Перейти на мобільну версію сайту


17.06.2016

ГОРН ЗНАЙШЛИ НА ТРОЇЦЬКІЙ

Кожен новий археологічний сезон у Кам’янці-Подільському приносить нові цікаві та унікальні знахідки. Однією з таких у 2016 році стало знайдення гончарного горна XV ст. на вулиці Троїцькій, 4А. Зазначимо, що протягом останнього часу це третій цього періоду горн на території нашої держави (два інших були розкопані Сергієм Панишко в Жидачеві на Волині та Сергієм Пивоваровим у Чернівцях). 

горнАрхеологічний об’єкт використовувався для виготовлення димленої кераміки, тобто обпалювання керамічних виробів проходило без доступу повітря. Горн складається із двох камер. Одна з них використовувалася для закладання та спалювання дров. Далі через манжет гаряче повітря із димом надходило до другої камери, в якій і відбувався безпосередній випал продукції. У першій камері знайденого горна вдалося розчистити частину стінок та склепіння, нижня частина являла собою пропалену до стану кераміки глину. До того ж, глина має світло-сірий колір – такий, як і та, що використовувалася для виготовлення керамічних виробів (на території Старого міста покладів такої сировини немає, тож вона завозилася з околиць міста).

Друга камера являла собою купол овальної форми, який заповнювався продукцією, а із західного боку був вхід до камери. Ця друга частина горна була вщент заповнена фрагментованими керамічними виробами. Водночас варто відмітити практично повну відсутність виробів із металу на всій площі розкопу горна (30 кв.м). По діагоналі в південно-західному та північно-східному напрямках від горна розташовані дві господарські ями, глибиною до 3,2 метра від нульової відмітки та діаметром до 3 метрів, куди скидали розбиті та браковані вироби. Ще одне заглиблення в материк знаходилося перед входом до другої камери.

Знайдений археологічний об’єкт залишався «in situ» та був підготовлений до музеєфікації.

На превеликий жаль, частину другої камери 9 чи 10 червня було зруйновано вандалами. Що вони там шукали, сказати важко, адже заповнення камери було розгорнуте та залишене. Зазначимо, що вчинені дії є грубим порушенням статей 10 та 22 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» та статті 22 Закону України «Про охорону культурної спадщини». Та, на щастя, комплекс не є повністю втраченим та підлягає частковій музеєфікації, зокрема є можливість зберегти для нащадків та експонувати першу камеру з частиною манжету. Враховуючи вище вчиненні дії щодо археологічного об’єкта, зберегти його «in situ» виглядає на сьогодні не дуже можливим.

Гончарний горн XV століття на вулиці Троїцькій, 4А для Кам’янця-Подільського унікальний ще й тим, що він репрезентує перехід у керамічному виробництві від литовської до польської доби, коли зникають архаїчні давньоруські риси в кераміці та з’являються європейські тенденції у керамічному виробництві. Величезна кількість кераміки дозволить виготовити так звану керамічну карту XV ст. для території Кам’янця-Подільського та околиць. На сьогодні також у планах, окрім музеєфікації, розробити та написати невелику книгу про кам’янецький горн, якою будуть користуватися не тільки археологи та науковці з нашого міста та області, а й з інших регіонів.


Теги: археологічна спадщина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.