Перейти на мобільну версію сайту


26.08.2016

СКІФСЬКА ЗБРОЯ

скіфська зброяПовертаючись знову до періоду раннього залізного віку, у вітрині ми маємо змогу побачити предмети озброєння, а саме - скіфський кинджал та наконечники списів і стріл. Отже, розберемося із тим, що саме входило до складу озброєння скіфського воїна. 

Скіфський меч або ж акінак був завдовжки 40-60 см при ширині в 4,5-6 см. Рукоятка меча складалася із навершшя, власне рукоятки та хрестовини. Скіфські мечі VIII-VI століть до нашої ери, а саме цей період найбільш характерний для території Поділля, мали брускоподібні або прямокутні навершшя. У V столітті до нашої ери з’явилися вже антеноподібні та зооморфні навершшя й овальні хрестовини з поглибленням у нижній частині. Для цього та попереднього періоду клинки мечів були з майже паралельними лезами й у вигляді трикутника з досить широкою основою. У IV столітті до нашої ери навершшя частіше овальні, а хрестовини трикутні. У цей час клинки більшості мечів мали форму трикутника з вузькою підставою, витягнутою до вершини.

Крім мечів під час ближнього бою скіфські воїни використовували також кинджали, які мали довжину 30-40 см.

Характерні для скіфів і такі типи зброї, як бойова сокира, клевець та булава. Кілька сокир було знайдено в похованнях знатних скіфів. Найчастіше вони мали вузьке лезо, кругле вушко та чотиригранний або круглий обух-молоток. У похованнях знатних скіфів іноді зустрічаються булава та пірнач.

Одним із основних видів скіфського наступального озброєння був спис. Вів використовувався в кінному і пішому боях, міг бути як колючою, так і метальною зброєю. Скіфські списи мали довжину 1,7-2,2 метра та залізні наконечники, які надягали на нижній кінець древка. У VI-V століттях до нашої ери застосовувалися списи з досить тонкими і легкими наконечниками лавролистої форми. У IV-III століттях до нашої ери більшість скіфських списів мали наконечники з довгим пером гостролистої форми, ромбічними або овальним у перерізі. 

Скіфський лук мав форму близьку до грецької букві «сигма» та довжину 60-70 см. Універсальність скіфського лука полягала в тому, що по суті він являв собою «дерев'яну пружину» – у будь-яку хвилину готовий до бою механізм. Це робило його незамінним у бою як для пішого, так і для кінного воїна. Завдяки скіфам знайшов своє широке поширення новий тип стріл – із гранованими бронзовими наконечниками зі втулкою. Ці стріли дозволили набагато підвищити ефективність стрільби з лука. Стріли відповідали луку й мали довжину 60-70 см. Їхні держаки з оперенням на кінці часто розфарбовували в червоний, рідше – у червоний та чорний кольори. Держаки виготовлялися із тополі, ясена, берези, а також із тростини. Очевидно, перед боєм скіфи часто просочували стріли отрутою рослинного чи тваринного походження. Найчастіше застосовувалася отрута різних видів гадюк. Для носіння лука та запасу стріл скіфи використовували спеціальний футляр – горит. Він мав довгасту форму, звужувався до низу. У лівій верхній частині горита знаходився прямокутний виступ, який призначався для захисту тятиви лука, вміщеній у його велике відділення. Зверху цього відділення розташовувалася невелика кишеня для стріл. Горити виготовлялися із дерев’яних тонких дощок і покривалися шкірою. Уздовж боків і низу для міцності розміщувалися залізні стрижні. Крім горита скіфські воїни для носіння запасу стріл іноді користувалися сагайдаками. Горит або лук зі стрілами скіфські воїни завжди носили на лівому боці, прикріплюючи їх до поясу.

Значного розвитку досягли в скіфів і захисні обладунки. У бою широко використовувались складені на шкіряній основі з дрібних металевих пластинок щити, панцири, бойові пояси, шоломи. Металеві шоломи були відомі скіфам вже в VII столітті до нашої ери. Вони досить точно передавали форму голови. У V-III століттях до нашої ери скіфи користувалися грецькими шоломами, більшість із яких належали до античного типу. Лускаті панцирі складалися з металевих лусочок прямокутної форми з прямим верхом і заокругленим низом, які нашивалися на шкіряну основу. Груди захищалася пластинками досить великих розмірів, а плечі – пластинками менших розмірів. У VIII–VII століттях до нашої ери скіфи користувалися щитами з дерева та шкіри, однак, мабуть, уже в той час у них з’явилися перші щити, які були обшиті залізними пластинами. Щити мали овальну, прямокутну та майже квадратну форми.


Теги: археологічна спадщина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.