Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Істфакт

ЗАХІДНА ВЕЖА МАТИМЕ ДАХ
Усі ми пам’ятаємо, який ажіотаж у ЗМІ в серпні минулого року викликав обвал Нової західної башти у Старій фортеці. Тоді ж на ліквідацію наслідків роботи горе-майстрів Кабмін виділив суму в 3 мільйони 15 тисяч 800 гривень. Але поки гроші блукали кабінетами можновладців, владі міста зробила все можливе для того, щоб запобігти подальшому руйнуванню історичної пам’ятки. І ось довгоочікувані кошти надійшли до міста.
За словами директора історичного музею-заповідника Віктора Травінського, на сьогодні стоїть завдання виготовити проектно-кошторисну документацію (ПКД). На це виділено 241 тисяча гривень. Виготовлятиме документацію Хмельницький інститут «Цивільпромбуд».

АРХЕЛОГИ ЗНАЙШЛИ ЕЛЕМЕНТИ ДАВНЬОЇ ФОРТИФІКАЦІЇ
13 липня у залі Магдебурзького права відбулася наукова конференція, присвячена результатам археологічних досліджень, які проходили неподалік Вірменського бастіону (про хід розкопок газета «КлюЧ» писала в одному із попередніх номерів). Нагадаємо, що організаторами цих розкопок були ДП «Охоронна археологічна служба України «Подільська археологія» та історичний факультет К-ПНУ ім.І.Огієнка.
У результаті дослідження було виявлено сліди поселення трипільської культури, давньоруської доби ХІІ –ХІІІ століття та епохи Пізнього Середньовіччя.

АРХЕОЛОГИ ПРИВІДКРИВАЮТЬ ІСТОРІЮ КАМ’ЯНЦЯ, ЕТНОЛОГИ – ДУШУ ДУНАЄВЕЧЧИНИ
Для когось літо - пора відпусток, для інших – пора роботи. Традиційно саме у цей період науковці виїжджають на польові дослідження. Не винятком стало й літо-2012.
Цьогоріч дві експедиції під керівництвом науковців К-ПНУ ім.І.Огієнка вирушили на польові дослідження.
Археологічна експедиція ще й досі працює на території Старого міста (район Вірменського бастіону), а от етнологічна експедиція нещодавно завершила своє дослідження на території наших сусідів - Дунаєвеччини.

КАМ’ЯНЕЦЬ – СТОЛИЦЯ. ФОНТАНІВ, КАВИ ТА ПОВІТРЯНИХ КУЛЬ
Кам’янець-Подільський по праву можна вважати містом чудес. Багато є в нас того, чого немає в інших. До прикладу, ми маємо унікальні мости: один з них - найвищий в Україні («Лань, що біжить»), інший з’єднує два правих береги та йде вздовж річки Смотрич (Турецький міст). А ще наше легендарне місто може претендувати на звання історичної столиці України з фонтанів, кави та повітряних куль.
З історичних джерел відомо, що перший фонтан на території України був побудований саме в Кам’янці-Подільському. Пов’язано це з перебуванням турків у наших краях. На території сучасного Домініканського костелу, а точніше кляштору (монастиря), на могилі доньки першого турецького губернатора (бейлербея) Кам’янця Галіля-паші було зведено пам’ятник та фонтан, який отримав назву «Фонтан сліз».

ОКУПАЦІЯ КАМ’ЯНЦЯ. ЯК ЦЕ БУЛО
Сьогодні виповнюється 71 рік з початку Великої Вітчизняної війни. Не минуло й трьох тижнів від нападу фашистської Німеччини на СРСР, як наш край опинився під владою Третього рейху. Владою, яка проіснувала до весни 1944-го.
Вже 10 липня 1941 р. Кам'янець-Подільський було захоплено військами 8-го угорського корпусу. Місто було перетворено на центр округу («крайс-гебіру»), до складу якого увійшли 5 районів.
Досить неоднозначно населення Кам'янця-Подільського сприйняло прихід окупаційних військ. Більшість громадян бачила в них запеклого ворога, який прийшов поневолити рідну землю. Не останню роль у цьому відіграла радянська пропаганда. Проте була й інша категорія людей, які пішли на співробітництво з окупантами (колабораціоністи). Таке явище можна пояснити кількома причинами. Насамперед, у свідомості жили недавні масштабні репресії всесильного НКВС. Люди, які пройшли пекельне горно репресій, або їхні родичі, що були ображені на радянську владу, ілюзорно вбачали у німецьких військах «визволителів». Певні ілюзії мали й представники національного напрямку, які припускали можливість за допомогою Третього рейху та його союзників відновити державність України. Щоправда, всі ілюзії досить швидко зникли.

ДЕНЬ МІСТА БЕЗ ДНЯ ЗАСНУВАННЯ ІІ
Якщо історія із римлянами виглядає скоріше фантастикою, то історія навколо вірменської грамоти, в якій Кам’янець згадується у 1062 році, має доволі правдоподібні обриси. До того ж, цей документ є найдавнішою згадкою про перебування вірмен на території України. Суть цієї грамоти полягає у тому, що київський князь Ізяслав (Федір) дозволив вірменським переселенцям з міста Ані (давня столиця Вірменії) оселитися у Кам’янці.
Зважаючи на цей документ, у 1962 році наше місто офіційно відсвяткувало своє 900-річчя з часу заснування. Цього ж року ми б, згідно з цією ж грамотою, мали святкувати 950-ліття з Дня народження міста.

