Перейти на мобільну версію сайту


30.09.2016

ЗИМА БУДЕ ВАЖКА, ДЛЯ ГАМАНЦІВ У ТОМУ ЧИСЛІ

тарифи-1Зима цьогоріч для українців та, зокрема, кам’янчан буде справжньою боротьбою за виживання. Уряд укотре випробовуватиме нас захмарними тарифами на комунальні послуги та... холодом у власних оселях. Адже ще минулого року урядовці придумали нові норми опалення. Тоді ж і вирішили нагрівати квартири під час опалювального сезону 2015-2016 рр. лише до 16 градусів. Щодо наступного сезону, то з температурою в оселях поки що не визначилися.

Якщо влітку можна було обійтися без великих енергозатрат, то пережити зиму, не обігріваючи житло та економити на газі, електроенергії та теплі, навряд чи вдасться. А зважаючи на те, що комунальні послуги цього року шалено подорожчали, нові тарифи цього опалювального сезону можуть зжерти в кращому разі півзарплати, а то й цілу. Бо платити за новими, подекуди вищими в декілька разів тарифами доведеться за всю «комуналку».

Як ми переживемо нинішню зиму невідомо, але точно буде дуже сутужно.

Постійним зростанням тарифів на комунальні послуги ознаменувався увесь 2015 рік. У такий спосіб влада намагалася привести тарифи до економічно-обґрунтованих, ринкових. Водночас влада запровадила нову спрощену систему надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. 

- У 2015 році за субсидіями звернулося майже втричі більше сімей, ніж у попередньому, і ця цифра склала 15185, - розповідає заступник директора міського департаменту соцзахисту населення Ольга Лозінська. - Уже за 9 місяців 2016 року надійшло 4979 звернень. Всього за 2 роки і 9 місяців субсидії отримала 25461 сім’я.

Наприкінці 2015-го прогнозували, що в 2016-му комунальні тарифи змінюватимуться щонайменше тричі: із 1 березня – на електроенергію, із 1 травня – на газ, із 1 вересня – знову на електроенергію. І якщо ціни на електрику зростатимуть ще не раз, то ціни на блакитне паливо зменшилися, принаймні, для містян. Жителі сільської місцевості, котрі в 2015 році платили за 1 куб.м. газу 3,6 грн, тепер платитимуть за спожитий га як і містяни.

електро1ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ
Електроенергія, яка ще донедавна була найдешевшим видом енергії, почала рости як на дріжджах після березня 2015 р. До 31 березня містяни за 150 кВт платили 0,31 грн/кВт., 150-800 кВт - 0,42 грн/кВт., селяни за такі ж цифри на лічильнику платили - 0,28 та 0,38 грн відповідно.

П'ять етапів підвищення були затверджені ще на початку 2015 року. Ми вже пройшли чотири з них. Залишився один - 1 березня 2017 року. До 2017 року ціна на електроенергію підвищилася в чотири рази.

Наприклад, з 1 квітня 2015 р. 1 кВт. електроенергії коштував 0,36 грн, 100-600 кВт. - 0,63 грн, з 1 вересня 2015 р. - 0,45 та 0,79 грн відповідно; з 1 березня 2016 року вже - 0,57 грн та 0,99 грн. А вже з цього місяця за електрику доведеться платити а новими тарифами: обсяг, спожитий до 100 кВт коштуватиме 0,714 грн/1 кВт., 100-600 кВт. - 1,29 грн. За якихось 1,5 роки вартість електроенергії зросла майже на половину. Із березня 2017-го має відбутися останнє із запланованих зростань цін: за 1 кВт/год доведеться платити 0,90 грн (при споживанні до 100 кВт/год) та 1,68 грн (при споживанні понад 100 кВт/год).

За світло споживачі, які вкладалися у 100 кіловат на місяць, ще на початку 2015 р. платили 31 грн, а вже на початку 2017 р. ця цифра становитиме 71,4 грн. Тож зростання ціни на елеткроенергію відбулося майже на 45%.

Сім’я, яка складається із трьох осіб, використовує приблизно 360 кВт електроенергії на місяць. За новими тарифами їй доведеться заплатити лише за електрику більше 400 грн за місяць. і це тільки для побутових потреб. Тим, хто буде догрівати своє помешкання електрообігрівачами, за електроенергію взагалі прийдуть захмарні рахунки.

