Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Істфакт

КАМ’ЯНЕЦЬКІ СЛІДИ ТВОРЦЯ «РОКСОЛАНИ»
Сьогодні ми згадаємо про видатного діяча періоду Української революції 1917-1921 років, знаного громадського і політичного діяча, письменника, публіциста Осипа Назарука, ім’я якого пов’язане з нашим містом.
Осип Тадейович Назарук народився 31 серпня 1883 року в містечку Бучач на галицькому Поділлі в сім’ї кушніра. Закінчив Золочівську гімназію. У 1899-1902 роках був одним із організаторів таємних гуртків та українського студентського руху в Галичині. Після закінчення гімназії продовжив навчання у Львівському та Віденському університетах.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ПОДІЛЬСЬКИЙ НАРОДНИЙ СПІВЕЦЬ
Після цілої плеяди письменників згадаємо про відомого українського композитора, подолянина Миколу Леонтовича.
Микола Дмитрович народився 13 грудня 1877 р. у с.Монастирок на Вінниччині в сім’ї сільського священика. Мати композитора Марія Йосипівна кохалась у народній пісні й гарно співала. Від батька, який грав на віолончелі, скрипці, гітарі та деякий час керував хором семінаристів, Леонтович успадкував гарний голос, любов до музики.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ВІД СІЦІНСЬКОГО ДО ТРАВІНСЬКОГО
125 років Кам’янець-Подільському державному історичному музею-заповіднику
Час  летить швидко. І це стосується не лише людей. 11 лютого Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник святкує своє 125-річчя.
Давньосховище (музей) в Кам’янці-Подільському постало з ініціативи Миколи Яворовського за підтримки Юхима Сіцінського, Юзефа Ролле та інших членів Подільського єпархіального історико-статистичного комітету.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКІ СТЕЖКИ ОСТАПА ВИШНІ
Сьогодні хотілося б згадати про відомого українського письменника-гумориста, якому Кам’янець-Подільський дав путівку в літературне життя. Це всім відомий Остап Вишня.
Павло Михайлович Губенко (а саме таке справжнє ім’я та прізвище письменника) народився 13 листопада 1889 року на хуторі Чечва Зіньківського повіту на Полтавщині (нині - с.Грунь Охтирського району Сумської області). Початкову освіту здобув у Зіньківській двокласній школі. Закінчив Київську фельдшерсько-акушерську школу.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ЛІТОПИСЕЦЬ ДУХОВЕНСТВА ПОДІЛЛЯ АНАТОЛІЙ СВИДНИЦЬКИЙ
Не так часто наш Кам’янець ставав місцем, у якому розгорталися події в літературних творах. Проте такі твори є і їх не те, що варто, але й необхідно читати, щоб знати яким було наше місто в минулі часи з погляду талановитих сучасників. Особливе місце тут належить творчості відомого українського письменника Анатолія Свидницького, життя якого було пов’язане з Кам’янцем-Подільським.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ПИСЬМЕННИК І РЕВОЛЮЦІОНЕР ГРИГОРІЙ МАЧТЕТ
У минулому номері ми писали про викладача Кам’янець-Подільської чоловічої гімназії Павла Житецького. Його учнем протягом 1866-1868 років був відомий український і російський письменник, народник-революціонер Григорій Олександрович Мачтет.
Майбутній літератор народився 15 вересня 1852 р. у Луцьку. У шестирічному віці Григорій залишився без матері. Навчанням і вихованням хлопця займалася гувернантка-німкеня. 1861 року Григорія Мачтета віддали на навчання до Немирівської гімназії графа Потоцького.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

«ГРОСМЕЙСТЕР ФІЛОЛОГІЇ» ПАВЛО ЖИТЕЦЬКИЙ: КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ПЕРІОД
Микола Лисенко назвав його «гросмейстером від філології», а Сергій Єфремов так писав про нього: «Видатний український вчений. Разом з тим був і живим, чутливим громадянином своєї Батьківщини, який болів її болями, хто на собі відчув до певної міри її гірку долю... Його особистість, погляди і діяльність заслуговують якнайширшої популярності». Він став першим істориком української літературної мови, одним із основоположників українського мовознавства; йому належать глибокі дослідження з історії української мови, літератури і фольклору. Ці слова про Павла Житецького, доля якого пов’язана з Кам’янцем-Подільським.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКІ СТОРІНКИ ЖИТТЯ СТЕПАНА РУДАНСЬКОГО
Кам’янець-Подільський став знаковим місцем для багатьох постатей, ім’я яких навічно закарбувалося в українській історії. Одним із найвідоміших літераторів ХІХ ст. був Степан Руданський.
Народився він 6 січня 1834 р. у с.Хомутинці Вінницького повіту. 1841 року майбутній письменник вступив до Шаргородської бурси. 1849 року розпочався шестирічний термін перебування Степана Руданського в місті над Смотричем - він вступає до Подільської духовної семінарії.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ЄВРОМАЙДАН. РІК ПО ТОМУ
Формування громадянського суспільства та невимовно високий прояв патріотизму - саме ці дві основні якості дав українцям другий Майдан.
За рік країна настільки кардинально змінилася, що, здається, ніби й не було минулого.
Майдан зібрав величезну кількість людей, які хотіли змін у країні. Люди зневірилися у владі, їм набридли обкрадання держави олігархами й майнова нерівність. Зрештою, на думку політологів, акції протесту в нашій країні були неминучими. Та й сам Євромайдан зародився як акція протесту. Хто ж скористався її результатами, це вже наступне питання.

Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

ПЕРШИЙ КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ АВТОБУС
Відзначаючи День автомобіліста, ми не можемо не згадати про піонера машинобудівної індустрії нашого міста та й всього Поділля - Кам’янець-Подільський завод «Мотор». Таку назву заводу дали його засновники - кам’янецькі робітники, яких було всього п’ятеро чоловіків. Вони зібрали рештки інструменту і деякого обладнання майстерні німецького капіталіста Крамна (який вивіз майстерню на схід, у Росію), і з червня 1918 р. розпочали випуск сільгоспінвентаря, необхідного для селян нашого краю.

ВІД ТЕХНІЧНОГО ДО ХУДОЖНЬОГО ЗА 60 ЛІТ
Шість десятків років готує ремісників Кам'янець-Подільський професійний художній ліцей. Спочатку навчальний заклад називався ТУ №2. Він мав готувати будівельників і електротехніків для сільської електрофікації та радіофікації. Згодом у нього було чимало перейменувань: МПТУ №7, МПТУ №1, ТУ №5, СПТУ №15, ПТУ №15. Але з падінням виробництва й будівництва та проблемою влаштуватися на роботу директору училища Івану Яловому прийшла ідея перепрофілювати училище на заклад з підготовки фахівців художніх промислів, тому будівельні професії було дещо скорочені, а училище перейменовано на художнє професійно-технічне (ХПТУ №15), нині це професійний художній ліцей. І такій назві власне час і продиктував свої вимоги.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

ЛІЦЕЙ СВЯТКУЄ ЮВІЛЕЙ
Ювілеї бувають не тільки в людей, але й в установ. Цьогоріч своє 60-річчя відзначає Кам’янець-Подільський професійний художній ліцей (в минулому - ТУ №2, МПТУ №7, МПТУ №1, ТУ №5, СПТУ №15, ПТУ №15, ХПТУ №15).
Відповідно до постанов Ради Міністрів СРСР, Ради Міністрів УРСР та Хмельницького облвиконкому, які були прийняті 1954 року, Вінницьке обласне управління трудових ресурсів зобов’язувалося організувати з 1 жовтня 1954 р. роботу трьох технічних училищ, одне з яких було Кам’янець-Подільське ТУ №2 з контингентом 300 учнів (150 будівельників та 150 електротехніків із сільської електрифікації і радіофікації).
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ЮВІЛЕЙ МИКОЛИ БАЖАНА
Кам’янець-Подільський славиться не тільки багатою історією чи старовинною архітектурою, а й своїми уродженцями. 9 жовтня ми святкуємо 110-річчя з Дня народження Миколи Платоновича Бажана, який з’явився на світ та провів свої дитячі роки в місті над Смотричем.
Батько Миколи, Платон Бажан (у майбутньому старшина Дієвої армії УНР), служив військовим топографом у 74-ому Ставропольському полку, розташованому в Кам’янці-Подільському, який розміщувався в будинках колишнього францисканського монастиря.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ДО КАМ’ЯНЦЯ ПРИКИПІВ ДУШЕЮ
4 жовтня виповнилося б 110 років з Дня народження Григорія Тонкочеєва. Спогадами про нього ділиться колишній секретар Кам’янець-Подільського міськкому партії, згодом перший секретар Хмельницького міському Андрій Шоханов:
«С Григорием Андреевичем я познакомился далеко до нашей встречи. Я тогда, с 1946 по 1951 год, работал в Каменец-Подольском горкоме партии. В то время наш город был в тяжелейшем состоянии. Война оставила разруху: было разрушено много зданий, в том числе два института, мост через Смотрич, соеденяющий центр со Старым городом, а также много объектов культурного, промышленного и комунального назначения.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

НЕОКЛАСИКУ ДРАЙ-ХМАРІ 125
Цьогоріч ми святкуємо 125-ліття з Дня народження представника «грона п’ятірного» - Михайла Драй-Хмари, який з’явився на світ 28 вересня 1889 р. у с.Малі Канівці Золотоніського повіту Полтавської губернії.
Доля видатного філолога-славіста та поета тісно переплелася з долею міста над Смотричем. 15 вересня 1918 р. Михайла Опанасовича призначили приват-доцентом Кам’янець-Подільського державного українського університету по кафедрі слов’янської філології.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ


Статті 121 — 135 з 184
Початок | Поперед. | 7 8 9 10 11 | Наст. | Кінець Всі

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...


 

ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ
ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ

З 5 вересня офіційно стартувала передвиборча кампанія, а це означає, що з кожним днем з усіх можливих і неможливих медійних ресурсів і соціальних мереж ми будемо чути цілу купу обіцянок, звинувачень у бік опонентів, діставання з чужих шаф брудного одягу та ще багато іншого....Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.