Перейти на мобільну версію сайту


10.10.2014

ВІД ТЕХНІЧНОГО ДО ХУДОЖНЬОГО ЗА 60 ЛІТ

Шість десятків років готує ремісників Кам'янець-Подільський професійний художній ліцей. Спочатку навчальний заклад називався ТУ №2. Він мав готувати будівельників і електротехніків для сільської електрофікації та радіофікації.
Згодом у нього було чимало перейменувань: МПТУ №7, МПТУ №1, ТУ №5, СПТУ №15, ПТУ №15. Але з падінням виробництва й будівництва та проблемою влаштуватися на роботу директору училища Івану Яловому прийшла ідея перепрофілювати училище на заклад з підготовки фахівців художніх промислів, тому будівельні професії було дещо скорочені, а училище перейменовано на художнє професійно-технічне (ХПТУ №15), нині це професійний художній ліцей. І такій назві власне час і продиктував свої вимоги.
- Моя найбільша мрія - створити в нашому туристичному місті, яке щорічно відвідує до півмільйона туристів, художню фабрику чи підприємство з випуску сувенірної продукції на кшталт Чернівців чи Коломиї, - ділиться директор закладу Іван Федорович - І на цьому підприємстві могли би проходити виробниче навчання, практику, працювати та вдосконалювати свою фахову майстерність наші випускники. Така мета переслідувалась на початку 90-х років ХХ століття, коли йшло перепрофілювання закладу в художній.
За час свого існування заклад підготував понад 20 тисяч фахівців, більше тисячі з яких - майстри з художніх народних промислів.
Колектив ліцею пишається своїми випускниками, зокрема орденоносцями Василем Трофанчуком, Леонідом Капелюшком, Уляном Чорним, Тамарою Бригадир, Володимиром Куліченко; полковниками Олегом Гонтарем, Іваном Чорним; виробничниками Михайлом Ковернегою, Олександром Ковальчуком; депутатом Верховної Ради України Сергієм Танасовим.
З майстра виробничого навчання розпочали свою трудову діяльність у закладі майбутній директор знаного у 80-х роках заводу «Кам’янець-Подільськкабель» Віктор Терлецький, директор НМЦ ПТО Тернопільської області Валерій Дзюблюк, консультант комітету Верховної Ради пед прац 1976.jpgУкраїни з питань освіти і науки та, на жаль, сьогодні покійний директор заводу «Сільгоспмашин» Петро Мартинюк.
У різні роки тут здобували освіту Микола Бахмат, колишній ректор Подільського державного аграрно-технічного університету, професор, академік; Володимир Іванишин, нинішній ректор ПДАТУ, Василь Радіоненко, старший викладач Кам’янець-Подільського національного університету імені І.Огієнка, Святослав Бадик, директор ВАТ «Кам’янець-Подільський завод «Електрон», Людвиг Галаманжук, інженер-технолог НТК «Завод точної механіки», Іван Чорний, начальник санаторію «Прикордонник» у м.Ялта, Петро Ясінський, кінорежисер, Сергій Бабій, заступник міського голови м.Кам’янця-Подільського.
Добрими словами хочу згадати випускників ліцею останнього десятиріччя, особливо тих, хто розпочинав у закладі майстрами-художниками: Оля Сас, нині студентка Львівської академії мистецтв, дипломна тканна робота «Ікона» якої може прикрасити будь-який інтер’єр; брати Володимир та Валерій Фесуни, Андрій Яровий, які доросли до справжніх майстрів-різьбярів; Юрій Поліщук, Юлія Козак та Сергій Константинов - студенти факультету образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та багато інших.

МАЮТЬ КИМ ПИШАТИСЯ

***
Анатолій Гуковський - знаний педагог та композитор Поділля. Він - випускник першого випуску ТУ №2 1956 року випуску, навчався в училищі на будівельника.
Після закінчення училища Анатолія Антоновича призвали на військової службу. Повернувшись додому, він вступив до Кам’янець-Подільського педінституту на факультет фізичного виховання і водночас відвідував лекції теорії музики і сольфеджіо на факультеті підготовки вчителів початкових класів, де оволодівав мистецтвом гри на баяні, акордеоні, сопілці.
2201e1ceb4dd0cb97dbb8c957134b35e.jpgЗакінчивши інститут, пішов працювати вчителем фізкультури та музики в села Маків та Кам’янка.
Анатолій Антонович був одним із тих культурних діячів, які розвивали художню самодіяльність. Він був художнім керівником аматорських колективів у медучилищі, радгосп-технікумі, індустріальному технікумі; створив фольклорно-етнографічний ансамбль «Хто на чому» при Боришковецькому будинку культури. У 1977 році став дипломатом I ступення першого Всесоюзного фестивалю самодіяльності художньої творчості трудящих.
Наприкінці 70-х років Анатолій Гуковський написав багато пісень для школярів, хорів, здійснив низку інструментовок зібраного ним музичного фольклору.
До репертуарного збірника «Край мій рідний», який вийшов нещодавно у світ, увійшли твори композитора для учнів молодшого та старшого шкільного віку.
Навіть перебуваючи на пенсії, Анатолій Антонович завжди у пошуках, він продовжує займатись творчою роботою, пише пісні, музику, надає консультації вчителям музики, керівникам художніх колективів.

***
1957 року ТУ №2 закінчила Галина Беззубчак-Радіоненко, кавалер ордена «Знак Пошани» та медалі «За доблесну працю».
Галина Григорівна навчалася на маляра-штукатура і свій трудовий шлях розпочала з будівельно-монтажного управління №2. У 1969-1973 рр. була депутатом міської ради. Про Галину Беззубчак-a44cf02e905239a01fc6c0bc118d40c1.JPGРадіоненко написали в книзі «Золота слава міста Кам’янця-Подільського».
Після роботи в БМУ №2 Галина Григорівна працювала адміністратором готелю «Україна», звідки й пішла на заслужений відпочинок.

