Перейти на мобільну версію сайту


11.12.2015

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ФІЛОСОФ

Сьогодні поговоримо про філософа Сильвестра Гогоцького, який є уродженцем нашого міста.
Сильвестр Гогоцький народився 17 січня 1813 року в Кам’янці-Подільському. Особливу роль у його духовному становленні відіграв батько – протоієрей, який працював професором словесності в Подільській духовній семінарії. Завдяки батькові майбутній філософ захопився малюванням та грою на Сильвестр Гогоцькийскрипці.

Освіту Сильвестр здобував спочатку в Кам’янецькому духовному училищі, куди, завдяки домашній освіті, вступив одразу до другого класу в 1821 році. Подальші освітні студії продовжив у Подільській духовній семінарії, до якої вступив 1827 року. Під час навчання спудей проявив непересічні здібності, що наштовхнуло на думку семінарське начальство відрядити його на навчання до духовної академії після закінчення середнього класу. Проте батько вирішив, що син має прослухати повний семінарський курс, тож Подільську духовну семінарію юнак завершив 1833 року. Як кращого випускника Гогоцького направили на навчання до Київської духовної академії, яку той завершив 1837 року. У стінах навчального закладу він вивчав історію філософії, логіку, психологію, метафізику, моральну філософію та інші, що пізніше відіграло значну роль у формуванні його наукових інтересів. Філософські предмети викладали Іван Скворцов, Орест Новицький та Йосип Міхневич.

Завершивши навчання, Сильвестр Гогоцький залишився викладати в Київській духовній академії. 1 вересня 1837 року його призначили вчителем польської мови. З жовтня 1839 року він викладав також німецьку мову. Проте вже в жовтня 1842 року він отримав посаду бакалавра філософських наук.

З 12 лютого 1848 року Сильвестр Гогоцький почав викладати в університеті св.Володимира, читаючи курс з історії новочасної філософії та етики. Проте основним місцем роботи й далі продовжує залишатися Київська духовна академія, де він обіймав посаду екстра-ординарного професора по класу філософських наук.
1850 року вчений захистив дисертацію «Діалектична система Геґеля, її достоїнства і вади». 20 грудня того ж року Міністерство народної просвіти присвоїло йому докторський ступінь.

Після звільнення із духовної академії, 15 січня 1851 року Гогоцького призначили цензором Київського цензурного комітету. Проте вже 6 квітня 1851 року його перевели на кафедру педагогії університету св.Володимира. У 1854-1860 роках Сильвестр Сильвестрович читав також педагогіку та дидактику в Київському училищі графині Левашової, а протягом 1857–1861 років викладав історію в Київському Володимирському кадетському корпусі.

У серпні-вересні 1861 року вчений перебував у закордонному відрядженні, відвідавши Берлін, Дрезден, Краків та спілкуючись із Дістервеґом, Мішле та іншими.

Влітку 1862 року Сильвестра Гогоцького призначили деканом історико-філологічного факультету університету, однак вже через рік він полишив цю посаду.

Формально, вийшовши у відставку наприкінці листопада 1867 року, Гогоцький фактично не припиняв викладацької діяльності, працюючи за наймом.

11 січня 1869 року наказом Міністра народної просвіти вченого знову офіційно поновили в університеті в статусі ординарного професора філософії.

Майже п’ятдесятирічне педагогічне і наукове служіння Сильвестр Гогоцький завершив 1886 року через невиліковну нервову хворобу і цілковиту втрату зору. Останні роки професор провів з родиною в придбаній колись садибі в селі Некрашах під Києвом.

29 червня 1889 року Сильвестра Гогоцького не стало. Поховали його на території Києво-Видубицького Свято-Михайлівського монастиря.

Перу відомого кам’янчанина належать праці «Критичний погляд на філософію Канта» (1847), «Про характер філософії середніх віків» (1849), «Огляд системи філософії Гегеля» (1860), «Два слова про прогрес», «Сучасність» (1860), «Вступ до історії філософії» (1871), «Філософський лексикон» (1857-1873), «Філософський словник або Коротке пояснення філософських та інших наукових висловів, що зустрічаються в історії філософії» (1876), «Про різницю між вихованням та освітою в давні і нові часи» (1879) та ін.

Теги: краєзнавча вікторина, Сильвестр Гогоцький

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.