Перейти на мобільну версію сайту


18.01.2013

ЗА НЕРУХОМІСТЬ ПОТРІБНО БУДЕ ПЛАТИТИ

Сьогодні багато розмов точиться навколо запровадженого в дію з 1 січня цього року місцевого податку, а саме податку на нерухоме майно. Кам’янчан хвилює, як це нововведення від влади відіб’ється на їхніх гаманцях, скільки доведеться платити за квадратні метри і чи доведеться платити всім?
Ми звернулися по коментар до працівників Кам’янець-Подільської об’єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ). Там нам зазначили, що цей податок торкнеться як фізичних, так і юридичних осіб.
У разі перебування об'єктів житлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб, визначення платників податку на нерухоме майно здійснюється наступним чином: якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлене судом; якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Багато запитань виникає навколо того, що саме буде оподатковуватися: чи лише житлові приміщення, чи житлові приміщення з господарськими будівлями? Знову ж таки, в ОДПІ нам роз’яснили, що об'єктом оподаткування є винятково об'єкти житлової нерухомості, а саме: будівлі, віднесені згідно з нормативно-правовими актами до житлового фонду, дачні та садові будинки.
Відповідно до ст.14 Податкового кодексу, об'єкти житлової нерухомості поділяються на такі типи:
- житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законодавством, і призначена для постійного проживання;
- житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних приміщень;
- прибудова до житлового будинку - частина будинку, що розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін і має з основною частиною будинку одну або більше спільних капітальних стін;
- квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене для постійного проживання;
- котедж - одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;
- кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - квартира, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів.
Зрештою, під оподаткування підпадатиме не вся площа майна, а винятково житлова площа. Хоча вже сьогодні говорять, про необхідність зміни цього пункту, щоб під процес оподаткування підпадала не житлова, а загальна площа нерухомості. Та поки що базою оподаткування є житлова площа об'єкта житлової нерухомості. Ця площа, або ж база оподаткування об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється органом ДПС на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Для юридичних осіб база оподаткування обчислюється такими особами самостійно, виходячи з житлової площі об'єкта оподаткування на підставі документів, які підтверджують право власності на нього.
А тепер найцікавіше. Податковим кодексом передбачено пільги щодо сплати податку на нерухоме майно у вигляді зменшення бази оподаткування об'єкта житлової нерухомості. Зокрема, зменшується база оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичної особи: для квартири - на 120 кв. м, для житлового будинку - на 250 кв. м.
Іншими словами, особи, які володіють квартирами, житлова площа якої становить до 120 кв. м, або будинками до 250 кв. м, не сплачуватимуть податок.
От тільки ця пільга стосується одного об’єкта. Тобто, якщо у вашій власності дві, три квартири (будинки), і, навіть, сума їх загальної житлової площі не перевищує 120 (250) кв. м, все одно доведеться сплачувати податок з двох об’єктів. Право вибору тут за cmViZW5vay5ieS9waWNzL2ltYWdlLzIyNTAuanBnP19faWQ9MTgwMzk=.jpgвами.
Коли ж житлова площа квартири і будинку перевищує зазначені параметри, тоді потрібно буде сплатити гроші. Розмір цього податку залежатиме від волі сільської, селищної або ж міської рад, які повинні були затвердити розмір цього податку: для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. м, ставки податку не можуть перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
На практиці це виглядатиме наступним чином. Якщо, наприклад, ваша квартира має 160 кв. м житлової площі, тоді податок доведеться сплачувати із 40 («зайвих») квадратних метрів. Ці «зайві» метри необхідно помножити на розмір податку. Припустимо, якщо податок максимальний (1% від мінімальної заробітної плати (1147 грн), то за один «зайвий» квадратний метр доведеться сплатити 11,47 грн. У нашому ж випадку в рік за квартиру із житловою площею у 160 кв. м доведеться викласти 458,98 грн (40 кв. м Х 11,47 грн).
Для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. м, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. м, ставка податку становить 2,7% від розміру мінімальної заробітної плати. Тут квадратний метр «зайвої» житлової площі буде коштувати 30,97 грн.
proj_ntpo_012.jpgДля фізичних осіб нарахування податку буде здійснюватися до 1 липня звітного року. Їм буде надіслано відповідні повідомлення-рішення. Юридичні ж особи самостійно обчислятимуть суму цього податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього року подаватимуть до податкової служби відповідну декларацію.
Сплатити податок фізичні особи зобов’язані впродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Юридичні особи - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Зрештою, поки що важко сказати, наскільки цей податок зможе змусити заможних людей платити більше. Адже поки що він «сирий» і потребує низки роз’яснень.
До прикладу, за якою формулою нараховуватиметься податок на квартири, житлова площа яких перевищує 240 кв. м, та житлові будинки, житлова площа яких перевищує 500 кв. м? Чи спочатку за «меншою» ставкою, а потім за «більшою», чи одразу за «більшою». Також суперечним є статус «літньої кухні». Чи вважатимуть її житловим приміщенням, чи винятково господарським. Поки що ці та інші питання залишаються без відповіді.
Хочеться вірити, що від цього податку не постраждають незаможні кам’янчани, передусім жителі сіл. І він справді стане податком на розкіш.

Теги: нерухомість, податок на нерухомість, Податковий кодекс

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:










Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.