Перейти на мобільну версію сайту


30.10.2015

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ПІАНІСТ

Сьогодні поговоримо про українського композитора, піаніста та педагога Владислава Зарембу.
Народився Владислав Іванович 27 червня 1833 року в м. Дунаївці.

Дитинство та юність майбутнього композитора й музиканта пройшли на Поділлі, де він поріднився з самобутніми народними подільськими піснями, які, за свідченням сучасників, він чудово виконував під власний акомпанемент. Ще Владислав Зарембаз юності Владислав збирає та записує українські та польські народні пісня, завдяки чому згодом він створить їх високохудожні обробки для голосу і фортепіано.

1846 року, коли хлопцю було 12 років, його сім’я переїхала до губернського Кам’янця-Подільського. Тут він здобув музичну освіту, навчаючись у відомих музикантів та педагогів братів Антона та Івана Коціпінських, які сильно вплинули на формування музичного світогляду та смаків Владислава Заремби. З 1855 року він працював органістом кафедрального костелу в Кам’янці та давав уроки гри на фортепіано.

На початку 1860-х років через близькість до польських революційних кіл Владислав Заремба зазнав переслідувань від місцевої поліції, тому змушений був переїхати до Житомира.

1862 року Владислав Іванович переїхав до Києва, де він здобув загальне визнання як талановитий педагог, невтомний пропагандист музичної культури, обдарований композитор. Там він викладав гру на фортепіано та хоровий спів у міських приватних жіночих пансіонах та інституті шляхетних дівчат.

У цей період з-під пера Владислава Івановича Заремби з’являються фортепіанні п’єси, пісні та романси на слова Тараса Шевченка, Євгена Гребінки («Ні, мамо, не можна нелюба любить»), Михайла Петренка («Дивлюсь я на небо»),  Олександра Афанасьєва-Чужбинського («Козак від’їжджає, дівчинонька плаче»), Степана Руданського («Повій, вітре, на Вкраїну»), Степана Писаревського («Де ти бродиш, моя доле») та польських поетів. Серед фортепіанних п’єс можна згадати «Прощання з Україною», «Думка-шумка», «Реве та стогне Дніпр широкий», «В кінці греблі шумлять верби», «Зібралися всі бурлаки».

Владиславу Зарембі належить збірка романсів та пісень на вірші Тараса Шевченка «Музика до Кобзаря», яка  містить понад 30 творів: «І багата я, і вродлива я…», «На улиці невесело…», «Така її доля…», «Утоптала стежечку…», «Чого ти ходиш на могилу?», «Якби мені, мамо, намисто», «Якби мені черевики» та ін. Деякі з них стали народними піснями.

Як композитор, Владислав Заремба започаткував новий жанр в українській музиці – фортепіанну фантазію на тему української народної пісні. Велику популярність здобули його фортепіанні обробки народних пісень: «Гей, ви хлопці, славні молодці», «Ні, мамо, не можна нелюба любити», «Стоїть гора високая» та ін.

Важливий внесок композитора також у створення вокального та фортепіанного педагогічного репертуару. Владислав Заремба польською мовою видав популярні педагогічний збірник «Пісенник для наших дітей» («Spiewnik dia naszych dziatek») та збірку п’єс для фортепіано «Маленький Падеревський» («Maly Paderewsky»).
Мелодика більшості творів композитора близька до традицій української народнопісенної творчості.
Помер Владислав Іванович Заремба 24 жовтня 1902 року в Києві.

Прославився і син Владислава Заремби Сигізмунд, який став диригентом, композитором, музичним критиком й піаністом. Народився він 11 червня 1861 року в Житомирі. Закінчив юридичний факультет Київського університету, де вчився грати на віолончелі. Музичну освіту здобув самотужки, навчаючись у батька, а також в автора першого в Україні підручника з гармонії Андрія Казбирюка.

Пізніше, у 1896-1901 роках, Сигізмунд Заремба працював директором музичного училища у Воронезькому відділенні Російського музичного товариства. У цей час вперше у Воронежі під його керівництвом виконана Шоста симфонія Чайковського. Після 1901 року жив у Петербурзі. Помер 27 листопада 1915 року. Написав твори для оркестру: симфонічна картина «Сфінкс», соната і полонез; камерні – струнний квартет, фортепіанне тріо; багато п'єс для фортепіано і романсів, з яких виділяється цикл пісень «Ганя».

Теги: краєзнавча вікторина, Владислав Заремба

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


ВИБОРИ-2020

Початок : 10.08.2020 12:14:00
Закінчення: 14.08.2020 12:14:00
Голосів: 391
Опитування активне.


Нові чи старі обличчя? За кого голосуватимете на місцевих виборах 25 жовтня - "старого" голову громади чи нового кандидата?

  
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.