Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Істфакт

МИХАЙЛО ДРАЙ-ХМАРА: «А В ЦЕНТРІ МІНАРЕТ, МОВ ЖУРАВЕЛЬ...»
Сьогодні ми поговоримо про поета-неокласика Михайла Драй-Хмару, доля якого тісно переплелася з долею міста над Смотричем. 15 вересня 1918 року Михайла призначили приват-доцентом Кам’янець-Подільського державного українського університету по кафедрі слов’янської філології. Протягом першого навчального року роботи університету Михайло Драй-Хмара викладав слов’янознавство, історію польської мови, церковнослов’янську мову.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ПАТРІАРХ УКРАЇНСЬКОЇ БАЙКИ
Сьогодні мова піде про відомого українського письменника, який більшість свого життя прожив у Кам’янці, Микиту Годованця.
Народився Годованець 26 вересня 1893 р. у селі Вікнина Тернівської волості Подільської губернії (нині - Гайворонський район Кіровоградської області) в селянській сім’ї. Навчаючись у місцевій церковно-парафіальній школі, Микита полюбив народні казки та байки.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКІ СТЕЖКИ ІВАНА ОГІЄНКА
Сьогодні мова піде про відомого українського вченого, митрополита УАПЦ, політичного, громадського і церковного діяча, мовознавця, лексикографа, історика церкви, педагога, першого ректора Кам’янець-Подільського державного українського університету Івана Огієнка.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

БАТЬКО ПОДІЛЬСЬКОЇ ІСТОРІЇ
Сьогодні мова піде про талановитого подолянина Юхима Сіцінського.
Народився Сіцінський на сучасній Летичівщині 27 жовтня 1859 року в сім’ї, яка з діда-прадіда була священицькою. Він був четвертою дитиною. Початкову освіту здобував вдома: батько наймав для нього репетиторів, з яких найбільше хлопцю закарбувався в пам’яті Микола Руновський, який гарно грав на скрипці.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ЇЇ ТВОРИ БУЛИ МАТЕРИНСЬКОЮ ПІСНЕЮ
Сьогодні мова піде про українську письменницю, для якої наше місто стало стартом у літературній діяльності - Наталю Забілу.
Народилася Наталя Львівна в Петербурзі. Троюрідний прадід письменниці Віктор Забіла був поетом-романтиком і приятелював із Тарасом Шевченком, тож художнє слово в цій родині завжди поважали.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ПИСАР, ЯКИЙ СТАВ ПОЛЕМІСТОМ
Сьогодні перенесемося в давні час і згадаємо про ще одну відому постать, яка має відношення до Кам’янця-Подільського. Це релігійний, освітній і культурний діяч, поет і письменник-полеміст, педагог; перший ректор Острозької академії Герасим Смотрицький.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ПОЛЯК, ЯКИЙ ПРИСВЯТИВ ЖИТТЯ ПОДІЛЛЮ
Сьогодні ми розповімо про відому серед кам’янчан постать лікаря й історика Юзефа Ролле.
Народився майбутній науковець 25 вересня 1830 р. на хуторі Генрихівка (нині село Роля Шаргородського району Вінницької області). Хлопчикові дали потрійне ім’я Юзеф-Антоній-Аполлінарій, проте закріпилася тільки перша частина імені.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

