Перейти на мобільну версію сайту


08.04.2016

У ПЛАНАХ - БІЛЬШЕ СОНЯЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Традиційно навесні перед українськими фермерами постає питання, що сіяти. І якщо ще кілька років тому фаворитом аграріїв була соя, то через несприятливі минулорічні погодні умови й значне пошкодження урожаю, цьогоріч соєві апетити значно скоротилися.

У 2016 році значна частина агровиробників надала перевагу вирощуванню соняшнику. За словами експертів, у 2015 році соняшник показав відмінний результат — його рентабельність зросла з 36,5% до 63,4%, у той час як рентабельність виробництва сої впала в 3,5 рази — до 10%. А оскільки аграрії, як правило, зупиняють свій вибір на високорентабельних культурах, то такі результати не могли не вплинути на настрої сільгоспвиробників.

- Соняшник сіяти досить вигідно, - розповідає виконавчий директор Асоціації «Сільськогосподарські товаровиробники Поділля» Світлана Антонецька. - Проте не варто забувати, що ця рослина дуже виснажує грунт, на одному й тому ж полі його можна сіяти раз у п'ять років. Після соняшника дають урожай лише пшениця і ячмінь, трохи менший - кукурудза. Найкраще залишити поле під пар, нічого не садити. Обробити гербіцидами від бур'янів, а на осінь посіяти озимину.олія
На сьогодні нові технології, засоби захисту рослин і добрива дозволяють збільшувати врожайність соняшника. Проте варто зауважити, що все це задоволення не з дешевих, тож затрати агровиробників та переробників безумовно вплинуть на собівартість кінцевої продукції. Також на неї впливає і девальвація гривні.

Останні кілька років Україна продовжує залишатися світовим рекордсменом із вирощування соняшника, а також із виробництва та експорта соняшникової олії. Причин для цього декілька. Наша країна не експортує соняшник, оскільки після вступу до Всесвітньої торгової організації практично 100% усієї сировини переробляється всередині країни. Ще однією з причин розвитку масложирової галузі є хороші умови для вирощування олійних культур. Зараз через зміни температурних умов поля соняшника можна побачити не лише у південних, але і в центральних і північних областях України.

Головними споживачами української олії є країни Близького Сходу, ЄС, СНД і Африки. Останні два роки спостерігається значне зростання експорту соняшникової олії у Китай. Для українських компаній цей ринок цікавий не лише для збуту соняшникової олії, але і для шроту. За останні кілька років помітно змінилася і структура експорту: якщо раніше це була переважно нерафінована олія, то тепер Україна поставляє продукти з більш високою доданою вартістю олію рафіновану дезодоровану фасовану, маргаринову продукцію, жири спеціального призначення тощо.

Сприятливими для посіву олійні культури стали ще й тому, що з початку 2016 року відновилася практика відшкодування ПДВ при експорті зернових та олійних культур, що стало одним з головних чинників підвищення середньозакупівельних цін на зернові культури. Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко.
Планють збільшити посівні площі під соняшник і в Кам’янець-Подільському районі. Як повідомила начальник відділу агропромислового розвитку РДА Надія Сузанська, за попередніми даними прогнозована площа під посів соняшника складе 4762 га. Цьогоріч найбільше сіятимуть соняшник у ТОВ СП «Нібулон», де філія «Кам’янець-Подільська» під посів планує закласти 700 га, а філія «Мрія» - 331 га; ТОВ «Промінь Поділля» (661 га), ПП «Аграрна компанія-2004» (400 га), АФ «Україна» (300 га), ТОВ ВКФ «агро-Еко-ХХІ» (280 га), ТОВ «Агросолюшнс» (250 га), ТОВ «Максфарм» (200 га). 687 га соняшника планують засіяти і ТОВ «Енселко-Агро», хоча, якщо будуть сприятливими погодні умови та вистачить якісного насіннєвого матеріалу, тут до площі посіву додадуть ще 4 тис. га. Остання цифра може певною мірою вплинути на майбутні прогнози щодо собівартості кінцевої продукції для споживача.

Теги: олія, ціна

Дивіться також:

Повернення до списку

Реєстрація
Забули пароль?
 
Увійти як користувач:
Увійти як користувач
Ви можете увійти на сайт, якщо ви зареєстровані на одному з цих сервісів:
Меблі

Ексклюзивні вироби з акрилового та кварцового каменю Staron®, Radianz®:
кухонні стільниці, барні стійки, рецепції;
сходи, підвіконня, басейни
Та багато інших елементів інтер’єру за вашими побажаннями
Діють індивідуальні знижки та на кварц - розпродаж!
Наша адреса: 
Україна,
м. Кам'янець-Подільський, 
вул.Соборна, 27.