Перейти на мобільну версію сайту


01.07.2016

КАМ’ЯНЕЦЬКІ ГРОШІ В КОЛЕКЦІЇ ПАВЛА РИЖЕНКА

колекціонер (2)Унікальну колекцію старовинних монет та паперових грошей має кам’янецький колекціонер Павло Риженко. Є в ній і гроші Української народної республіки, Російської імперії, Радянського Союзу.

Надзвичайно цікавою виявилася колекція українських бон (документи, які видає особа або установа на право одержання пред'явником певної суми грошей або ін. цінностей - прим.Авт.), значна частина яких друкувалися після революції 1917 року, та ще й в Кам’янці-Подільському.

Ось що пише про бони Володимир Гагенмейстер у журналі «Радянський колекціонер» (1925, №17): «У 1918-19 рр. відсутність розмінних знаків на Україні викликало посилений випуск грошових сурогатів на місцях, між іншим і в Подолії, в колишньому губернському центрі Кам'янці-Подільському, в повітових містах - Проскурові, Новій Ушиці, Барі, Могилеві-Подільському та інших, і навіть у містечках - Миньківцях, Дунаївцях, Зінькові та ін.

Випуск міських, повітових і містечкових бон, іноді навіть багаторазовий, не завжди міг задовольнити потребу населення в розмінних знаки і тому різні організації та підприємства змушені були випустити місцеві - «бони», «розмінні квитки», «росписки», «ордера», «тимчасові знаки», «грошові знаки», «розмінні знаки», «дробні грошові знаки», «кредитові знаки» і просто «знаки». Особливо багато випущено таких сурогатів у Кам'янці-Подільському, судячи за збереженими зразками...

Бони випускалися українською, рідше російською мовами, з підписами-оригіналами або друком осіб, які очолюють установу. Більшість кам'янецьких бон виконано на папері нижчого сорту аж до тонкого обгорткового, звичайно різного кольору для кожного номіналу однієї серії. Друкувалися бони друкарським набором, за винятком Кам'янецького Акцизного Управління (на гектографі) і Кам'янецької Міської Управи (цинкография)...

Автор цієї замітки, в якості художника брав участь у спеціальному засіданні фінансової комісії Кам'янецької Міської Управи, в якій були розглянуті проекти кам'янецьких міських бон, представлені завідувачем одного з місцевих друкарень — «Св. Троїцького Братства». Проекти бон були виконані друкарським ручним набором з одностороннім зображенням.

«Бон один карбованець Кам'янецької Міської Управи», як значиться на першому з них, надрукований на звичайному папері для письма в дві фарби: жовтий фон, що зображає сітку і обрамлення з геометричного візерунка і блакитного кольору текст з гербом Поділлі (сонце з променями) по середині...
Купюра 3 карбованці трохи більшого розміру надрукована в чотири фарби: фон - геометричний візерунок жовтого кольору з повторюваними цифрами «3» і словами «три карбованці» блакитного кольору, посередині червоного кольору ажурний герб у формі, подібнй українським надпечаткам на російських поштових марках того часу. Текст бони надрукований світло-коричневою фарбою.

колекціонер (1)Проекти бон, надруковані в кількох примірниках, комісією не були затверджені, а було запропоновано художнику Р. скласти малюнки для чотирьох бон номіналом у 2, 6, 10 і 20 гривень. Представлені чотири малюнки з характерними для Кам'янця зображеннями — загального вигляду міста, Баторієвої вежі (Батряна брама) старовинної фортеці, були схвалені і придбані Управою, але виконання їх у місцевій цинко-друкарні викликало непереборні труднощі, головним чином фінансового характеру і призвело до того, що власнику цинкографії була надана повна ініціативи умовою швидкого виготовлення бон. Власник цинкографії спростив для себе виконання бон друкуванням одного малюнка для всіх чотирьох номіналів, з заміною лише відповідних цифр і слів...

Кам'янецькі міські бони були в обігу короткий час завдяки поганому паперу швидко зношувалися, крім 20 гривень, надрукованих на щільному сірувато-бузкового кольору паспортному папері з водяними знаками у вигляді хвилястих ліній, розташованих вертикально або горизонтально.

Селяни з недовірою ставилися до міських бон і при розплаті давали своєрідну характеристику, що ці гроші ходять тільки до мосту. Так і міське населення неохоче брало їх у касах різних установ міста. Але подальша доля кам'янецьких бон, як взагалі всіх подільських виявилася іншою. Скромні, непоказні на вигляд бони, з розвитком в СРСР бонізму, привернули увагу колекціонерів, а невеликий тираж і порівняно невелика кількість збережених бон сприяли підняттю їхньої цінності, й бони в наш час незрівнянно цінніші за зовні розкішні, прекрасно виконані з художньої та технічної сторони гетьманські і петлюрівські державні грошові знаки...».

- Колекціонуванням захопився в 90-их роках, - розповідає Павло Риженко. - Важко сказати, чого я тільки не збирав. У результаті зупинився на грошах. Також маю непогану колекцію проїзних квитків, з яких більше сотні - кам’янецькі, є навіть з окупованих ДНР та ЛНР.

- Які найбільш цінні експонати маєте в колекції?

- Цінується те, якими зусиллями вони потрапили в колекцію. Чим кращий стан, тим цінніший експонат. Є, наприклад, такі купюри, які немов з типографії; береш у руки, і душа радіє. Скажу по секрету, коли важко захворів, моя колекція була зі мною в лікарні. Здавалося, що так легше було побороти недугу.

- Раніше колекціонування було досить модним, а сьогодні?

- На жаль, колекціонерів залишилося мало. У Кам’янці ми збираємося в міському Будинку культури, обмінюємося знахідками. Також досить часто їжджу на зліт колекціонерів у столицю. Цікаво, що зараз серед колекціонерів дуже багато жінок, вони збирають різні речі - в основному статуетки, откритки тощо. Під час відкриття туристичного сезону демонстрував на загал свої колекції, то зацікавленість виявили декілька людей. Найбільш допитливою була дівчинка Маша, до речі, вона хоч мала, але захоплюється колекціонуванням.

Бути колекціонером - це як наркотик, почав і вже важко зупинитися.

Кожну колекцію Павло Риженко зберігає у спеціальних альбомах, оформлених з особливою любов’ю. Усі вони - неповторна історія Кам’янця, цінна й унікальна.


Теги: історія, колекціонер

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.