Перейти на мобільну версію сайту


25.05.2012

ДЕНЬ МІСТА БЕЗ ДНЯ ЗАСНУВАННЯ

або Коли народився Кам’янець-Подільський?

Минулого тижня ми відсвяткували День міста. Класно, помпезно, людно...
От тільки, піднімаючи келих за наш Кам’янець, ми й досі не може сказати, скільки років нашому імениннику: 1900, 950, 816, чи 738. Адже досі існує ціла низка версій про час заснування міста. Безумовно, кожному патріоту Кам’янця хотілося би «постарити» місто, додати йому сивини, адже чим давніше воно, тим більш значиме. Або ж, говорячи сучасною мовою, тим «крутіше».

РИМЛЯНИ ЗБУДУВАЛИ КАМ’ЯНЕЦЬ!?
(Птолемеєва Клепідава та Пламеницькі)
На сьогодні найдавнішою версією заснування Кам’янця-Подільського є його ототожнення з містом Клепідава, згаданимміст у праці Клавдія Птолемея (Давньогрецький вчений математик, астроном, географ, астролог. Народився в 87 р. н.е - помер у 165 р. н.е.).
Назву згаданого міста виводять від двох слів: римського «ляпіс» – «камінь» та дакійського «дава» – «місто», «укріплення».
Уже саме виведення назви з двох різних мов суперечить здоровому глузду. Невже два різних народи сперечалися за те, щоб дати місту назву? Звичайно, що ні. До того ж згадку про існування Клепідави на той час знаходимо лише в Птолемея. Враховуючи, що Клавдій укладав мапи переважно за свідченнями купців та мандрівників, існує велика ймовірність, що автор просто міг помилитися.
Цікавим є і те, що Птолемей за течією Дністра розділяв володіння Дакії та Сарматії. Логічно, що міста, які були розміщенні на лівому березі ріки (тобто й територія сучасної Кам’янеччини), належали б до Сарматії. А тому і назва, і заснування нашого міста мало бути не римсько-дакійського, а сарматського походження.
Тож щодо Клепідави, то тут більше запитань, аніж відповідей.
index.jpgЯк на мою думку, Кам’янець-Подільський та Клепідаву ототожнювати не можна, оскільки на це немає жодних вагомих підстав. На підтвердження цього наведемо слова патріарха подільської історії Юхима Сіцінського з праці «Стародавні племена й народи на Поділлі»: «Все це, що сказано про Кам’янець, ще остаточно твердо не вирішує того питання, чи дійсно наше місто стоїть на місці стародавнього міста, одного з тих, що згадує в ІІ столітті Птолемей. Бо в Кам’янці та його околиці не знайдено ніяких монументальних слідів стародавнього поселення, давність би якого сягала ІІ століття. Не знайдено тут ніяких таких окопів, побудувань, похоронів і т.ін.».
Однак усі ці суперечності, нестиковки не переконали Ольгу та Євгенію Пламеницьких, які висунули концепцію про дако-римське походження Кам’янця-Подільського. Зазначимо, що ця версія не є новою, адже до ототожнення1.jpeg Кам’янця та Клепідави зверталися у своїх працях ще середньовічні автори. Мати та донька Пламеницькі схильні вважати, що Кам’янець-Подільський був заснований на початку ІІ століття нашої ери за війн римського імператора Траяна проти дакського царя Децибала в 101-102 та 105-107 роках нашої ери. На підтвердження цього вони наводять структуру планування Старого міста, яка має форму правильного чотирикутника із центральною площею. Проте, це може свідчити лише про запозичення планувальної структури міст із Західної Європи, де дійсно за основу був узятий приклад планувальної структури римського табору. Іншим нібито підтвердженням дако-римської теорії автори наводять тезу про будівництво Турецького мосту римськими легіонерами для комунікації між замковими укріпленнями (а будівництво перших укріплень на території сучасної Старої фортеці вони теж приписують римлянам) та півостровом, на якому розмістився табір. Міст, який зображений на колоні Траяна в Римі дослідники ототожнюють не з мостом через Дунай, збудованим 105 року Аполлодором Дамаським, а через Смотрич у Кам’янці-Подільському. Про це нібито свідчать невелика мостова конструкція, що зображена на барельєфі, та власне характер рельєфу. Пламеницькі навіть розробили гіпотетичну реконструкцію римського мосту. Тут авторам можна лишень позаздрити: просто геніальний політ письменницької фантазії. Проте, на жаль, з історією це немає нічого спільного. А от знахідки римських монет у Кам’янці свідчать лише про економічні зв’язки місцевих черняхівських племен з римськими провінціями, й аж ніяк не про більше – заснування римлянами нашого міста.
Отже, з римлянами поки що в нас стосунки не складаються і про заснування міста в ІІ столітті та ототожнення Кам’янця з Клепідавою говорити не варто.

Ігор Старенький, член Національної спілки

краєзнавців України, спеціально для «КлюЧа».

(Продовження читайте у наступному номері).

Теги: історія, День міста

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.