газГАЗ
Шалені суми доводилося сплачувати за газ кам’янчанам, які використовують його для опалення житла. А це чимала частина населення міста і району, яка проживає у приватних будинках.

Пільгу на блакитне паливо дали споживачам лише на 1200 куб.м у період з 1 жовтня 2015 р. до 30 березня 2016 р. Однак, варто пам’ятати, що за пільговим тарифом сплачуватимуть абоненти, які використовують газ для індивідуального опалення або комплексно (індивідуальне опалення та приготування їжі).

- Із травня для всіх українців ввели єдину ціну на природній газ, - говорить начальник відділу обліку філії ПАТ «Хмельницькгаз» Іван Шморгал. – Незалежно від виду використання природного газу, як було минулого року, вартість газу складає 6,879 грн за метр кубічний. Відповідну постанову затвердив Уряд та зобов’язав НАК «Нафтогаз України» продавати населенню природний газ за єдиною ціною.

У той же час, Кабмін скасував так звану «соціальну норму» в обсязі 1200 куб.м на опалювальний сезон за ціною 3600 гривень за тис.куб м, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років. Ціна продажу газу для потреб підприємств теплокомуненерго також встановлена на рівні 6879 гривень за тис. куб.м., як і для населення. 

Споживач, який використовує газ для обігріву будинку, каже, що в середньому в зимову пору спалює 300-700 кубів газу. За новими тарифами цієї зими обігрів будинку обійдеться у 2061-4809 грн на місяць.

Власне, аби трохи полегшити оплату за комунальні послуги, кам’янчани можуть оформити житлову субсидію.

Тбат опал2ЕПЛО-ВОДА
Із нового опалювального сезону тариф на опалення зріс приблизно на 75%.
- Поки на комунальних підприємствах триває підготовка до нового опалювального сезону, українці готуються зустрічати його разом із новими платіжками, - каже генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук. - Уже з 1 липня в законну силу вступили затверджені НКРЕКП тарифи на гарячу воду та опалення, які підняли ціни на теплопостачання майже вдвічі. Суттєво змінилася й вартість послуг для споживачів КП «Міськтепловоденергія». Утім лякатися болючого удару по кишені кам’янчанам поки не варто. Обладнавши 96% міських багатоповерхівок тепловими лічильниками, комунальне підприємство забезпечило своїх споживачів можливістю сплачувати за послуги опалення значно менше. Завдяки засобам обліку теплової енергії, нарахування за тепло будуть ледь не вдвічі нижчими, ніж вартість квадратного метру опалення по нормі.

Нагадаю, що тариф на централізоване опалення для Кам’янця-Подільського з 645,65 грн/Гкал збільшився до 1303,96 грн/Гкал. Для споживачів, які сплачують за послуги за нормами споживання, вартість тепла становить 43,09 грн/кв.м. Ціна одного кубічного метра гарячого водопостачання відтепер становить 77,74 грн/куб.м (з рушникосушником) і 72,01 грн/куб.м (без рушникосушника).

Різкий стрибок ціни на газ спровокував зростання вартості цих послуг удвічі. Адже 90% у складі діючого тарифу на теплову енергію для населення становить вартість енергоносіїв (85% - вартість газу, 5% - електроенергії). І лише 10% залишається для виплати заробітної плати, сплати податків, виконання поточного ремонту та обслуговування основного обладнання.

водаНові тарифи, які НКРЕКП затвердила для КП «Міськтепловоденергія», вже встигли обрости розмовами про те, що вартість послуг штучно завищена й економічно необґрунтована. Втім, обурюючись, кам’янчани й окремі депутати міської ради не врахували, що для 96% споживачів міста нарахування оплати за централізоване опалення ведеться, відповідно до показників теплових лічильників, тоді як споживачів, які сплачують за тепло по нормі споживання, в місті залишилося всього 4%.

Більше того, завдяки фінансуванню міського бюджету і коштам підприємства невдовзі тепловими лічильниками буде оснащено й решту будинків Кам’янця. А це забезпечить стовідсотковий облік теплової енергії в місті. Такою кількістю загальнобудинкових приладів обліку теплової енергії наразі може похвалитися далеко не кожне місто. Адже по всій Україні оснащеність будинків тепловими лічильниками ледве сягає 35%.