АКТРИСА З-НАД СМОТРИЧА
Сьогодні мова піде про ще одну мистецьку постать, доля якої пов’язана з Кам’янцем - відому актрису Марію Савіну.
Народилася Марія Гаврилівна 11 квітня 1854 року в сім’ї чиновника 12-го класу, викладача чистописання та малювання Кам'янець-Подільської чоловічої гімназії. Батько майбутньої актриси був затятим театралом. Театром захоплювалася й мати Савіної - Марія Петрівна.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ОФІЦЕР-ДЕКАБРИСТ ВОЛОДИМИР РАЄВСЬКИЙ: КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ СЛІД
Сьогодні поговоримо про поета-декабриста Володимира Раєвського, який у Кам’янці-Подільському створив таємне політичне товариство. Народився Володимир Федосійович 1795 року в слободі Хворостянка Старооскольського повіту Курської губернії. Протягом 1803-1811 рр. Володимир виховувався в Московському університетському пансіоні, а 1811 р. його зарахували в дворянський полк при 2-му кадетському корпусі.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЕЦЬКИЙ ФОТОЛІТОПИСЕЦЬ
Міхал Грейм народився 15 вересня 1828 року в місті Желехів Привіслянського краю (нині Гарволінського повіту Мазовецького воєводства Польщі) в сім’ї робітника. Закінчивши повітову школу, Міхал поїхав до Варшави, де навчався друкарської та фотографічної справи. 1848 року він здав іспит і отримав звання друкаря-складальника та фотографа, після чого почав працювати в Любліні.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ВОЛОДИМИР СВІДЗІНСЬКИЙ: «НА ОСТРОВІ КРУТІМ КАМІННИЙ ГРАМУЗД МІСТА»
Сьогодні поговоримо про письменника, чиє становлення як літератора відбулося в Кам’янці-Подільському.
Володимир Юхимович (Євтимович) Свідзінський народився 8 жовтня 1885 року в с. Маянів на Вінниччині в сім’ї священика. 1889 року закінчив Тиврівське училище. Далі продовжив навчання в Подільській духовній семінарії в місті над Смотричем, з якої був звільнений 25 серпня 1904 року на прохання батька.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

КАМ’ЯНЧАНИН, ЯКИЙ ВІДКРИВАВ ОЛЬВІЮ
Сьогодні мова піде про уродженця нашого міста, історика, археолога, філолога Сергія Дложевського.
Народився Сергій Степанович 22 вересня 1889 року в Кам’янці-Подільському. 1911 року закінчив історико-філологічний університет св.Володимира. Протягом двох наступних років був професорським стипендіатом цього ж університету, проходив стажування в Лейпцизькому університеті.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ЛІДІЯ ЛИПКОВСЬКА: СОПРАНО НАД СМОТРИЧЕМ
Сьогодні ми звернемося до постаті української оперної співачки Лідії Липковської, яка навчалася в нашому місті.
Народилася Лідія Яківна 28 квітня 1884 р. у родині вчителя в с.Бабино на Хотинщині. Її родина без перебільшення залишила помітний слід у музиці. Найвідомішою була тітка Лідії Марія Заньковецька.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

ТВОРЕЦЬ ХУДОЖНЬОЇ ШКОЛИ В КАМ’ЯНЦІ
Сьогодні ми поговоримо про видатного українського художника ХХ століття, творця мистецької школи в нашому місті В’ячеслава Розвадовського.
Народився майбутній художник 1878 року в Одесі. Закінчив Одеську мистецьку школу, а в 1894 році - Петербурзьку академію мистецтв, був учнем Архипа Куїнджі.
У 1904-1906 роках художник організував перші українські пересувні мистецькі виставки по Херсонській, Полтавській, Харківській, Чернігівській, Київській і Подільській губерніях, з каталогом українською мовою («Опис картин народився з виставки»).
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ

НАТАЛЯ КАЩУК: «ШЕЛЕСТИТЬ МЕНІ В КАМ’ЯНЦІ МАМИНА БІЛА БЕРІЗКА»
Однією зі знакових постатей для української літератури ХХ століття стала Наталя Кащук, доля якої тісно переплетена з нашим містом.
Народилася майбутня письменниця 25 жовтня 1937 р. у м.Слов’янськ на Донеччині, в сім’ї службовця. Батько Омелян Павлович, який працював електрохіміком на заводі «Червоний хімік», не встиг покинути Слов’янськ. Невдовзі він був ув’язнений окупаційною владою і відправлений до концтабору під Гамбургом, звідки втік 1942 року. Уже весною 1944 року він помер від паралічу і крововиливу в мозок.
Автор:  Ігор СТАРЕНЬКИЙ


Статті 106 — 120 з 184
Початок | Поперед. | 6 7 8 9 10 | Наст. | Кінець Всі

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
 

ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ
ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ

З 5 вересня офіційно стартувала передвиборча кампанія, а це означає, що з кожним днем з усіх можливих і неможливих медійних ресурсів і соціальних мереж ми будемо чути цілу купу обіцянок, звинувачень у бік опонентів, діставання з чужих шаф брудного одягу та ще багато іншого....Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.