Перейти на мобільну версію сайту

RSS

Істфакт

...І ЗНОВ ПРИХОДИТЬ СВЯТО ПЕРЕМОГИ!
Усе далі й далі відходять грізні роки Великої Вітчизняної війни. Пам’ять про ті буремні дні надійно оберігає народ, передаючи, як святиню, спогади у спадщину поколінням.
Напередодні Дня Перемоги учні та вчителі ЗОШ №12 ім.Л. Дмитерка вшанували пам'ять тих, хто у жорстокій битві виборов перемогу, хто віддав за неї життя. Цього року місячник, присвячений відзначенню 68-ї річниці Перемоги, розпочався акцією «Солдатські могили», у рамках якої у с.Цибулівка члени клубу «Патріот» (керівник Г. Гудима) та волонтери 9-10 класів впорядкували могила односельців, котрі загинули під час війни.

ЗДАЧА МІСТА І ФОРТЕЦІ РОСІЙСЬКИМ ВІЙСЬКАМ
21 квітня 1793 року (220 років тому) в ході Другого поділу Речі Посполитої російська армія здобула потужну фортецю - Кам’янець-Подільський. Розпочався новий період в історії нашого міста, яке з того дня більш ніж сто років перебувало у складі Російської імперії, що без сумніву залишило відбиток на його подальшому соціально-економічному та культурному розвитках.

 ЧИ ВДАСТЬСЯ МІСТУ ЗБЕРЕГТИ ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ?
4 березня за ініціативи громадсько-інформаційного видання «Promo Lux», історичного факультету К-ПНУ ім.І.Огієнка та ресторану «Старий банк» відбувся історико-мистецький проект «Кам’янець навиворіт», присвячений історичним архітектурним пам’яткам нашого міста, що потребують негайної реставрації.
Під час заходу була презентована дебютна виставка експериментальної графіки художника-реаліста Дмитра Бабюка. Відвідувачі мали змогу помилуватися майстерними картинами із зображенням архітектури Кам’янця.
Автор:  Віоліна СИТНІК

ДЕВ’ЯТЬ ДЕСЯТИЛІТЬ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОМУ РАЙОНУ
Кожна людина в своєму житті має знаменні дати, які ми звикли називати ювілеями. Проте бувають вони не лише в людей. 7 березня ми відзначатимемо 90-річчя з дня створення Кам’янець-Подільського району. Звернемося до історичних витоків цієї події.
Після остаточного встановлення на Поділлі радянської влади спочатку використовувалася трьохступенева система адміністрування: губернія-повіт-волость. Проте такий стан речей не задовольняв тогочасне керівництво. Можливо, такий адміністративний поділ нагадував їм про царську владу.

ЙОСИП РОЛЛЄ. ГРОМАДЯНИН НАШОГО МІСТА
З чого складається історія країни, як не з історії її міст та сіл, історії рідного краю? Однак, у вивченні історії України чомусь, на жаль, дуже мало приділяється уваги історії місцевій,  регіональній; історії рідного краю, пласти пізнання якого залишаються недоторканими, або ж  маловідомими; а видатні постаті, що жили й творили у минулі століття – лише зблідлими символами колишнього...
«Син цієї землі минуле її любив, вивчав та узагальнював, а скарби її поважати вчив», – так написано на меморіальній плиті, вмонтованій у стіну Кам’янець-Подільського Кафедрального костьолу в пам’ять про видатного науковця, лікаря, краєзнавця, історика письменника, колекціонера старовини та мецената Йосипа Роллє – доктора Антонія, як він підписував свої краєзнавчі праці.

