Перейти на мобільну версію сайту


18.01.2013

ХРИСТОС ХРЕСТИВСЯ! В РІЧЦІ ЙОРДАН!

Завтра православні віряни святкуватимуть третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят - Водохреща або Богоявлення.
На відміну від багатьох свят, що поєднали традиції народні й церковні, це суто християнське свято, яке прийшло до нас із запровадженням християнства. Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Святий Дух. Звідси й пішла традиція хрещення у воді.
Своїм хрещенням у Йордані Ісус Христос започаткував Таїнство водохрещення – одне із семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби наново народжується для життя в Христі.

ВОДОХРЕЩЕНСЬКІ ТРАДИЦІЇ
Напередодні Водохреща святкують другий Святий вечір, або «Голодну кутю». Увесь день потрібно постити, а вечеря має складатися з пісних страв - смаженої риби, вареників з капустою, гречаних млинців на олії, куті та узвару. Після вечері всі кладуть ложки в одну миску, а зверху - хлібину, «щоб хліб родився».
За тиждень до Водохреща чоловіки вирубують в річці великий хрест із льоду, обливають його червоною фарбою або буряковим квасом. Так саме з льоду вирубують і престол побіч хреста. Завершують святкову композицію соснові або ялинові гілки у iisus-hristos.jpgвигляді арки — це «царські врата».а
У святковий день, після богослужіння в церкві, громада йде до річки. Біля льодового хреста священник під спів хору занурює хрест в воду. Після цього вода вважається священною, і люди можуть набирати її з ополонки додому.
За народними віруваннями, коли священник опускає хрест у ополонку, з річки вистрибує нечиста сила, і гуляє вона землею до тієї пори, поки якась жінка не випере в річці білизну. Тож господині не квапилися повертати нечисть у воду, намагалися не прати протягом тижня після Водохреща, «щоб більше вигибло нечистої сили від водосвятських морозів».
А ще кажуть, що в цей день вода в річці на мить перетворюється на вино...
Принісши додому свячену воду, господар кропить усе в оселі й господарстві. Родина сідає до столу, перед цим випивши свяченої води. Дівчата, набравши з освяченої ополонки води, наливали її у велику миску, на дно клали пучок калини або намисто і вмивалися — «щоб лиця красні були».
Перший понеділок після Водохрещення вважається святим. Цього дня можна їсти лише пісні страви. Після Хрещення Господнього розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля. Молодь збиралась на вечорниці, сім'ї влаштовували складчини та ходили один до одного в гості.

ДОПОМОЖИ, СВЯТА ВОДИЦЕ!
Вважається, що на Водохреща вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. Принесена на Богоявлення з храму свячена вода повертає здоров'я, відновлює сили, збагачує енергією. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин.
Й досі, залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.
iordan-vecherom.jpgОсвячену на Водохреща воду потрібно вживати натщесерце. Кажуть, що саме за цієї умови вона має найбільшу силу. Воду бережуть упродовж року, ласкаво називаючи її «водичкою-йорданичкою». Деякі священики переконані, що не існує ліків кращих за святу воду.
- Водохрещенська вода - це велика святиня, матеріальний посередник між Богом і людиною, покликаний зміцнювати віру в Божу благодать, - переконані священослужителі. - Тому не можна сприймати свячену воду так, як аптечні ліки чи якийсь магічний талісман. Щирі молитви, дотримання посту, святе причастя, таїнство соборування часто стають порятунком для хворих, які живуть з вірою у Бога. І свячена Водохрещенська вода, яку треба пити натщесерце з молитвою, має надзвичайні властивості. Це - чудо Боже.
Вірячи в диво, не варто забувати, що добрі справи творяться лише тоді, коли думки й помисли ваші чисті.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ
Існує чимало прикмет і вірувань, пов’язаних з Водохрещам. Ось, деякі з них:
- на Водохреща день ясний - хліба будуть чисті, похмурий - у хлібі буде повно «сажки», йде лапатий сніг - на врожай;
- якщо дерева вкриті інеєм, то навесні у відповідний день тижня треба сіяти яру пшеницю: «вродить, як гай!»;
- під час освячення води йде сніг - добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба;
- йде сніг - на врожай гречки: зранку - ранньої, вдень - середньої, а ввечері - пізньої;
- коли на Водохреща випав повний місяць, бути великій воді;
- якщо в цей день зоряна ніч, вродять горіхи і ягоди;
- коли на Водохреща риба табунами ходить, на рої добре.

Теги: Йордан, Водохреща, свячена вода

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.