Перейти на мобільну версію сайту


02.09.2016

ТЕРЕМЕЦЬКІ КІНСЬКІ ВУДИЛА

Серед експонатів у вітрині, яка присвячена періоду раннього залізного віку, увагу привертає дуже цікавий експонат – бронзові кінські вудила кіммерійського типу. Знайдено їх було в урочищі Веприк на лівому березі Дністра за два кілометра на південний схід від села Теремці місцевим жителем Крижанівським. Знахідка була вивчена співробітниками Давньоруської Дністровської експедиції, після чого передана до музею в Кам’янці-Подільському.

археологЗнаний дослідник кінської збруї скіфського та передскіфського часу, кандидат історичних наук Олександр Могилов (випускник історичного факультету Кам’янець-Подільського національного університету ім.І.Огієнка) описує вудила з Теремців як «двокільчасті суцільнолиті з псаліями, які перепендикулярно відходять від одного із зовнішніх кілець вудил». Такий тип вудил, на думку дослідників, є проявом передньоазійського впливу на новочеркаські прототипи. Знахідка відноситься до типу Єнджі, Майкопу, Костянтинівки. Беручи до уваги, що кіммерійці вперше зафіксовані в останній чверті VIII столітті до нашої ери, Олександр Могилов датує цей екземпляр вудил не раніше останньої чверті VIII – початку VII століть до нашої ери.

Цікаво, що з VIII століття до нашої ери у Середньому Подністров’ї багатьма дослідниками фіксуються пам’ятки, що характеризуються наявністю в комплексах предметів, властивих кочовим суспільствам. Ларисою Крушельницькою, Миколою Бандрівським, Володимиром Захар’євим та Олександром Могиловим вони виділяються у специфічну «вершницьку» культуру, локалізовану в межиріччі Жванчику й Ушиці та придністровській частині Північної Буковини. У спорядженні коня «вершницької» культури знайшли свій вияв центральноєвропейські та кіммерійські впливи. Відсутність знахідок їхнього серійного виробництва та ливарних форм у Подністров’ї, на думку Олега Дереха, дозволяє судити про те, що своєю більшістю подібні вироби були імпортованими з інших територій. Поєднання в одному комплексі елементів спорядження коня фракійських та кіммерійських зразків і численні знахідки предметів озброєння дозволяють припускати, що носіями «вершницької» культури в Подністров’ї була військова верхівка місцевих племен, озброєна та екіпірована, згідно з вимогами, які диктував той час.

Розберемося також із тим, що являють собою кінські вудила й для чого вони призначалися. Вудила – невід’ємна складова вуздечки, частина кінської збруї, що являє собою залізні стрижні, поєднані один із одним, що кріпляться до ременів вуздечки і вставляються до рота коня.

Оскільки вудила дозволяють дуже точно керувати твариною, виникли вони майже одночасно з одомашненням коней. Проте найстаріші предмети такого типу не зберіглися, тому що виготовлялися з природніх матеріалів. Наразі найдавніші металеві вудила були знайдені на двох археологічних ділянках в Ботаі й датуються 3500-3000 роками до нашої ери. Між 1300 та 1200 роками до нашої ери почали широко використовувати бронзові вудила.

У ротовій порожнині тварини вудила розташовуються на беззубій ділянці нижньої щелепи і створюють тиск на м’які тканини та опосередковано на кістку. У залежності від сили натягу віжків вудила можуть делікатно впливати або викликати відчутний дискомфорт і біль.

У разі помірного натягу віжків з обох кінців кінь зупиняється, якщо віжкі натягуються нерівномірно, то кінь, поступаючись тиску, повертає в той бік, де вплив більш відчутний.

Надмірний натяг, різкі ривки віжками, неправильне розташування вудил у роті або невідповідність їх розміру ширині щелепи непокоять тварину, змушують її неадекватно реагувати на дії вершника. Інколи трапляється, що при різкому ривку кінь затискає вудила зубами, при цьому він позбавляється неприємних відчуттів і робиться некерованим. Такі випадки знайшли відображення у народному фольклорі, зокрема, фразеологізм «закусив вудила» означає некеровану, люту людину.

Теги: археологічна спадщина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.