ХРИСТОС ХРЕСТИВСЯ! В РІЧЦІ ЙОРДАН!
Завтра православні віряни святкуватимуть третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят - Водохреща або Богоявлення.
На відміну від багатьох свят, що поєднали традиції народні й церковні, це суто християнське свято, яке прийшло до нас із запровадженням християнства. Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Святий Дух. Звідси й пішла традиція хрещення у воді.
Своїм хрещенням у Йордані Ісус Христос започаткував Таїнство водохрещення – одне із семи головних церковних таїнств, через яке людина ніби наново народжується для життя в Христі.
Автор:  Наталія ЯЦЕМІРСЬКА

СВЯТО МЕЛАНКИ НА ПОДІЛЛІ
Надзвичайно важливу роль для населення Поділля відігравали календарно-обрядові свята. Користуючись матеріалами книги «Поділля. Історико-етнографічне дослідження» розповімо про святкування свят Меланки та Василя.
В останній день Старого та перший день Нового року (13 та 14 січня за новим стилем) наші предки відзначали свята Меланки та Василя. На відміну від обрядових дійств Різдва чи Великодня, ці свята не мали такої значної релігійної складової. Ніч перед Новим роком вважалася чарівною, з нею було пов’язано багато повір’їв та ритуалів. Так, існувало повір’я, що на Новий рік заховані гайдамаками гроші «горять» і їх можна в цей час дістати, а в інший час вони були недоступними для людського ока.

НОВА КНИГА ПРО КАМ’ЯНЕЦЬ. Від Ольги Пламеницької
Без перебільшення непересічною подією для Кам’янця-Подільського є видання про нього книг, що трапляється не так часто, як заслуговує на це наше місто. Проте сьогодні ми маємо привід потішитися, адже напередодні Нового року у видавництві «Абетка» вийшла монографія Ольги Пламеницької «Сastrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець», обсяг якої становить 672 сторінки.
Ольга Анатоліївна присвятила книгу 85-річчю від Дня народження матері Євгенії Пламеницької – архітектора та археолога, яка чимало уваги приділяла вивченню нашого міста. Презентація монографії відбулася 26 грудня в Києві в приміщенні корпусу №25 Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника – Микільська лікарняна церква, лекторій.

ІСТОРІЯ З-ПІД ЗЕМЛІ, або БУДІВНИЦТВО НА МОГИЛАХ?
У Кам’янці-Подільському історія зберігається навіть під нашими ногами у буквальному сенсі цього слова. У «КлюЧі» від 6 липня ми вже писали про створення та роботу постійно-діючої археологічної експедиції «Кам’янець». Проте з того часу археологам вдалося зробити великий обсяг роботи та віднайти факти, які багато в чому прояснюють історію нашого міста.
26 листопада в Ратуші відбулася прес-конференція, на якій археологи розповіли про результати розкопок на ділянці за адресою вул.Францисканська, 10. Роботи на цьому місці тривали з серпня до листопада під керівництвом археологів ДП «Подільська археологія» Валерія Мегея та Петра Болтанюка. Зазначимо, що територія, на якій проходили археологічні дослідження, є однією з найбільш порушених у радянський період.

ЯК КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ СТАЛА ХМЕЛЬНИЦЬКОЮ
Цього року ми святкуємо 75-річчя утворення Хмельницької області. Проте на час утворення адміністративної одиниці область називалася Кам’янець-Подільською з центром у нашому місті. Отож сьогодні мова піде про те, як Кам’янець-Подільський був адміністративним центром краю та як область з Кам’янець-Подільської перетворилася на Хмельницьку.

МІСТ, ОВІЯНИЙ ЛЕГЕНДАМИ
Кам’янець-Подільський славиться своїми мостами, чільне місце серед яких належить Замковому або Турецькому мосту. Міст унікальний тим, що він йде не упоперек річки, а повздовж і з’єднує два правих береги Смотрича. Навколо цього мосту існує низка легенд.
У період незалежності активно укорінювалася думка про зведення мосту в ІІ столітті нашої ери римськими легіонерами в часи дако-римських війн імператора Траяна. Авторами цієї концепції виступили Ольга та Євгенія Пламеницькі. Основою для виникнення гіпотези послугувало зображення мосту на колоні Траяна в Римі. Мати та донька Пламеницькі, а також польський фахівець із містобудування Януш Римша і краєзнавець Тарас Дишкант вказують на невідповідність у масштабі зображення мосту на колоні з мостом Аполлодора Дамаського через Дунай, збудованого 105 року біля міста Дробети. Звідси вони приходять до фантастичного висновку, що це зображення мосту через Смотрич у Кам’янці-Подільському.

