами, що могли бути забруднені фекаліями (іграшки, підлоги, меблі, одяг тощо). Ротавірус дуже легко передається від людини до людини. Велика кількість вірусів міститься у фекаліях інфікованих осіб у період з двох днів до початку діареї до десяти днів після зникнення симптомів захворювання. Тривалість виділення ротавірусу з фекаліями в осіб із ослабленою імунною системою може тривати більше 30 днів після інфікування.

Ротавірусне захворювання може мати легку форму перебігу – водяниста діарея при цьому триває декілька днів, при тяжкій формі захворювання спостерігається блювання, жар. Інкубаційного періоду триває 1-3 дні. Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок – різке підвищення температури (близько третини пацієнтів мають підвищену температуру тіла до 39oС), нудота, іноді біль в животі, часте блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження виявили, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або після епідемії грипу, за що ротавірусне захворювання отримала в народі неофіційну назву «кишковий грип». Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту, як правило, зникають через 3-7 днів

Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторні дослідження, найбільш доступним з яких є виявлення антигену ротавірусу у зразках калу методом імуноферментного аналізу.

Під час захворювання необхідно дотримуватися заходів особистої гігієни, щоб запобігти зараженню. Особи, що наглядають за хворими, повинні часто мити руки, обробляти їх антисептичними засобами. Забруднені поверхні повинні бути вимиті водою з милом. Обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус і попереджує передачу захворювання.


Теги: епідемії та їх причини

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.