Перейти на мобільну версію сайту


15.01.2016

КРЕМ’ЯНІ ЗНАРЯДДЯ РАННЬОГО ПАЛЕОЛІТУ

2016 рік у газеті «КлюЧ» пройде під патронатом головної музи археологів - Археології. Цикл статей буде побудований на основі експозиції відділу «Старожитностей Поділля» Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника (директор Віктор Травінський). Усі експонати, про які ми писатимемо, ви зможете побачити на власні очі, завітавши в музей за адресою: вул.Іоанно-Предтеченська, 2.

Як і минулого року, допитливі читачі матимуть змогу проявити свою ерудицію, давши відповідь на запитання номера та отримавши приз від музею-заповідника.

Отож, перша наша публікація стосується крем’яних знарядь праці, які відносяться до періоду нижнього або ж раннього палеоліту. Саме ці предмети розпочинають експозицію в першому залі. Єдиною ранньоашельською археологічна спадщинастоянкою на території Кам’янеччини є Лука-Врублівецька. Вік палеолітичної стоянки сягає понад 300.000 років тому. Досліджували поселення Павло Борисковський та Сергій Бібіков у 1946-1948 роках, а пізніше обстеження проводила Лідія Кучугура. Одне ранньопалеолітичне стійбище знаходиться на березі Дністра, ще два - за один кілометр нижче від Луки-Врублівецької і на плато біля населеного пункту.

У цей період існування людство було представлене архантропами, які відносяться до homo erectus (людина прямоходяча). Вони мали середній зріст до 170 см та об’єм мозку до 1300 куб.см. Тогочасні гомініди мали масивний скелет, розвинену мускулатуру, низьке чоло, виступаючі надбрівні дуги, масивні нижні щелепи з ледь помітним підборіддям. Поверхня тіла архантропа була вкрита шерстю. Важливим є те, що на цей час змінилася будова руки – розвиток великого пальця дозволяв утримувати в руці предмети.

Період раннього палеоліту характеризується мінливістю клімату, коли поступове похолодання, спричинене наступом льодовика, змінювалося періодами потеплінь. Для захисту від холодних вітрів споруджувалися примітивні заслони й огорожі від вітру, намети зі шкіри. Тогочасні гомініди займалися полюванням та збиральництвом – збирали їстівні плоди, ягоди, корінці, слимаки тощо. Активно почав використовуватися вогонь, за допомогою якого людина могла як зігрітися, так і запекти м’ясо. Архантропи формували невеликі групи людей чисельністю 20-30 осіб, які утворювали первісне стадо, всередині якого стосунки ще мало чим відрізнялися від контактів тварин.

Для ранньоашельської доби характерна поява однотипних примітивних кам’яних та дерев’яних (загострені палиці, дерев’яні киї та ін.) знарядь праці, що засвідчує початок переходу до свідомої виробничої діяльності. Крем’яні знаряддя праці цього періоду представлені масивними відщепами, рубилами, чоперами та чопінгами (оббита та загострена галька).

На палеолітичній стоянці Лука-Врублівецька виявлено близько 50 крем’яних знарядь праці, які мають сліди штучної обробки. Знаходилися вони на смузі вздовж Дністра довжиною 300 метрів. Одне крем’яне знаряддя траплялося приблизно на площі в 200 кв.м. Всі вони виготовлені з непрозорого кременю, який за структурою схожий на крем’яний сланець; поверхня не патинізована. Серед виявлених знарядь виділяються рубила, які виготовлялися шляхом оббивання крем’яної заготовки з двох боків, набуваючи довгастої плескатої форми. Також виявлено три округлі дископодібні нуклеуси (крем’яні ядрища, з яких виготовляли знаряддя паці) 5-6 см у поперечнику.

У статті «Роботи в галузі вивчення палеоліту на Середньому Дністрі в 1946 р.» Павло Борисковський описав вісім знайдених ним у Луці-Врублівецькій крем’яних відщеп. Три з них мали розміри 12х6?3 см, 11х5х1,5 см та 4,5х3 см.  
Ще однією стоянкою раннього палеоліту на території Хмельниччини є ранньоашельське місцезнаходження біля смт Меджибіж у гранітному кар’єрі, вік якого сягає близько 400.000 років тому. У ході досліджень було виявлено крем’яні скребла, сколи, нуклеуси та кістки тварин (трогонтерієвий слон, етруський носоріг та ін.).

Теги: археологічна спадщина, відділ «Старожитностей Поділля», музей-заповідник

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.