ШЛЯХ КАМ’ЯНЦЯ-ПОДІЛЬСЬКОГО ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ
Завтра України святкуватиме 21-шу річницю Незалежності. Значну роль у подіях 1990-1991 рр. відіграв і Кам’янець-Подільський, який партійні функціонери називали «апендиксом області», оскільки тут час від часу «народ здіймає шум». Тож звернемося до хронічки подій, які відбувалися в нашому місті в переддень та час проголошення Незалежності нашої держави.
1990 р. захиталися підвалини існування СРСР. Проіснувавши майже 70 років, витвір більшовицької партії почав руйнуватися і перетворюватися на минуле.
Протягом 2-17 жовтня 1990 р. у Києві на площі Жовтневої революції пройшла «Студентська революція на граніті» – голодування студентів та учнів технікумів і ПТУ, які висунули вимоги:

КОРОЛІВСЬКА БАШТА ІЗ ЗУХВАЛИМ ВІТЕРЦЕМ
Кам'янець-Подільський надзвичайно багатий на архітектурні пам'ятки. За їх кількістю він займає третє місце в Україні. Ми можемо похизуватися значною кількістю оборонно-фортифікаційних споруд, що дає змогу досліджувати історію військової архітектури в Україні. Зокрема, восени цього року в місті пройде вже друга конференція «Археологія і фортифікація Середнього Подністров'я». Сьогодні ж мова піде про Вітряну браму.

ТРУСОНУЛИ КУРСАНТСЬКОЮ МОЛОДІСТЮ
28 липня 45-річчя з Дня заснування Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища ім.Харченка відсвяткували колишні курсанти, викладачі, працівники К-ПВВІКУ, згодом ВІІ, а нині факультету військової підготовки К-ПНУ ім.І.Огієнка. Загалом, близько двох тисяч офіцерів різного рангу зібралися на плацу факультету.
За 45 років тут підготовлено 15 тисяч офіцерів, які служили і служать у різних родах військ ЗСУ. Серед них колишні й теперішні генерали: начальник інженерних військ ЗСУ генерал-майор Богдан Боднар і його попередник - генерал-майор Вадим Ковальський, перший заступник начальника головного управління особового складу генерального штабу ЗСУ генерал-майор Броніслав Жуковський, командир національної армії республіки Молдова, бригадний генерал Віталій Стоян, колишній начальник К-ПВВІКУ, почесний громадянин міста, депутат двох скликань міськради, генерал-майор Василь Мельницький.

Автор:  Тетяна ШУХАНОВА

КАЙДАШЕВА СІМ’Я ПО-БАГОВЕЦЬКИ
Деколи задаєшся питанням: звідки письменники беруть сюжети для своїх творів? І сам даєш собі відповідь – з життя. Ось взяти, до прикладу, «Кайдашеву сім’ю» Івана Нечуя-Левицького - соціально-побутова драма, яку, певно, пам’ятає кожен. Схожі події відбувалися і на Кам’янеччині.
Під час наукових досліджень у Державному архіві Хмельницької області, мною у фонді Подільської духовної консисторії було виявлено досить цікаві документи. Це слідча справа духовного відомства щодо пономаря з села Баговиця Кам’янець-Подільського району. Справжнісінька соціально-побутова драма.


Статті 151 — 165 з 184
Початок | Поперед. | 9 10 11 12 13 | Наст. | Кінець Всі

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Послуги

Почему стоит выбрать Всеукраинский банк спермы?
Полная конфиденциальность с первого обращения в клинику;
Консультация репродуктолога и узких специалистов на основании уже имеющихся исследований и новых показателей;
Обследование на высокоточном оборудовании согласно последним...


 

ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ
ВСІХ ГРОШЕЙ НЕ ЗАРОБИШ

З 5 вересня офіційно стартувала передвиборча кампанія, а це означає, що з кожним днем з усіх можливих і неможливих медійних ресурсів і соціальних мереж ми будемо чути цілу купу обіцянок, звинувачень у бік опонентів, діставання з чужих шаф брудного одягу та ще багато іншого....Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.