Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Істфакт

ЯК КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ СТАЛА ХМЕЛЬНИЦЬКОЮ
Цього року ми святкуємо 75-річчя утворення Хмельницької області. Проте на час утворення адміністративної одиниці область називалася Кам’янець-Подільською з центром у нашому місті. Отож сьогодні мова піде про те, як Кам’янець-Подільський був адміністративним центром краю та як область з Кам’янець-Подільської перетворилася на Хмельницьку.

МІСТ, ОВІЯНИЙ ЛЕГЕНДАМИ
Кам’янець-Подільський славиться своїми мостами, чільне місце серед яких належить Замковому або Турецькому мосту. Міст унікальний тим, що він йде не упоперек річки, а повздовж і з’єднує два правих береги Смотрича. Навколо цього мосту існує низка легенд.
У період незалежності активно укорінювалася думка про зведення мосту в ІІ столітті нашої ери римськими легіонерами в часи дако-римських війн імператора Траяна. Авторами цієї концепції виступили Ольга та Євгенія Пламеницькі. Основою для виникнення гіпотези послугувало зображення мосту на колоні Траяна в Римі. Мати та донька Пламеницькі, а також польський фахівець із містобудування Януш Римша і краєзнавець Тарас Дишкант вказують на невідповідність у масштабі зображення мосту на колоні з мостом Аполлодора Дамаського через Дунай, збудованого 105 року біля міста Дробети. Звідси вони приходять до фантастичного висновку, що це зображення мосту через Смотрич у Кам’янці-Подільському.

ШЛЯХ КАМ’ЯНЦЯ-ПОДІЛЬСЬКОГО ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Завтра України святкуватиме 21-шу річницю Незалежності. Значну роль у подіях 1990-1991 рр. відіграв і Кам’янець-Подільський, який партійні функціонери називали «апендиксом області», оскільки тут час від часу «народ здіймає шум». Тож звернемося до хронічки подій, які відбувалися в нашому місті в переддень та час проголошення Незалежності нашої держави.
1990 р. захиталися підвалини існування СРСР. Проіснувавши майже 70 років, витвір більшовицької партії почав руйнуватися і перетворюватися на минуле.
Протягом 2-17 жовтня 1990 р. у Києві на площі Жовтневої революції пройшла «Студентська революція на граніті» – голодування студентів та учнів технікумів і ПТУ, які висунули вимоги:

КОРОЛІВСЬКА БАШТА ІЗ ЗУХВАЛИМ ВІТЕРЦЕМ
Кам'янець-Подільський надзвичайно багатий на архітектурні пам'ятки. За їх кількістю він займає третє місце в Україні. Ми можемо похизуватися значною кількістю оборонно-фортифікаційних споруд, що дає змогу досліджувати історію військової архітектури в Україні. Зокрема, восени цього року в місті пройде вже друга конференція «Археологія і фортифікація Середнього Подністров'я». Сьогодні ж мова піде про Вітряну браму.

ТРУСОНУЛИ КУРСАНТСЬКОЮ МОЛОДІСТЮ
28 липня 45-річчя з Дня заснування Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища ім.Харченка відсвяткували колишні курсанти, викладачі, працівники К-ПВВІКУ, згодом ВІІ, а нині факультету військової підготовки К-ПНУ ім.І.Огієнка. Загалом, близько двох тисяч офіцерів різного рангу зібралися на плацу факультету.
За 45 років тут підготовлено 15 тисяч офіцерів, які служили і служать у різних родах військ ЗСУ. Серед них колишні й теперішні генерали: начальник інженерних військ ЗСУ генерал-майор Богдан Боднар і його попередник - генерал-майор Вадим Ковальський, перший заступник начальника головного управління особового складу генерального штабу ЗСУ генерал-майор Броніслав Жуковський, командир національної армії республіки Молдова, бригадний генерал Віталій Стоян, колишній начальник К-ПВВІКУ, почесний громадянин міста, депутат двох скликань міськради, генерал-майор Василь Мельницький.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАЙДАШЕВА СІМ’Я ПО-БАГОВЕЦЬКИ
Деколи задаєшся питанням: звідки письменники беруть сюжети для своїх творів? І сам даєш собі відповідь – з життя. Ось взяти, до прикладу, «Кайдашеву сім’ю» Івана Нечуя-Левицького - соціально-побутова драма, яку, певно, пам’ятає кожен. Схожі події відбувалися і на Кам’янеччині.
Під час наукових досліджень у Державному архіві Хмельницької області, мною у фонді Подільської духовної консисторії було виявлено досить цікаві документи. Це слідча справа духовного відомства щодо пономаря з села Баговиця Кам’янець-Подільського району. Справжнісінька соціально-побутова драма.