***
Член спілки кінематографів СРСР і УРСР, відмінник кінематографії СРСР Петро Ясінський, закінчивши ТУ №2, згодом - Одеський політтех, подався у викладацьку діяльність і зрозумів, що це не його. Після цього він  вирішив пов’язати своє життя з кінематографією. Пішов працювати на Одеську кіностудію, спробував себе на посадах оператора, асистента, звукооператора, начальника цеху озвучення фільмів. 1978 р. закінчив заочно ВГІК і став режисером.
За участі Петра Григоровича вийшли на екрани світу відомі стрічки, зокрема: «Багряные берега», «Неоконченный урок», «Отряд особого назначения», «101-й», «Колесо истории», «Белый Бим черное ухо» , «Мы, нижеподписавшиеся». Перед виходом на пенсію режисер Петро Ясінський створив відомий фільм «Дежавю». А фільм «Берег его жизни», присвячений Міклухо-Маклаю, Петро Ясінський створив разом із відомим артистом кіно Юрієм Соломіним.

***
Ще один випускник ТУ №2 1958 року випуску директор ПП «Топнет» Олександр Ковальчук. Він навчався в училищі професії електрорадіомеханіка. Після закінчення разом із групою випускників поїхав на будівництво Казахської магнітки в м.Таміртау, де працював електромонтажником.
1972 року закінчив Павлодарський індустріальний інститут за фахом «Електростанції і підстанції».
З 1973 р. працював інженером-наладником ЕОМ на заводі «Електроприлад». Через декілька років Олександра Микитовича призначили на посаду головного енергетика заводу. З 1991-1992 рр. Олександр Ковальчук працював першим заступником голови Кам’янець-Подільського міськвиконкому.
З 1992 до 1995 рр. - заступником відділу маркетингу заводу «Електроприлад», а з 1995 до 2004 рр. - заступником директора тютюнової фабрики.
З березня 2004 р. Олександр Микитович працює директором ПП «Топнет», разом з цим був депутатом двох скликань 1990-1998 рр.

***       
Іван Чорний - випускник МПТУ №7 1963 року випуску за спеціальністю «Слюсар-ремонтник». Після закінчення училища його відразу призвали в армію, де він і залишився та дослужився аж до полковника. 1977 року Іван Петрович закінчив військово-політичну академію в Москві. У Кам’янець-Подільському гарнізоні був секретарем комітету комсомола К-ПВВІКУ, помічником начальника політвідділу з комсомольської роботи, заступником командира батальйону з політичної частини. Згодом служив в Угорщині, Казахстані, Киргизії, Туркменістану, Росії та Україні. Остнанні 15 років він очолює санаторій «Прикордонник» у Ялті.
За сумлінну службу має орден «За службу Батьківщині», медаль «За бойові заслуги». Він - заслужений працівник туризму, а метрополит Київський і всієї України блаженнійший Володимир нагородив його знаком «Почесний хрест».

***
1966 року ТУ №17 закінчив з відзнакою директор заводу «Електрон» Святослав Бадик. Він навчався на зв’язківця. Після закінчення навчання працював кабельником-спайщиком у сурових умовах Півночі в будівельно-монтажному поїзді зв’язку «Зв’язокрем №15» у м.Артем Приморського краю.
1967-1969 рр. проходив строкову військову службу у військо-десантних військах ПрикВО, де гартувались воля та характер юнака. 1970 р. Святослав Олександрович став заступником директора з виробництва, потім - технічним директором «ВКП Гарант-1»; 1988 р. - директором заводу «Електроприлад», а з 1999 р. очолює ВАТ «Електрон». У 1998-2002 роках Святослав Бадика був депутатом міської ради, очолював депутатську комісію з питань підприємства, торгівлі та побуту.

***
1967 року ТУ №7 закінчив колишній ректор Подільського державного аграрно-технічного університету, доктор сільсько-господарських наук, професор, академік, заслужений діяч науки і техніки України
Микола Бахмат. Микола Іванович здобув спеціальність кабельник-спайщик, після чого його направили на Всесоюзну ударну комсомольську будову «Тюмень-Сургут».
1968 р. хлопця призвали на військову службу, яку він проходив у Далекосхідному військовому окрузі в м.Хабаровськ, де брав участь у військових подіях на острові Даманський, за що нагороджений урядовими нагородами.
Після закінчення військової служби 1971 року Микола Іванович вступив до Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, який закінчив з відзнакою в 1975 році.
1975-1977 рр. працював головним агрономом колгоспу імені Леніна у с.Вишнівчик Чемеровецького району. З 1977 до 1980 року був аспірантом інституту і успішно захистив кандидатську дисертацію. У 1986 р. став доцентом , а в 1988 р. очолив кафедру кормовиробництва. 1994 р. призначений на посаду проректора з наукової роботи ПДАТА. 1994 р. Микола Бахмат успішно захистив докторську дисертацію, а через рік йому присвоєно почесне звання професора.
Микола Іванович обраний членом-кореспондентом Міжнародної академії аграрної освіти. Він є дійсним членом академії наук екології і безпеки життєдіяльності. У червні 2002 р. Микола Іванович став ректором аграрно-технічної академії, згодом - ПДАТУ.

Теги: професійний художній ліцей, Іван Яловий

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Осуществим Вашу мечту материнства. Поможем забеременеть женщине. Наши доноры все проверены по многим параметрам. Обращайтесь ответим на все вопросы
https://donorspermy.com/
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.