Перейти на мобільну версію сайту


16.09.2016

СКІФСЬКІ ПРИКРАСИ

skfy01Сьогодні ми присвятимо увагу скіфським прикрасам. У скіфів була справжня пристрасть до красивих речей. Вони отримували задоволення, прикрашаючи себе, своїх коней і предмети побуту. Їхня любов до ювелірних виробів проявилася у всьому. Найкрасивіші з них були, природно, знайдені в царських могилах, у яких незмінно небіжчики прикрашалися золотими діадемами, головними уборами, поясами, сережками, кільцями, крученими намистом і браслетами, підвісками, амулетами, намистинами, ґудзиками та пряжками і медальйонами.

Але навіть менш значні поховання показують достаток ювелірних предметів і дорогоцінних матеріалів. Так, голова людини, похованої в кургані Синявка, була покрита золотими пластинками з зображеннями оленів. У Келермесському кургані або первісна любов до ювелірних прикрас, або примітивний страх, що душа померлого може покинути тіло через отвори ніздрів, вух і очниці, спонукала присутніх на похороні людей заповнити його ніс і очні западини мастикою з дорогоцінними каменями, а вуха – емаллю клуазоне ранньоперського походження. Золоті дрібнички часто покривають кістки небіжчиків. У більшості це маленькі карбовані пластинки, які використовувалися для оздоблення одягу.Skifskaya-pektoral На багатьох із них зображені геометричні або неточні мотиви, а стилізовані розетки й пальмети є найбільш популярними з абстрактних форм. Зображення тварин ще більш численні й час від часу з’являються жанрові сцени. Вони представляють особливий інтерес, адже допомагають пролити світло на спосіб життя скіфів – єдині графічні згадки про музикантів або про борців походять саме з таких джерел. Платівки різні за формою і розмірами; широко поширені кружечки, смужки і ґудзики. Довгі вузькі стрічки зустрічаються дещо рідше; їх використовували тільки як головні прикраси. У свою чергу, головні убори дуже різноманітні, починаючи від золотих, прикрашених дорогоцінними каменями діадем, ажурних ободків висотою до 4 дюймів або золотих шапок на підкладці зі шкіри чи червоної повсті і закінчуючи різьбленими дерев’яними коронами або рельєфними шкіряними вежами, приробленими до верхівок повстяних ковпаків. У більш бідних могилах схожі предмети зроблені здебільшого швидше з бронзи й заліза, ніж із золота, і все ж навіть у цих випадках та ж любов до пишного оздоблення виражена з не меншим мистецтвом і тонкістю, ніж у виробах із більш дорогих матеріалів.

scythiaЗолоті лобові прикраси зазвичай грецької роботи часто знаходять на півдні Росії, де браслети і кручені металеві намиста носили як жінки, так і чоловіки. І справді, ціла низка цих браслетів заслуговує того, щоб їх включили в список найпрекрасніших ювелірних виробів стародавнього світу. На Кавказі в деяких виробах помітний ахеменідський вплив, але всі вони чітко відображають особисті смаки та інтереси скіфів. Золоті плетені ланцюжки і намиста не менш прекрасні, ніж найбільш масивні ювелірні вироби. Знайдені в Пазирику примітивні шийні прикраси, вирізані з дерева, із зображеннями оленів та грифонів, вкриті золотою фольгою і нанизані на бронзовий обруч, нагадують за стилем не менш примітивний і значно пізніший за часом виготовлення обідок із Новочеркаська. 

Сережки знаходять на більшості тіл; чоловіки носили одну сережку, а жінки – дві. Кільця носили на пальцях і ті й інші; часто на кожному пальці обох рук виявляють по кілька кілець. Дуже популярними були різноманітні амулети: ікла тварин, що мали магічну силу, камені незвичайного кольору, ассірійські циліндричні печатки.

Серед прикрас, представлених в експозиції музею археології, можемо побачити намистини, завушну сережку та залишки масивного литого бронзового дзеркала. Походять вони зі скіфського кургану VI-V століть до нашої ери. Велику зацікавленість викликає щелепа леопарда з бронзовою дужкою і пластинкою срібла. Імовірніше за все вважати цю знахідку амулетом-оберегом житла, який передавався з покоління в покоління.


Теги: археологічна спадщина, скіфія

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.