Перейти на мобільну версію сайту


07.08.2015

КАМ’ЯНЧАНИН БОРИС ЗБАРСЬКИЙ

Народився Борис в єврейській сім’ї середнього достатку. Батько, Елій Давидович, служив у київського цукрозаводчика Бродського. Хлопчика непогано підготували вдома, а коли йому виповнилося вісім років, віддали на навчання до Кам’янець-Подільського міського училища. Провчившись там два роки, Борис восени 1895 року перевівся до Кам’янець-Подільської класичної гімназії.

1901 року мати повезла сина за кордон: у Відні професор Ейзельберг, а в Берні професор Теодор Кохер, який Збарський_Борис_Іллічневдовзі, 1909 року, став лауреатом Нобелівської премії з медицини, оглянули хлопця з приводу «водянки» в паху, яку вважали ознаками туберкульозу. Після операції, зробленої Кохером, Борис із матір’ю повернулися до рідного міста.

1906 року Збарський склав іспит на атестат зрілості в Кам’янець-Подільській гімназії. Пізніше Борис поїхав до Женеви, де вступив на природничий факультет університету. 1908 року він одружився зі студенткою Фанні Зільбергман (1884-1971) - уродженкою Кам’янця-Подільського. Син від першого шлюбу Ілля Борисович Збарський також став біохіміком. Розповідаючи письменникові Олександрові Штейнові про дитинство в місті над Смотричем, Борис Ілліч охарактеризував свою подругу як «чарівну гімназистку з товстою косою та великим пишним бантом». Борис залучив її до зберігання, читання та розповсюдження забороненої літератури. Наприкінці життя він згадував: «Частину книг і газет я дав зберігати Фанні, для цього під її ліжком стояла скриня, що замикалася. «Де ти все це взяв?» - запитала мене Фанні. Я не відкрив їй таємниці, сказав лише, що давати для прочитання книги маємо право тільки надійним людям. І вона, і я ночами жадібно продовжували читати».

Борис Збарський брав участь у бальзамуванні тіл Володимира Леніна (1924), Георгія Димитрова (1949). Був беззмінним директором лабораторії при мавзолеї Леніна.

1950 року був заарештований та звинувачений в тому, що написана ним брошура «Мавзолей Леніна», яку три роки поспіль (у 1944-1946 роках) видавав Політвидав, є політично шкідливою. Збарський хоч і прославляв у ній, як це тоді належало робити, Сталіна та «мудру політику партії», але, згідно з висновком експертів, не відобразив ролі Сталіна в дні Жовтневої революції. Збарського звинуватили ще й у тому, що велич завдання бальзамування тіла Леніна він применшив описанням способів бальзамування в стародавньому Єгипті та повідомленням про розтин тіла Леніна. А згадування про те, що мозок Леніна був перевантажений роботою та перевтомлений, визнали наклепом на партію та на Сталіна, які начебто недостатньо піклувалися про вождя.

Крім того, Збарського звинуватили в «підривній роботі проти радянської влади та антирадянській агітації». Його звинуватили, зокрема, і в тому, що в розмові з другом і з дружиною він говорив, що Всеволод Вишневський у п’єсі «Незабутній 1919-й» перебільшив роль Сталіна.

Одним із пунктів звинувачення було те, що на прохання колективу Єврейського театру Збарський відновив понівечене обличчя «американського шпигуна» Соломона Міхоелса - актора, режисера та директора Єврейского театру. А найважчим стало звинувачення в шпигунстві на користь Німеччини.

Збарський перебував у в’язниці майже два роки. Його випустили 30 грудня 1953 року. Невдовзі Збарського реабілітували та відновили в партії. Він не повернувся на роботу в мавзолей, а працював професором на кафедрі біохімії 1-го Московського медичного інституту.

Сили Збарського було підірвано. Йому потрібні були лікування та тривалий відпочинок. 7 жовтня 1954 року прямо на лекції Борис Ілліч Збарський помер від серцевого нападу.

Поховано вченого в Москві на Новодівичому кладовищі (дільниця 4, ряд 15, могила 3).
17 лютого 1967 року в Кам’янці-Подільському Больничний провулок перейменовано на вулицю Збарського.

Відповідь на запитання попереднього номера: - ПОЕТ. Першою правильну відповідь надіслала Тетяна Дутченко, яка отримує 1 бал. Також правильні відповіді надали Анастасія Дзюбинська та Наташа Кравчук, які отримують по 0,5 бала.


Теги: краєзнавча вікторина, Борис Збарський

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.