ЗАХІДНА ВЕЖА МАТИМЕ ДАХ
Усі ми пам’ятаємо, який ажіотаж у ЗМІ в серпні минулого року викликав обвал Нової західної башти у Старій фортеці. Тоді ж на ліквідацію наслідків роботи горе-майстрів Кабмін виділив суму в 3 мільйони 15 тисяч 800 гривень. Але поки гроші блукали кабінетами можновладців, владі міста зробила все можливе для того, щоб запобігти подальшому руйнуванню історичної пам’ятки. І ось довгоочікувані кошти надійшли до міста.
За словами директора історичного музею-заповідника Віктора Травінського, на сьогодні стоїть завдання виготовити проектно-кошторисну документацію (ПКД). На це виділено 241 тисяча гривень. Виготовлятиме документацію Хмельницький інститут «Цивільпромбуд».

АРХЕЛОГИ ЗНАЙШЛИ ЕЛЕМЕНТИ ДАВНЬОЇ ФОРТИФІКАЦІЇ
13 липня у залі Магдебурзького права відбулася наукова конференція, присвячена результатам археологічних досліджень, які проходили неподалік Вірменського бастіону (про хід розкопок газета «КлюЧ» писала в одному із попередніх номерів). Нагадаємо, що організаторами цих розкопок були ДП «Охоронна археологічна служба України «Подільська археологія» та історичний факультет К-ПНУ ім.І.Огієнка.
У результаті дослідження було виявлено сліди поселення трипільської культури, давньоруської доби ХІІ –ХІІІ століття та епохи Пізнього Середньовіччя.

АРХЕОЛОГИ ПРИВІДКРИВАЮТЬ ІСТОРІЮ КАМ’ЯНЦЯ, ЕТНОЛОГИ – ДУШУ ДУНАЄВЕЧЧИНИ
Для когось літо - пора відпусток, для інших – пора роботи. Традиційно саме у цей період науковці виїжджають на польові дослідження. Не винятком стало й літо-2012.
Цьогоріч дві експедиції під керівництвом науковців К-ПНУ ім.І.Огієнка вирушили на польові дослідження.
Археологічна експедиція ще й досі працює на території Старого міста (район Вірменського бастіону), а от етнологічна експедиція нещодавно завершила своє дослідження на території наших сусідів - Дунаєвеччини.

КАМ’ЯНЕЦЬ – СТОЛИЦЯ. ФОНТАНІВ, КАВИ ТА ПОВІТРЯНИХ КУЛЬ
Кам’янець-Подільський по праву можна вважати містом чудес. Багато є в нас того, чого немає в інших. До прикладу, ми маємо унікальні мости: один з них - найвищий в Україні («Лань, що біжить»), інший з’єднує два правих береги та йде вздовж річки Смотрич (Турецький міст). А ще наше легендарне місто може претендувати на звання історичної столиці України з фонтанів, кави та повітряних куль.
З історичних джерел відомо, що перший фонтан на території України був побудований саме в Кам’янці-Подільському. Пов’язано це з перебуванням турків у наших краях. На території сучасного Домініканського костелу, а точніше кляштору (монастиря), на могилі доньки першого турецького губернатора (бейлербея) Кам’янця Галіля-паші було зведено пам’ятник та фонтан, який отримав назву «Фонтан сліз».