Лічильники тепла, якими нині оснащені 96% багатоповерхівок, дозволяють зменшити затверджений тариф майже вдвічі. Такий висновок можна зробити, проаналізувавши підсумки опалювального сезону 2015-2016 рр. У той час, коли вартість квадратного метру опалення по нормі сягала 21,34 грн, середня плата для мешканців будинків з тепловими лічильниками становила лише 10,28 грн/кв.м. Навіть у найхолодніший місяць минулої зими вона виросла лише до 14,07 грн (на 34% менше від нормативного тарифу).

Порівняємо ці цифри на прикладі конкретних багатоповерхівок. Завдяки будинковому лічильнику тепла минулої зими родині з трьох осіб, що проживає у будинку на вул.Червоноармійській, вдалося значно заощадити на платі за комунальні послуги. У той час, як по нормі родині з трьох осіб, що мешкає у трикімнатній квартирі, площею 58,7 кв.м, довелося б сплатити 1519,74 грн (відповідно до тарифу 21,34 грн/кв.м), завдяки лічильнику навіть у найхолодніший місяць опалювального періоду було нараховано лише 868,66 грн (тобто 14,7 грн за квадратний метр площі помешкання). Як бачимо, реально сплачена споживачами сума виявилася аж на 43% меншою.

Опалення для мешканців житлових будинків із будинковими та квартирними лічильниками тепла становитиме 1303,96 грн/Гкал. (минулого року вартість становила 645,65 грн); для споживачів, які не мають лічильників - 43,09 грн/кв.м за місяць протягом опалювального періоду (минулого року було 21,34 грн).

Із 10 червня зросла вартість централізованого постачання холодної води та водовідведення для мешканців багатоповерхівок (тобто для споживачів, які використовують внутрішньобудинкові системи). Тож холодна вода становитиме 7,38 грн/куб.м; водовідведення - 6,21 грн/куб.м. Подорожчання не торкнулося мешканців приватного сектору, бюджетних установ і приватних підприємців, приміщення яких не приєднані до внутрішньобудинкових мереж. Для них вартість послуг залишилась на рівні минулого року: холодна вода - 6,84 грн/куб.м; водовідведення - 5,82 грн./куб.м.

багатоповерх2Проте до кінця цього року плата за гарячу воду та опалення зросте в Україні ще у півтора-два рази. Уряд намагається задобрити МВФ і зробити роботу підприємств, які забезпечують українців благами цивілізації, беззбитковою. Найбільше нововведення стосуватимуться людей із середнім та вище середнього достатком, яким доведеться платити за новими тарифами вже з липня-серпня. Всім іншим Кабмін пропонує оформити субсидії і вже зараз працює над монетизацією пільг. Тим же, кому субсидій не установлено, доведеться віддавати за комуналку до половини доходу.

Хоча в НКРЕКП не було планів підвищувати тарифи на воду і тепло, але при цьому в комісії не виключали, що підвищення тарифів цього року буде.

Екс-заступник міністра з питань ЖКГ Олександр Мазурчак впевнений, немає необхідності підвищувати тарифи на комунальні послуги цього року.

- Вважаю, що немає необхідності підвищувати тарифи. Є необхідність навести порядок у газовій сфері. Весь той газ, який видобувається в Україні, спрямувати на потреби населення. Якщо український газ буде направлений на ЖКГ, то не потрібно буде підвищувати тарифи. Я вважаю, що цього року підвищення тарифів не буде. Я не бачу в цьому ніякої необхідності, – зазначив екс-заступник міністра.

приват сектГАРЯЧА ВОДА    
1 куб.м.

77,74 грн
з рушникосушником

72,01 грн
без рушникосушника

ГАЗ
6879 грн - 1 тис. куб.м.


ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ
До 100 кВт. - 0,714 грн/кВт.
100-600 кВт. - 1,29 грн/кВт.

бат опал1ХОЛОДНА ВОДА, ВОДОВІДВЕДЕННЯ
Багатоповерхівки
7,38 грн/куб.м - холодна вода;
6,21 грн/куб.м - стоки.

Приватний сектор, бюджетні установи, приватні підприємці
6,84 грн/куб.м - холодна вода;
5,82 грн/куб.м - стоки.

ОПАЛЕННЯ
Лічильники тепла
1303,96 грн/Гкал.
Без лічильників тепла
43,09 грн/кв.м.


Теги: комунальні послуги, тарифи

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:


Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.