ДЕНЬ МІСТА БЕЗ ДНЯ ЗАСНУВАННЯ
або Коли народився Кам’янець-Подільський?

Минулого тижня ми відсвяткували День міста. Класно, помпезно, людно...
От тільки, піднімаючи келих за наш Кам’янець, ми й досі не може сказати, скільки років нашому імениннику: 1900, 950, 816, чи 738. Адже досі існує ціла низка версій про час заснування міста. Безумовно, кожному патріоту Кам’янця хотілося би «постарити» місто, додати йому сивини, адже чим давніше воно, тим більш значиме. Або ж, говорячи сучасною мовою, тим «крутіше».

ЧИ ВАРТО ШУКАТИ В КАМ’ЯНЦІ ЗОЛОТУ КАРЕТУ?
Історія нашого міста насичена різними міфами та легендами. Дуже часто такі речі сприймаються як реальні історичні факти, а звідси відбувається своєрідна «міфологізація» минулого. Добре це чи погано? Важко відповісти. Лише можна відзначити, що всі оті чутки додають Кам’янцю якоїсь незбагненності та неповторності.
Одним із найцікавіших та найбільш міфічних періодів в історії Кам’янця-Подільського є час, коли Поділля перебувало під владою турків.

ЗНАЙШЛИ ПОТЕРНУ
На заклики міського голови допомогти прибрати територію Руської брами військово-історичному товариству ГО «Військово-історичне товариство шанувальників пам’ятників історії фортифікації», голова якого Ігор Данілов, відгукнулися під час суботника окремі чиновники та організації. Найбільшу ж допомогу надали депутати облради Сергій Ведерніков та Володимир Мельниченко.
Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

«ЗАПИСКИ» КАМ’ЯНЕЦЬКОГО ПРОТОІЄРЕЯ
Найдавніший духовний заклад України – Київська духовна колегія виникла в результаті злиття в 1631 р. братської школи з монастирським училищем при Києво-Печерській Лаврі, засновником якої був митрополит Петро Могила.
Подільська духовна семінарія відкрилась через півтори століття пізніше, в 1787 році в містечку Шаргород при монастирі св.Миколая – резиденції тодішнього архієпископа Іоанікія.
У 1799 році Іоанікій переніс кафедру в Кам’янець-Подільській, куди в 1803 році перейшла і семінарія.

 Генеральська донька Лея або Історія матері відомого голлівудського режисера
Здавна досить багато знатних та багатих людей жили у Кам’янці та околицях. Люди були шляхетного роду, деякі з них мали дворянські титули. Ще б пак, Кам'янець завжди відігравав неабияку роль у житті краю. Фактично всю свою історію місто у камені було центром Поділля, яке за часів Російської імперії територіально булонайбільшою губернією теперішньої України. І хоча на початку XX століття місто втратило свою функцію форпосту на прикордонні, однак статус центру губернії сприяв розвитку культурного і суспільного життя. От і в ті революційні часи, коли крейсер Аврора в Петербурзі дав сигнал до боротьби проти класової нерівності і поваленняіснуючих підвалин царської влади, багатьом землевласникам і заможнім громадянам у місті вже не було так спокійно й безтурботно.

КРІЗЬ ТЕРНИ ДО ЗІРОК
Саме такий нелегкий шлях пройшов відомий у місті та далеко за його межами танцювальний колектив «Диво калинове», який минулого року відсвяткував своє 20-ліття.
Ансамбль народного танцю «Диво калинове» був заснований у травні 1991 року при ЗОШ №15.
Для створення народного танцювального колективу зі Львова був запрошений Юрій Грабчук, який до того працював артистом балету у відомому професійному колективі ансамблю танцю і пісні Прикарпатського військового округу.
На початку становлення до танцювального гуртка було відібрано 20 третьокласників. 
Автор:  Руслана МЕЛЬНИК

Вибори 1994 і 2012. Як це було і як буде
27 березня 18 років тому відбулися перші парламентські вибори в незалежній Україні. Дивлячись через призму майже двох десятків років, нині можна майже однозначно стверджувати: то були одні із найбільш демократичних та відкритих виборів у нашій новітній історії.
Тема парламентських виборів сьогодні ой як актуальна. Адже восени цього року нас чекає чергова парламентська кампанія. Багато хто пророкує, що вибори-2012 будуть мати велике, якщо не вирішальне значення для подальшого розвитку нашої держави.
Автор:  Сергій СОКАЛЬСЬКИЙ

Торгівля на Кам’янеччені в період непу
Торгівля відіграє важливу роль у житті будь-якого суспільства, відображаючи його соціально-економічне та матеріальне становище. Ті проблеми, з якими стикалися працівники торгівлі Поділля в 1920-ті рр., в багатьох аспектах перегукуються із сучасністю, тому цікаво дізнатись, яким було тоді торговельне життя міста.

90226.jpgДруга спроба екранізувати бєляєвську «Стару фортецю» виявилася вдалою. Фільм «Тривожна молодість» режисерів Олександра Алова й Володимира Наумова за сценарієм Володимира Бєляєва і Михайла Блеймана вийшов на екрани 29 квітня 1955 року.
Автор: 


Статті 166 — 180 з 184
Початок | Поперед. | 9 10 11 12 13 | Наст. | Кінець Всі

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...


 

ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ
ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ

З 5 вересня офіційно стартувала передвиборча кампанія, а це означає, що з кожним днем з усіх можливих і неможливих медійних ресурсів і соціальних мереж ми будемо чути цілу купу обіцянок, звинувачень у бік опонентів, діставання з чужих шаф брудного одягу та ще багато іншого....Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.