Перейти на мобільну версію сайту


22.04.2016

ТРИПІЛЬСЬКА ПЛАСТИКА

Продовжимо нашу віртуальну екскурсію експозицією «Старожитностей Поділля». Сьогодні звернемо увагу на антропоморфну та зооморфну пластику Трипільської культури, яку можна побачити в залі, присвяченому енеоліту.

Антропоморфна пластика - це різні за стилем і формою жіночі та чоловічі зображення, в яких втілено образи шанованих божеств, що уособлюють у землеробсько-скотарських племен ідею родючості і загального добробуту. Були стилізовані фігурки без ніг – вони закінчувалися клином. Ці клини встромлялися в якийсь п’єдестал. Особливо цікаві голівки цих «жінок»: вони нагадували голову сови.

Інший тип фігурок – більш реалістична жіноча фігура, вже з позначеними, але не до кінця доведеними ногами. Третій тип – фігура сидячої жінки. Призначені вони були для ритуальної мети: були пов’язані з культом жінки.

Дослідниця Трипільської культури Наталія Бурдо виділила такі типи трипільської антропоморфної пластики:археологія
1. Стояча випрямлена або нахилена вперед жіноча фігура, іноді з руками, складеними в певному жесті.
2. Сидяча відхилена назад фігура, іноді з модельованими в певному жесті руками.
3. Сидячі нахилені вперед фігури.
4. Образ вагітної, документований фігурками з порожнинами в області живота та кульками в них, а також дещо збільшеним опуклим черевом, іноді такі ознаки зафіксовано у сполученні.
5. Антропоморфна фігура з ледь запрокинутою головою, реалістичними рисами в моделюванні обличчя.
6. Антропоморфні фігури з жезлами.
7. Фігура із зачіскою з довгого волосся на спині.
8. Скульптура з реалістичними модельованими рисами обличчя.
9. Мадонни.
10. Оранти.
11. «Дволика» богиня.
12. Богиня-корова.
13. Богиня-птаха.
14. Сидяча фігура з чашею на колінах.
15. Чоловічі фігурки, стоячі, часто з перев’яззю, сидячі, як виняток, з гіпертрофованим фалосом, часто з одним оком.
16. Андрогіни.
17. Схематизовані антропоморфні символи.

Крім антропоморфних фігурок трипільці виготовляли фігурки диких і свійських тварин. Зооморфні фігурки відносяться, відповідно до класифікації Наталії Бурдо, до двох «класів»: звірі та птахи. Серед звірів виділяються: бовини (овиди), кози, олені, свині, ведмеді та ті, які не підлягають атрибутації. У перший вид об’єднані бовини та барани, тому що фрагментарність матеріалу не завжди дає можливість їх розрізнити. До першого типу відноситься найбільша частина зооморфних фігурок – звичайного вигляду з модельованою головою. До другого типу відносяться фішки з зооморфними головами: баранів, бовинів, оленів. До третього типу належать схематизовані фігурки. Четвертий тип – амфісбени – двоголові статуетки, в яких голови знаходяться з протилежних сторін. Порожні статуетки поєднують три типи зображень: шостий тип – фігурки-ковчежці мають невеликі заглиблення у спині, вони зображують бовинів (овидів). Сьомий тип – порожні фігурки з отворами, вони фрагментарні й мало чисельні. Восьмий тип – брязкальця з невеликими порожнинами. На трипільських поселеннях знайдено брязкальця у вигляді птахів, пташиних голів, оленів, бовинів.
Для оздоблення статуеток використовувалися відбитки нігтя, пальцьові защипи, накольчастий та прокреслений декор, частіше розпис. Більша частина зооморфних зображень не орнаментована. Особливо улюбленими були зображення ведмедя – хранителя і володаря води. Найшанованішими свійськими тваринами, судячи зі статуеток, були вівця, бик і баран. В окремих святилищах знайдено не тільки поодинокі фігурки цих тварин із великими рогами й добре промодельованими формами, а й десятка статуеток, кинутих до культових ям під час релігійних обрядів.

Ще одна цікава деталь трипільського гончарного ремесла – голови биків із розлогими рогами; такі голови прикрашали посуд.
В експозиції «Старожитностей Поділля» ми маємо змогу оглянути різного типу жіночі статуетки, а також зображення бика, собаки та сильно стилізоване зображення тварини, яке не піддається атрибутуванню.

Теги: археологічна спадщина, трипільська культура

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.