Перейти на мобільну версію сайту


02.08.2019

У СМОТРИЧІ ЗНАЙШЛИ ГОНЧАРНІ ПЕЧІ

розкопкиТериторія Середнього Подністров'я надзвичайно багата на археологічні пам'ятки – від доби нижнього палеоліту до нового часу. Саме таку картину можна спостерігати в урочищі Татариськи, що в с.Смотрич, де знайдено трипільське поселення.

На початку тижня голова Колибаївської ОТГ Михайло Желізник спільно з ректором Кам'янець-Подільського національного університету ім.І.Огієнка Сергієм Копиловим та першим проректором згаданого вишу Володимиром Дубінським побували на розкопках поселення, яке орієнтовно датується періодом 4000-3900 років до нашої ери.

Над археологічним дослідженням працює спільна Міжнародна Подільська трипільська експедиція Інституту археології Національної академії наук України з Інститутом археології і екології польської академії наук Кам'янець-Подільського національного університету ім.Огієнка та НІАЗ «Кам'янець». Розкопки проводяться за рахунок фінансування Національного наукового центру Республіки Польща. Очолює її Олександр Дяченко – кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу археології енеоліту-бронзової доби Інституту археології НАН України та Івона Собковяк-Табака – доктор історичних наук, професор Інституту археології та етнографії Польської академії наук. А долучаються до розкопок і студенти першого курсу історичного факультету К-ПНУ ім. І. Огієнка.

– Цього року нам вдалося зробити геофізичні дослідження, які дали нам уявлення про структуру цього поселення – об'єкти, житла, рови в його межах, – кажуть археологи. – Розкопки нам принесли залишки одного надзвичайно цікавого 2-поверхового трипільського житла, унікальні гончарні печі доби Трипілля. На сьогодні це дві з трьох найраніших гончарних печей в Україні. Печі ці достатньо ранні і дають нам уявлення про еволюцію гончарства на теренах України загалом.

До вивчення пам’ятки активно долучилися випускники університету: кандидати історичних наук Павло Нечитайло, керівник Кам'янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції та Ігор Старенький, провідний науковий співробітник Кам’янець-Подільського музею-заповідника), завідувач відділу «Музей старожитностей» Петро Болтанюк та студент 4 курсу історичного факультету Євгеній Левінзон.

Гостями експедиції вже стала значна кількість відомих в Україні та закордоном археологів, зокрема, вчений секретар Інституту археології НАН України, к.і.н. Ольга Манігда, завідувач відділу археології ранніх слов’ян ІА НАНУ, к.і.н. Олег Петраускас, науковий співробітник відділу археології енеоліту-бронзової доби ІА НАНУ, к.і.н. Віталій Рудь, завідувач відділу охорони пам’яток Хмельницької ОДА Сергій Шпаковський.

Варто нагадати, що це поселення є унікальною архіологічною пам'яткою – на орній частині поля археологами за десятиліття зібрано матеріал, що відноситься до доби пізнього палеоліту, культури Трипілля-Кукутень, черняхівської культури 2-5 ст., Київської Русі та Модерну 17-18 століття.


Теги: розкопки у Смотричі

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.