Перейти на мобільну версію сайту


07.10.2016

ВИПРОБОВУЮТЬ ЦІНАМИ

Останні десять років осінь приносить нам чергові сюрпризи. Перед початком опалювального сезону догори скачуть ціни на все – комунальні послуги, харчі й узагалі на життя. Законотворці теж не пасуть задніх, вони щось видумують, щоправда, декларують, а от як це зробити, не знають. Тобто механізму дії немає, або на його виконання грошей катма.

pasportІЗ ПАПЕРУ НА ПЛАСТИК

Із 1 жовтня мали вже бути введені нові українські пластикові паспорти (ID-карти). Головний мотив їхнього впровадження – безпека, тобто вони мають хороший захист від підробок і ним може скористатися лише власник. А от у старому паспорті фотографію легко переклеїти, чого неможливо буде зробити в пластиковому варіанті, адже фото всередині. У новому документі багато ступенів захисту, у тому числі – тактильний, який відчувається, якщо провести по картці пальцями. Також на картці є чіп, як у мобільному телефоні й банківській картці. На ньому записана вся необхідна інформація про людину та інформація для захисту власне картки. Сама ж інформація на картці береться на підставі електронної бази даних, а не з паперових носіїв. Тому будь-які махінації з пластиком неможливі.

Основна відмінність від паперового паспорта в тому, що його планують видавати не з 16, а з 14 років терміном на 4 роки. А з 18 років документ видаватиметься на 10 років. Перші пластикові паспорти цього року вже отримали безкоштовно ті, кому виповнилося 16. Їх оформляють винятково за місцем проживання. 

Масової заміни паперових паспортів не буде, адже ще не визначена вартість паспорта, не обладнані спеціальною апаратурою підрозділи, які це мають робити. На сьогодні є лише 30% забезпечення. Ймовірна ціна нового паспорта становитиме 100 грн.

ТЕПЛО БУДЕ КУСЮЧИМ

Найкрутіший сюрприз нас очікує, коли офіційно розпочнеться опалювальний сезон. За тепло платитимемо за новими тарифами, які вдвічі більші за минулорічні. Щодо готовності до опалювального сезону, то генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук повідомив про стовідсоткову готовність підприємства. Але він не впевнений, що місто готове прийняти те тепло. Лише освіта на 98% підготовлена до опалювального сезону, решта ще в процесі. Оплата за електроенергію за жовтень теж буде більшою, тому потрібно було до 1 жовтня зняти показники електролічильників. Більше про комунальні тарифи читайте в «КлюЧі» від 30 вересня 2016 р.

ХхлібАРЧУВАТИМЕМОСЯ ВИНЯТКОВО ДЕЛІКАТЕСАМИ...

Прогнози про те, що хліб в Україні подорожчає в середньому на 20%, експерти агропромислового сектору робили ще на початку року. Вони передбачали, що за буханку доведеться заплатити близько 10 грн. При цьому подорожчають також інші вироби з борошна, зокрема макарони.

Уряд відмінив державне регулювання цін на соціальні продукти, яке діяло з 1996 р. Тобто, відповідно до нормативів, торговельна націнка не могла бути більшою за 15% на муку, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину, м'ясо птиці, варені ковбаси, молоко, сир, сметану, вершкове масло і олію, курячі яйця.

У Міністерстві економічного розвитку впевнені, що продукти через це не подорожчають, навпаки, це доведе, що ми не потребуємо державного регулювання цін, адже з 2003 р. ріст цін на соціально-значимі продукти харчування значно випереджає середній ріст цін на всю їжу. З цього приводу експерти з чиновниками не погоджуються і впевнені, що ціни виростуть на 15%, і це здорожчання вдарить по українцях. Здебільшого по пенсіонерах та бідних людях.

За даними Держстату, українці почали менше купувати соків – на 22% та олії – на 19%. Скоротилося споживання м’яса на 14%, риби - на 8%, цукру - на 18%. Навіть чай та кава впали в продажу на 16 і 9% відповідно. Основу українського раціону (крупи, макарони, картопля і хліб) теж почали купувати менше, крупи - на 7%, макарони - 5%, картопля - 1% і хліб – 2%.

За останній тиждень почався ріст цін на половину соціальних продуктів. Дорожчають овочі, зокрема, капуста - на 4%, буряк - на 3%. Але це невеликі гроші, приблизно 10-15 коп/кг. А от курятина і сало додали від 40 до 80 коп., молочні продукти піднялися в ціні на 20 коп., сметана - на 40, яйця - на 3-4 грн. Ціна на молоко підстрибнула на 1 грн, сметану - на 10-15 грн, м'ясо на стільки ж, цукор - на 1-2 грн.

... І ХЛІБОМ

В Україні стає дедалі менше виробників хліба. Раніше в кожному регіоні було безліч таких заводів, зараз їх небагато, ринок монополізується. У результаті ми приходимо до того, що виробники хліба будуть купувати пшеницю теж у великих компаній. Дрібним виробникам буде дуже складно закупити зерно за адекватними цінами. Крім того, значна частина зерна йде на експорт, отже всередині країни його залишається менше.

Скупити зерно, щоб потім зіграти на підвищенні ціни на хліб, стало можливим. Дуже активно останнім часом ростуть великі компанії, що виробляють хліб. Ще однією причиною підвищення ціни на хлібо-булочну продукцію є підвищення тарифів на енергоносії.

Хлібопекарі констатують, що через підвищення тарифів на енергоносії будуть дорожчати продукти, зокрема й хліб. Заводи і підприємства субсидій не мають, доводиться платити більше за спожиту енергію. Особливо це буде відчутно з початком опалювального сезону. Якщо людина, яка користується субсидією, величезних тарифів не відчуває, то для підприємства ці тарифи можуть бути просто непідйомними. Швидше за все, уникнути чергового зростання ціни на хліб не вдасться.


ТЕЛЕФОН ТЕЖ ПОДОРОЖЧАЄ

Ще одним «сюрпризом» може стати подорожчання послуг стаціонарного зв’язку. «Укртелеком» вже звернувся в контролюючий орган із пропозицією підвищення тарифів на послуги місцевого телефонного зв’язку, і чиновники не змогли встояти перед таким проханням. Аргументи монополіста переважили. Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері зв’язку і інформатизації (НКРСІ), затвердила нові межові тарифи на загальнодоступні телекомунікаційні послуги. Відповідно до рішення НКРСІ, підвищення тарифів буде проведено в два етапи: до 31 грудня 2016 р. передбачено підвищення у середньому на 10,6% для населення і бюджетних установ, а з 1 січня 2017 р. – для бюджетних установ на 21,2%.

Валерія СУШИЦЬКА.


Теги: цінова політика

Дивіться також:





Повернення до списку





Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:










Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.