Перейти на мобільну версію сайту


04.12.2015

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ АРХЕОЛОГ

Сьогодні поговоримо про представника науки, а саме - археолога, доктора історичних наук Софію Березанську, які народилася в місті над Смотричем.

З’явилася на світ Софія 15 травня 1924 року в Кам'янці-Подільському в шляхетній родині з глибокими інтелігентними традиціями. 1932 року сім’я дівчини потрапила під репресії. Її батька, який був офіцером, ад'ютантом, заарештували, а родину вислали до Астрахані. З початком Другої світової війни, коли Софія закінчила школу, сім’ю переправили до північного Казахстану.

Саме на казахських просторах дівчина розпочала трудову діяльність, працюючи трактористкою. Проте така доля неСофія Березанська влаштовувала Софію, і вона нелегально виїхала до Кизил-Орди, де вступила до Об'єднаного українського університету.

Ще студенткою Софія Березанська переїхала до України, де перевелася на навчання до Київського державного університету імені Тараса Шевченка на історичний факультет, який з відзнакою закінчила 1948 року. У цей час відбулася знакова зустріч Софії з істориком та археологом Лазарем Славіним, який допоміг їй отримати призначення в Херсонський історико-археологічний музей, у якому вона почала працювати з 11 травня 1948 року на посаді старшого наукового співробітника. 

Восени 1949 року Софія Березанська вступила до аспірантури Інституту археології. Наказом по Херсонському музею від 1 листопада 1949 року вона звільнена з посади старшого наукового співробітника у зв'язку з навчанням в аспірантурі на денній формі. Усе її майбутнє життя та наукова діяльність були пов'язані з Києвом. Аспірантський етап життя Софії Березанської пов'язаний з відділом скіфо-сарматської археології, але її науковим керівником та вчителем був академік Петро Єфіменко, фахівець з первісної археології.

1953 року Софія Березанська закінчила аспірантуру, а невдовзі захистила кандидатську дисертацію «Пам'ятки передскіфського часу на Уманщині та їх історичне значення», присвячену білогрудівській археологічній культурі. Після цього її зарахували молодшим науковим співробітником відділу первісної археології Інституту археології АН УРСР. З того часу наукові інтереси Софії Станіславівни територіально були пов'язані з регіонами Лісостепу та Полісся. З 1966 року вона працювала на посаді старшого наукового співробітника, а протягом 1986-1997 років – провідним науковим співробітником Інституту археології.

До сфери наукових інтересів Софії Березанської входили історія населення Північної України часів раннього, середнього та пізнього бронзового віку. Вона провела близько 40 археологічних експедицій, серед яких багаторічні дослідження біля села Пустинка Чернігівської області, в урочищі Усове Озеро Донецької області та села Гордіївка Вінницької області. Дослідниця обґрунтувала концепцію культурного розвитку населення Північної України від північно-східних варіантів трипільської культури через пам'ятки культури шнурової кераміки до східнотшинецької і білогрудівської культур раннього залізного віку, а далі до ранньослов'янського періоду. Софія Станіславівна виділила культуру багатопружкової кераміки, східнотшинецьку культуру та лебедівську культуру, а також розробила методику виявлення та повного розкриття всіх житлових споруд на досліджуваній пам'ятці.

Перу Софії Станіславівни належать 5 монографій («Бронзовий вік на Україні», 1964; «Средний период бронзового века в Северной Украине», 1972; «Пустынка. Поселение эпохи бронзы на Днепре», 1974; «Северная Украина в эпоху бронзы», 1982; «Усово Озеро. Поселение срубной культуры на Северном Донце», 1990), 5 колективних книг та біля 110 статей. Вона одна з авторів колективних монографій «Археологія Української РСР» (1971) та «Давня історія України. Первісне суспільство» (1977).

13 грудня 1977 року Софія Березанська отримала Державну премію УРСР у галузі науки і техніки за монографію «Археологія Української РСР» в трьох томах, опубліковану в 1971-1975 роках.
Сьогодні дослідниця проживає в місті Києві.

Теги: краєзнавча вікторина, Софія Березанська

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.