Перейти на мобільну версію сайту


14.08.2015

АРХЕОЛОГ ВІД БОГА

Напередодні Дня археолога хотілося б розповісти про відомого українського археолога, який більшу частину свого життя провів у Кам’янці-Подільському - Іона Винокура.

Народився Іон Винокур 4 липня 1930 року на Житомирщині в сім’ї робітників. Батько працював майстром бляхарської справи. 1936 року сім’я переїхала до Житомира. У період Другої світової війни родина евакуювалася й повернулася до Житомира 1944 року. Тут Іон завершив середню школу №25. 1948 року Винокур вступає на історичний факультет Чернівецького університету. Розпочався «буковинський період» його життя. Відомий археолог Іон ВинокурБорис Тимощук, який працював у Чернівецькому краєзнавчому музеї, з другого курсу став брати з собою Іона Винокура в археологічні розвідки і на розкопки по Буковині, а в 1951-1952 роках залучив його до роботи в складі Галицької археологічної експедиції під керівництвом доктора історичних наук Василя Довженка. Першим здобутком Іона стала дипломна робота «Нові археологічні матеріали з історії Галицько-Волинської Русі».

Після закінчення Чернівецького університету, в серпні 1953 року, Винокур повертається до рідного Житомира, де майже чотири роки працює науковим співробітником обласного краєзнавчого музею. Тут він активно займається археологічними розвідками, а матеріали за їхніми результатами публікує на сторінках місцевої періодики. 1956 року Іон Винокур видав першу брошуру «Археологічні пам’ятки Житомирщини». Влітку того ж року він взяв участь у роботі археологічної експедиції в зоні спорудження Кременчуцької ГЕС. Винокур бере активну учать у дослідженні Пряжівського, Слободищенського (1955-1957), Маркушівського, Іванківського (1959) черняхівських поселеннях ІІ-V ст. н. е., що в подальшому й визначило основне коло його наукових інтересів в археології.

1957 року Іон Винокур повернувся до Чернівецького університету, де працював шість наступних років. Тут він створив експозицію музею вишу і працював його завідувачем, викладав курс музеєзнавства на історичному факультеті, керував археологічною практикою студентів, брав діяльну участь в археологічних експедиціях на Чернівеччині, в Середньому Подністров’ї, на Хмельниччині та Тернопільщині.

1963 року Іон Винокур перейшов на викладацьку роботу на історичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту. Тут він працював асистентом, старшим викладачем, доцентом кафедри загальної історії. 1969 року він очолив кафедру історії СРСР і УРСР, яка з 1991 року ним була реорганізована в кафедру історії Східної Європи та археології. 1978 року в Інституті археології Іон Винокур захистив докторську дисертацію «Історія та культура черняхівських племен лісостепового Дністро-Дніпровського межиріччя», а двома роками пізніше став професором. Для стаціонарного вивчення давніх поселень 1964 року він створив археологічну експедицію історичного факультету в системі Інституту археології, яка працює й до нині. Найбільш результативними були багаторічні роботи експедиції по вивченню стародавніх поселень біля сіл Бакота, Велика Слобідка і Сокіл Кам’янецького, с.Ружичанка Хмельницького, с.Кремінна Городоцького, с.Юрківці Чемеровецького, с.Ставище Дунаєвецького, с.Рудківці Новоушицького районів, давньоруських городищ у Ізяславі, Полонному, Губині на Хмельниччині, а також дослідження слов’янських пам’яток у с. Буша Ямпільського та на місці спорудження Дністровської ГЕС біля с.Бернашівка Могилів-Подільського районів на Вінниччині.

У результаті довгорічних археологічних досліджень Іон Винокур написав монографії «Історія та культура черняхівських племен Дністро-Дніпровського межиріччя ІІ-V ст. н. е.», «Давні слов’яни на Дністрі», «Історія лісостепового Подністров’я та південного Побужжя. Від кам’яного віку до середньовіччя», «Буша», «Бакота. Столиця давньоруського Пониззя», «Слов’янські ювеліри Подністров’я» та понад 200 статей, розвідок і заміток.

Вчений активно займався проблемою заснування та історією середньовічного Кам’янця-Подільського. У середині 60-их - на початку 70-их років спільно з Євгенією Пламеницькою, директором музею Григорієм Хотюном, місцевими краєзнавцями Іон Винокур на території Старого міста та фортеці виявив культурні нашарування ХІІ-ХІІІ ст., що дало змогу вченому опублікувати полемічну статтю «Як починався Кам’янець». Згодом разом зі своїм учнем Миколою Петровим Іон Винокур розробив давньоруську теорію заснування Кам’янця-Подільського, яка видається найбільш вірогідною і на сьогодні продовжує знаходити своє підтвердження під час археологічних досліджень на території міста.

2005 року Іон Винокур переїхав до Києва, де очолив кафедру країнознавства в Славістичному університеті. Наступного 2006 року видатного вченого не стало. Похований у селі Капітанівка неподалік Києва.

Відповідь на запитання попереднього номера: ЕЛІЙ. Першою правильну відповідь на електронну скриньку редакції надіслала Тетяна Дутченко, яка отримує 1 бал. Також правильні відповіді надіслали Андрій Павловський, Анастасія Дзюбинська та Наташа Кравчук, які отримують по 0,5 бала.

Теги: Іон Винокур, краєзнавча вікторина

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.