Перейти на мобільну версію сайту


22.01.2016

ПАЛЕОЛІТИЧНЕ МИСТЕЦТВО

Уже в часи палеоліту з’являється первісне мистецтво. Виникло воно близько 30.000 років тому за доби пізнього палеоліту.

В експозиції відділу «Старожитностей Поділля» Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника в першому залі можна побачити уламок кістки з початком гравірування зображення мамонта. Вік артефакту становить близько 10.000 років до нашої ери. З невідомих для нас причин первісний майстер не завершив роботу, археологіятож зображення досить схематичне. Гравюра являє собою контурне зображення тулуба тварини з двома бивнями в передній частині.

Для пізньопалеолітичного часу широко відомі зразки образотворчого мистецтва. Так, розкопки в Мізині виявили чудові браслети, вирізані з бивня мамонта. Один із них суцільний, а другий складається з п’яти окремих пластин; обидва вони покриті складним різьбленим орнаментом. Мізинські браслети належать до унікальних зразків прикладного декоративного мистецтва стародавньої Європи. До творів такого мистецтва слід також віднести розфарбовані кістки мамонтів із мізинського та межиріцького жител. Дуже цікавою є знахідка в Межиріччі уламка бивня з різним складним малюнком, у якому науковці вбачають план самого Межиріцького поселення з чотирма житлами й вогнищами в них.

Найпоширенішим видом палеолітичного образотворчого мистецтва були жіночі статуетки, відкриті на багатьох стоянках пізнього палеоліту Східної Європи. Особливе місце з-поміж них посідають фігурки зі стоянки Мізин. Зроблені з бивня мамонта, вони передають дуже стилізований жіночий образ.

Зображення на кістках тварин у межах України виявлені також на стоянках Кирилівська в Києві та Молодова V.
До провідних напрямів образотворчої діяльності людини належали палеолітичний анімалізм (від латин. «анімал» – «тварина») і антропоморфічний комплекс неоантропа (втілення образу людини).

Для печерного мистецтва характерні найдавніші натуралістичні зображення – відбитки людської руки, серії прямих та хвилястих паралельних ліній, проведені пальцями по сирій глині, палеолітичне гравірування, розписи, барельєфи, окремі витвори з глини. Скульптури та малюнки, що зображують тварин, реалістичні, а людські дуже умовні та схематичні, і найчастіше являють собою фігури або фантастичних антропоморфних істот, або людей у звіриних масках.

Найвідомішою палеолітичною пам’яткою України, яка гарно представляє образотворче мистецтво, є Кам’яна Могила – курганоподібна височина природного походження із виходами скель, де багато карстових печер і гротів. Слідів звичного проживання людини тут ніде не зафіксовано, але дослідженнями виявлено, що вона використовувалася в культових цілях, починаючи від пізнього палеоліту.

До предметів первісного мистецтва належать «чуринги» – невеликі камені, вкриті зображеннями та магічними знаками, а також малюнки на стінах гротів.

Крім образотворчого мистецтва, в період пізнього палеоліту набули певного розвитку музика, обрядовий танок тощо. Це засвідчено знахідками кістяних флейт, жіночих статуеток у позі танцю та ін. Сергій Бібіков вважав, що відкриті в Мізині кістки мамонта, розписані червоною фарбою, становили разом із кістяними молоткоподібними виробами ансамбль ударних музичних інструментів.

Теги: археологічна спадщина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.