ОКУПАЦІЯ КАМ’ЯНЦЯ. ЯК ЦЕ БУЛО
Сьогодні виповнюється 71 рік з початку Великої Вітчизняної війни. Не минуло й трьох тижнів від нападу фашистської Німеччини на СРСР, як наш край опинився під владою Третього рейху. Владою, яка проіснувала до весни 1944-го.
Вже 10 липня 1941 р. Кам'янець-Подільський було захоплено військами 8-го угорського корпусу. Місто було перетворено на центр округу («крайс-гебіру»), до складу якого увійшли 5 районів.
Досить неоднозначно населення Кам'янця-Подільського сприйняло прихід окупаційних військ. Більшість громадян бачила в них запеклого ворога, який прийшов поневолити рідну землю. Не останню роль у цьому відіграла радянська пропаганда. Проте була й інша категорія людей, які пішли на співробітництво з окупантами (колабораціоністи). Таке явище можна пояснити кількома причинами. Насамперед, у свідомості жили недавні масштабні репресії всесильного НКВС. Люди, які пройшли пекельне горно репресій, або їхні родичі, що були ображені на радянську владу, ілюзорно вбачали у німецьких військах «визволителів». Певні ілюзії мали й представники національного напрямку, які припускали можливість за допомогою Третього рейху та його союзників відновити державність України. Щоправда, всі ілюзії досить швидко зникли.

ДЕНЬ МІСТА БЕЗ ДНЯ ЗАСНУВАННЯ ІІ
Якщо історія із римлянами виглядає скоріше фантастикою, то історія навколо вірменської грамоти, в якій Кам’янець згадується у 1062 році, має доволі правдоподібні обриси. До того ж, цей документ є найдавнішою згадкою про перебування вірмен на території України. Суть цієї грамоти полягає у тому, що київський князь Ізяслав (Федір) дозволив вірменським переселенцям з міста Ані (давня столиця Вірменії) оселитися у Кам’янці.
Зважаючи на цей документ, у 1962 році наше місто офіційно відсвяткувало своє 900-річчя з часу заснування. Цього ж року ми б, згідно з цією ж грамотою, мали святкувати 950-ліття з Дня народження міста.

ДЕНЬ МІСТА БЕЗ ДНЯ ЗАСНУВАННЯ
або Коли народився Кам’янець-Подільський?

Минулого тижня ми відсвяткували День міста. Класно, помпезно, людно...
От тільки, піднімаючи келих за наш Кам’янець, ми й досі не може сказати, скільки років нашому імениннику: 1900, 950, 816, чи 738. Адже досі існує ціла низка версій про час заснування міста. Безумовно, кожному патріоту Кам’янця хотілося би «постарити» місто, додати йому сивини, адже чим давніше воно, тим більш значиме. Або ж, говорячи сучасною мовою, тим «крутіше».

ЧИ ВАРТО ШУКАТИ В КАМ’ЯНЦІ ЗОЛОТУ КАРЕТУ?
Історія нашого міста насичена різними міфами та легендами. Дуже часто такі речі сприймаються як реальні історичні факти, а звідси відбувається своєрідна «міфологізація» минулого. Добре це чи погано? Важко відповісти. Лише можна відзначити, що всі оті чутки додають Кам’янцю якоїсь незбагненності та неповторності.
Одним із найцікавіших та найбільш міфічних періодів в історії Кам’янця-Подільського є час, коли Поділля перебувало під владою турків.

ЗНАЙШЛИ ПОТЕРНУ
На заклики міського голови допомогти прибрати територію Руської брами військово-історичному товариству ГО «Військово-історичне товариство шанувальників пам’ятників історії фортифікації», голова якого Ігор Данілов, відгукнулися під час суботника окремі чиновники та організації. Найбільшу ж допомогу надали депутати облради Сергій Ведерніков та Володимир Мельниченко.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА


Статті 151 — 165 з 175
Початок | Поперед. | 8 9 10 11 12 | Наст. | Кінець Всі

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
 

ЧУЖИМИ РУКАМИ
ЧУЖИМИ РУКАМИ Український народ дуже політизована нація. Про це свідчать різні дебати в маршрутках, на ринках, кухнях, супермаркетах, під час святкових подій, фуршетів. Усі знають, як керувати державою, як наповнити бюджет, як повернути Крим, як закінчити війну і знають чому ми так погано живемо. 
Знають це не лише чиновники при владі, але й простий люд, та ніхто не хоче докласти жодних зусиль, аби хоч щось зрушити з мертвої точки. Простий люд не піде поскаржитися на медика, бо ще доведеться з дітьми звертатися,...Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.